Motosiklete Ekonomik Elcik Isıtma Sistemi Uygulaması- Elcik ısıtma nasıl takılır?

Merhaba arkadaşlar; Daha doğrusu Kışın soğuğunda bile motora binen sıcağımdanda vazgeçmem diyen arkadaşlar.
Biliyoruz ki Elimiz üşüdüğünde Kas hareketleri yavaşlar .
Kasların tepki süreleri uzar hareket komutları kontrolsüz olabilir.

Soğuktan elini hissetmeyip frene hissiyatsız sert basarak veya geç basarak kazaya dahi sebebiyet verebilir..

Nice zamandır aklımdaydı Detaylı olarak bu konuyla ilgili her kullanımı başlığı inceledim sanıyorum.Bundan kullanan göremedim nedense.

Öncelikle motorumuz cbf 150 ama bu bilgi fark etmez işlemler hemen hemen universal.

Şimdi ısıtmalı elcik kategorileri;(Daha doğrusu elcik ısıtma yöntemleri heralde)

1)Isıtmalı elcikler var; Ki bu elcik için motorun orjinal gaz kolunu söküp belirsiz hiç bir elciği takmam.İyi markalarda 100-200€ civarlarında satılıyor.

2)Dışardan takılan sünger elcik ısıtıcıları var;Oxfordun v.s diğer markaların ve yerli üretici olan bir arkadaşın dışardan takılan sünger elcik ısıtıcıları var buda mantıklı geldi 20-30tl bandında ama acaba elimden kayar mı dedim.

3)El yapımı;
Bir forumda gördüğüm uygun omaj ve metrede krom nikel ısıtıcı telini elciği söküp altına yalıtkan malzemeyle uygulayan arkadaşlar var. buda çok hoş olmuş.
Isıtıcı tel Resistanscılarda bir kaç liralık bir malzeme..
Ama elciği söküp altına ne kadar sağlıklı yapılabilir uzun ömürlü olur kafama yatmadığı için yapmadım.(Tele elektrik verilen noktaları lehimlesen olmuyor çünkü krom nikel kanca gibi bir şey yapmak lazım uygulamak istemedim.

(Bunlar hergün yapılan işler değil bir kere yapıp uzun yıllar kullanmak istiyorum.

Neyse bunları geçtik Araştırmaya devam ettim.
Şu ürünü gördüm
1

http://www.banggood.com/Wholesale-Un…?rmmds=myorder

Banggood linki attım ancak aliexpresstede mevcut.Hatta daha uygun fiyatlı olabiliyor.

Aynen Resimde görüldüğü gibi yamulabilen film haline gelmiş krom nikel tel ve arasında metal renginde yalıtkanlar.Pvc kaplanmış bağlantı noktası falanda gayet güzel.
Bunu elciği hiç sökmeden üzerine uyguluyorsunuz.
Set içinde düğme makaron izole bant geliyor.

Şuanki dolar Kuruyla 20tl maliyeti var ki yaptığı işe göre makul.
bu arada tanesi 7.5watt çekiyor.
Far açıkken telefon v.s şarj ederken Kullanabileceğiniz her şeyi kullansanız bile motor çalıştığında elektriğin yetersiz gelip aküyü boşaltma durumu mümkün değil tüketimi oldukça az.
Yani o kadar az ki Park lambasının 5w standart ampül yerine led kullansanın enerjinin yarısını buradaki tasarruftan sağlarsınız.

Her motosiklet kaldırabilir.Bunu kaldırmayacak alternatör olmaz.Motorun kendini gücünü üretebilmesi için genelde alternatörler tüketimin 2 katı olarak konurlar.
Motosiklet alternatör hesaplarıyla ilgili yazdığım bu yazıyıda inceleyebilirsiniz.
Motosiklet Alternatör Hesapları Motosikletim Ne Kadar Elektrik Üretiyor?

Gelelim ısıtıcıya Sipariş ettim testler yaptım çok hoşuma gitti oldukça ısınıyor.
Hemen montajladım.

2

Sağ- Sol Takıp ısıyla daralan makaronu ısıttım.

3

Elektrik bağlantısı için Bir tüyo verelim arabalarda ve motorlarda Aracın tüm metal parçalarında Eksi vardır.Yani akünün eksisine bağlıdır tüm şase.
(Hatta eksi demez ustalar şase kablosu kopmuş şaseden elektrik al v.s derler)

Bende bu tüyo ile gidondan motora uzanan fazladan kablo olmasın diye eksi hattını Gidona taktığım bir boru kelepçesine kablo sıkıştırarak çözümledim.(ayna arasına falanda sıkıştırılabilir)
Bir kablo kirliliğinden ve işçiliğinden tasarruf etmiş olduk.

Gidondan sadece tek kablo indim.O kabloyuda resmini gördüğünüz daha önceden 2 adet daha düğmenin olduğu cbf de panzot diye tasvir edilen bölüm.
1 düğme daha ekledim ve sudan korumak için slikon kılıf geçirdim.

Isıtıcıyla orjinal gelen düğme suya karşı dayanaklı değil o kullanılacaksa biraz olsun korunaklı bi yerde olmalı.Örneğin gizli ama kolay el girebilen bir grenajın altına.

+ Elektrik hattını Cbf 150 de  fara gelen + kablosundan aldım. Daha önceden Sis farını oraya eklemiştim aynı ekten bir kablo daha çıkartıp bağladım.
Toplam montaj 10 dakika sürdü..

Not :+ Elektriğini alacağınız nokta çok önemli. Beni çözümleyelim
Fardan Enerji aldım ancak Aydınlatma tesisatının sigortasının amperine baktım hesapladım aşmadığına emin oldum.Kablo kalınlığına baktım toplam yükü taşıyabileceğine karar verdim.

Aküden direkte alabilirsiniz ama Açık unutmaya birgün düğmenin bozulması takılı kalması ihtimaline değmez ayrıca bağlanılacaksa mutlaka ona ayrı bir 2-3 amper sigorta takılmalı eğer aküden alırsanız.
bağlanır mı ? evet ama ben bağlamam.
Kullanıcıların %95i aküden bağlıyor haklıda bilgisi yoksa motorun tesisatına dokunacağına aküden alsın..

Taktığımdan beri bayram ediyorum şöylede bir durum var arkadaşlar Elinizde ısınan kan vucütta dolaşmaya devam ettiği için biraz olsun vucütta hissediliyor.
Masa altında ufo yakınca üst vucüdünüzünda ısınması gibi bişey bu.

Eldivensiz ellerimi rahatsız edicek derecede yakıyor.yazlık eldivenle süper ısıtıyor.kışlık eldiven daha kalın olduğundan ısı iletimini azaltabilir.

Elcik kılıfı olmadan kullanılırsa Avuç içiniz ısınır elin dış kısmı yine buz gibi kalır elcik kılıfıyla kullanmadıktan sonra faydasını azaltırsınız.

Çirkin görünebilir kılıftır diz örtüsüdür ama gerçekten soğukta kullanacak insanlar buna bakmazlar heleki günde 1saatin üzerinde motosiklet tepesinde duruyorlarsa.

Ek not:Aynı uygulamayı artçı el ısıtması olarak cbf 150 nin koruma demirinede uygulamak istiyorum uygularsam paylaşırım.
Kulağınıza kar suyu kaçırayım.
Yengeye Yıl dönümü hediyesi elcik ısıtıcı aldım size diyerek.

Bunu ustaya gidip bağla deseniz 20 tl lik elciğe 60tl bağlama ücreti ister eğer muhabbetiniz yoksa ustayla..veya sonra  bağlarız derler ustalar böyle işlerle uğraşmayı sevmiyor halbuki çok basit.

Bir arkadaşımında crf 250sine uyguladık.Eşe dosta takıyorum.Taktıkça Resim atarım.
Ben şimdiye kadar 6 tane aldım 9tane daha yolda var. ( farklı yerlerde kullanmayı hedefliyorum.Evcil hayvan kulubelerinde sürüngen hayvan ısıtıcıları olarak falan.aynı şekilde 12v sıcaklık kontrol kartıda var 2-3$’a.. )

Linkini Attığım web sitesini bilmeyenler varsa aliexpressten 10 kat güvenilirdir.Aliexpresstede mevcut oradanda alabilirsiniz.

Güncellemeler oldukça paylaşırım arkadaşlar.

4 comments

 1. Makale için teşekkürler. Ben de aynısından aldım. Şu rezistanlı filmin üzerine gelecek makaronu ne ile ısıtarak büzüştürdünüz? Çakmak mı yoksa daha güçlü bir ısı kaynağı mı kullandınız?

  • Merhabalar ben Nurgazın pürmüzünü kullandım.(nurgaz ng 503 torch)
   Çakmak kullanarakta uyguladım Bir fark yok sadece daha yavaş büzülüyor 1 dakika fark etmez.
   Varsa elinizde sıcak hava tabancasıda tercih edebilirsiniz ateş çıkarmadığı için makorona zarar verme ihtimali azalır.
   Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir