Honda Cbf 150 Gösterge Ampülleri Nasıl değiştirilir ? Resimli Ve Videolu Anlatım

Merhaba arkadaşlar

Cbf 150 ile ilgili mustarip olduğum tek konu gösterge ampulleri
Ve bu gösterge ampullerinin değiştirme işleminin uzunluğu.

 

 

Honda cbf 150 Gösterge ışıkları değişimi nasıl yapılır? hangi lambalar kullanılır?

 

2014 Yılında sıfır aldığım cbf150nin ampulleri 5bin km de birer birer patladılar.
Bundan öncede cbf 150 kullanıyordum 10-15bin km de patlamışlardı yine.

Burada Hem değişiminden bahsedeceğiz hem de değişimden ziyade uzun ömürlü ampul önerileri sunacağım.

Yazıyı sonuna kadar okumadan işlemlere başlamanızı tavsiye etmiyorum..

 

Neden Ampuller kısa sürede bozuluyor?

 

Gösterge saatine su gelmemesi için duyların hepsi contalıdır. Parçaların bozulmaması, nem almaması için saat mümkün olduğunca hava geçirmez olmalıdır.. Bu sebepten dolayı ampullerin fazla soğuma şansı olmuyor. Orijinalin de gelen 12volt 1.7watt t10 eski tip lambalar ışıktan çok sıcaklık verdikleri için kısa sayılabilecek sürelerde bozulabiliyorlar.

Orjinal ampul  t10 12volt 1.7watt gösterge ampul

 

 • Malesef 1.7watt düşük güçlü ampul bulmak biraz zor oluyor. 1.7watt istediğinizde size kalkıp 3-5watt gibi yüksek rakamlar veriyorlar. Farkında olmadan bu lambaları taktığınızdaysa çok daha kısa sürede lambalar bozuluyorlar orjinal ampule bile zor dayanan göstergeler daha büyük lambaları çok daha kısa sürede bozuyorlar.
 • Vay Efendim ben Osram Aldım Philips aldım piyasadaki en kalitelisini en çok ışık vereni aldım deseniz de sıcaklıktan bozulur.  hatta duyu bile eritebilirsiniz hatalı ampul kullanımından.
 • Çok ışık veren çok ısınan güçlü Led takarsanız oda  hemen bozuluyor çünkü soğuyamıyor.
 • Orjinal telli ampulü bulup taksanız bile motosikletteki darbeler titreşimler derken telli ampul yine çok uzun ömürlü olmuyor.

Grenajları sökerken takarken harcadığınız işçiliğe yazık günah.

Ampul Seçimi

Maalesef piyasada doğru düzgün kaliteli gösterge ampulü yok.  Led önereceğim. Ama bugün piyasada olan LED yarın olmayabiliyor. Farklı modeller farklı ithalatçılar oluyor.

Aynı sıcaklık ve aşırı güç konusu ledler içinde geçerlidir. Dolayısıyla az ışık veren minimum sıcaklık sağlayan wattı en düşük lümeni en düşük bulabildiğiniz kaliteli olduğunu düşündüğünüz ampullerden alabilirsiniz.

 

Gösterge Saati ampullerini nasıl değiştirebiliriz?

 

Aşama Aşama Aşağıda Anlatacağım Ama cbf 150 sahibi bir arkadaşımız bunun videosunu çekmiş amatörcede olsa gayet anlaşılır izleyerekte bilgi edinebilirsiniz bende videodan yardım aldım en son bilmem kaç sene önce sökmüştüm unutmuşum.

Video öncesi veya sonrası yazıyı okuyabilirsiniz. Videoda anlatılmayan noktaları da söylüyorum çünkü..

 

 

  • Cbf 150 Ön far Koruma Demiri varsa söküyoruz.
  • Akünün ve karbüratörün bulunduğu yan kapakları söküyoruz.
  • Gösterge saatinin sağında ve solunda yer alan plastik panzotları söküyoruz.
  • Ön kafa grenajının vidalarını söküyoruz.(üstte 2 adet yıldız ve altta 2 adet 10 numara kafalı vida toplamda 4 tane vida ile ön kafa sökülebilir hale geliyor)
  • Far soketi ni söküyoruz farın olduğu tesisat kablosunu kasılmayacak şekilde boşa çıkartıyoruz.
  • Kilometre kablosunu tutan mandalıda gevşetiyoruz ki kafa indiğinde tel kasmasın salınım yapabilsin.

Grenajı alırken ki son aşamada;

  • Grenajları  kilometre saatinin olduğu tarafa çekmek sureti ile soketlerinden çıkartıyor ve kafayı elimize alıyoruz resimdeki hale dönüyor..(Burada ön camda sökülü ben onu kısa cam takmak için sökmüştüm gerekli değil.)
  • İşte Grenaj indi aşağıya;

  • Sonrasında Gösterge saatini tutan 4 adet civatayı söküyoruz.
  • 10 numara vida başlıdır yine. Ve tam altlarında pul vardır pullar sıkışmış olabilir.
  • Sonrasında takarken vs düşürebilirsiniz pulları düşürmemeye gayret edin veya söküp kenara ayırın sonra kendiniz tekrar takarsınız..
  • Km Redüktörü var vidalı onu da sökersiniz arkadaşlar kasılmasın diye söküp takmak çok kolay zaten.

 

 

Gösterge Artık elimizde ayırdık ve ampülleri değiştirebilir durumdayız..

 

 

 

Cbf 150 Gösterge ışıkları değiştikten sonraki hali.
Led beyaz olduğu için tonajı biraz daha açık sarı oldu.
Taktıktan Sonraki hali;IMG_8228

Evet Arkadaşlar İşlemler bu kadar..

Sökme prosedürün tam tersini uygulayarak takabiliyoruz.

  • Takarken dikkat edilmesi gereken şey şu ki vida deliklerinin tam oturup oturmadığına bakın sağ-sol iki tarafı da oturtmadan bir noktayı hemen vidalamaya çalışmayın. biraz sert davranın. vurarak yerine oturtmaktan korkmayın. Yeter ki doğru noktayı hedeflemiş olup tutma yerlerini kırmayın.
  • Çekiştirirken pullar segmanlar düşebiliyor. Yerli yerinde olduğuna emin olun sonra vidaları çevirirsiniz çevirirsiniz boşa döner.

 

Motoruyla biraz daha uğraşmak isteyenler için

 

Taktığınız led’in daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız. Ve ayrıca motosiklete gaz verdiğinizde parlıklığı artan veya azalan bir gösterge saati istemiyorsanız bu prosedürü mutlaka uygulamanızı öneririm.

 • Bildiğiniz gibi motosikletimiz 14.7 volta kadar yükselen bir enerji üretiyor. Ama lambalar ziyadesiyle 12-13volt seviyelerinde çalışmak için tasarlanmıştır. Arada ki fazla voltaj lambaların daha fazla akım çekmesine ve daha fazla ısınmasına sebep oluyor. Dolayısıyla ömrü de azalıyor.
 • 7812 Adında bir güç regülatör entegresi var. 1-2 lira civarında bir parça 15-20volta kadar gelen enerjiyi düzgün bir şekilde sabit 12volt olarak almanızı sağlıyor.

 • Gösterge saatinin arka aydınlatmasına giden ana kabloya bu regülatörü uyguladım.(Ampuller den gelen hattı takip ederek bulmak oldukça kolay ) 7812 olarak yazarsanız neresi artı neresi eksi neresi giriş neresi çıkış şemasına ulaşabilirsiniz.
 • Lambalara giden ana artı ve eksi arasına bu entegreyi takarak sadece lambalara sabit 12volt gitmesini sağladım. (Boş lambası vs değil sadece gösterge aydınlatmasının hattı)  Ben üzerine minik bir soğutucu da çırtladım fazla ısınmıyor ama size de tavsiye ederim.

 

Artık alternatörden 14.7volt bile gelse lambalara hep 12volt sabit voltaj gelecek.
Böylelikle hangi lambayı takarsam takayım sabit gerilim altında çok daha uzun ömürlü olabilecek..

 

2 gün boyunca 14.7volt girerek test ettim. çıkış 12v sabit ve ledler de ısınma pırpırlama yok.

Benim taktığım 3 tane aydınlatma ledi toplam 0.5watt çekiyor o kadar az ki buradan da motosiklete 5watt civarında enerji tasarrufu yaptırmış oluyoruz.

Ve mutlu son..

 

Şuanda 57 bin kilometreye giriyor aynı ledler hala sağlam durmaktadır.(31binde takmıştım ) 7812 için uğraşmaya değer mi? Kesinlikle ama kesinlikle değer. Hem ledler rölantide vs fazla pırlamıyor hem de ömür olarak oldukça uzadı.

 

Diğer cbf 150 paylaşımlarım;

 

Linklere tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Honda Cbf150’ye Sis farı Uygulaması 4 x Knmaster c15 – Sis farı Nasıl Montajlanır?

 

Honda Cbf150 Paslı Egzozu Temizlemek ve Boyamak Revizyon İşlemi

Motosiklete Ekonomik Elcik Isıtma Sistemi Uygulaması- Elcik ısıtma nasıl takılır?

 

Cbf 150 Arka Fren Lambaları Çalışmam

Honda Cbf 150 Motosiklete 36watt Güçlü Sis farı Uygulaması

 

Honda Cbf 150’ye Dijital Saat,Voltmetre ,Usb çıkışı Uygulaması

 

Honda Cbf 150’ye Far Düğmesi Uygulaması Nasıl Takılır.

Honda Cbf 150 Lastik Seçimi Uzun Soluklu Lastik Karşılaştırması

Dilerim faydalı olmuştur ihtiyacı olan arkadaşlara keyifli garaj günleri dilerim..

Atakan Demirtürk

4 comments

 1. Teşekkürler bilgileri paylaştığın için..
  Söylediğine katılıyorum herkes bilgi talep ediyor ama kimse bilgi vermiyor. Uğraşmış zahmet vermiş paylaşmışsın.. Başarının devamını diliyorum..

 2. Merhaba, bugün sahip olduğum cbf 150 nin gösterge ampüllerini söktüm, endurokan’ın paylamış olduğu youtube üzerindeki video çok ama çok faydalı oldu benim için. Fakat bütün bunlar dışında söylemek ve değinmek istediğim bir konu var. Gösterge ampüllerinin değerleri ki bunun konuya eklenmesi gerektiğini düşünmekteyim. Arkadaşlar kendi motorum üzerinden çıkan iki patlak ampül STANLEY marka 12 Volt ve 1.7 watt değerinde ampüllerdi. Ne yazık ki Muğla/Milas honda yetkili servisi üzerinde rakamsal açıdan değer yazmayan iki adet ampül verdi ve ben bunları takıp kontak açtıktan 5 dakka sonra elimle ampullere dokundum ve neredeyse elim yandı. Ciddi anlamda bir sıcaklık vardı ve tahminim bu ampülleri normal yuvasına takıp bıraksaydım KM göstergesine ait yuvalara/duylara eritip zarar verebilirdi. Bu yüzden sanayide dolaşıp bulabildiğim dipsiz ampulleri denedim genel olarak 12Volt 5 Watt değerinde ampuller vardı ve bunlarda aşırı ısınıyordu. Fakat başka bir dükkanda bulduğum (Narva) 3 Watt ampuller ısınmadan gerekli aydınlatmayı sağladılar. Bu şekilde sağlıklı bir sonuç aldım. WATT açısından gerekli (1.7W) değeri bulamayanlar bu seçeneği de değerlendirebilirler. Buna ek olarak Endurokan’a sonsuz teşekkürlerimi sunarım onun sayesinde bütün problemlerimi çözmüş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir