Bir Motosikletin Ömrü kaç Bin kilometredir?

Herkese merhabalar Motosiklette yaş- eskilik kavramı ve kilometre kavramı üzerine konuşacağız.

Genel kural, dikkatli bir şekilde muhafaza edilen, düzenli olarak servis edilen, ideal koşullarda tutulan ve çok sert sürülmeyen motosikletlerin ortalama araba kadar uzun veya daha uzun süre dayanma olasılığının yüksek olmasıdır.

Ortalama bir motosiklet, seyahat edilen mesafe açısından makul bir şekilde muhafaza edilirse ve sürülürse 130.000km’den daha uzun sürebilir. Aynı motosikletin bakımı iyi yapılmazsa ve pervasızca sürülürse 8000km gibi kısa bir sürede ömrünün sonuna ulaşabilir.

 

 

Bir motosikletin Ömrü kaç yıl veya kaç bin kilometredir?

Motosikletler iyi muhafaza edilirlerse çok uzun ömürler yaşayabilirler.

Kötü bakımlı bir motosiklet 30.000km veya daha kısa sürede büyük sorunlar çıkartabilir. İyi bakılmış bir motosiklet ise 160.000km-200.000km’den daha fazla motor yapımı gibi büyük masraflar yapılmadan çalışmaya devam edebilir.

 

Bir motosikletin ömrü bir çok faktöre bağlıdır.  (Kaza faktörünü saymaksızın doğal yollardan)

   • Sahibinin motosikleti nasıl sürdüğüne ve hangi koşullarda sürdüğüne)
   • Motosikletin kalitesine
   • Bakımlarının düzgün yapılmasına ve motorla ilgilenen ustanın kalitesine
   • Hangi koşullarda muhafaza edildiğine(Nem korozyon yağmur kar)

 

Motosikletin çok uzun yıllar dayanmasına yardımcı olmanın yolları vardır. Bazı uygulamalar ise motosiklet ömrünü önemli ölçüde azaltırlar.

 

Her motosiklet diğerleri kadar dayanacak şekilde üretilmez.

 

Örneğin tur motosikletleri, spor motorlardan daha uzun süre dayanır. Bununla birlikte, her motosiklet iyi bakılıyorsa uzun bir kullanım ömrüne sahiptir.

 

Vinny longlegs isimli sürücü 1955 yılında 300 küsür euroya satın aldığı Vincent marka motosikletiyle 1 milyon kilometre üzerinde bir yol yapmış.2011 yılında müzayedede satıldığında motosiklet halen çalışır durumdaymış

Motorun son hali

 

İnternette Neredeyse 500.000 km kadar süren bakımlı Motosiklet raporlarını özellikle yurtdışı forum sitelerinde gözlemleyebilirsiniz(Orijinal motoruyla rektifiye olmadan ) . Bunu bir gurur kaynağı olarak sergiliyorlar bizim insanımızın aksine.

Aslında Türkiye de de eski motorların çoğu buna yakın kilometrelerde ama satış algısı yüzünden yaşanan oynamalar sebebiyle 300binde hiçbir ilan göremezsiniz.

 

Düzenli bir bakım motosiklet uzun ömür için hayati önem taşımaktadır.

Her gün yüksek devirlerde maksimum güçte kullanılan bir motosiklet  ile maksimum devir ve gücünün %60-70inde fazla zorlanmadan çalışan bir motosikletin ömrünün aynı olmayacağı şüphesizdir.

 

Bir motosikletin türü de ne kadar süreceğini az çok belirler.

Örneğin uzun yol için tasarlanmış yüksek kaliteli motora sahip büyük motorlu bir motosikletin ömrü, küçük silindir hacmine sahip markasız bir motosikletten çok daha uzun sürecektir.

Spor motosikletlerde kısa ömre sahip olma eğilimindedirler. Çünkü genellikle çok sert sürülürler. Bununla birlikte normal bir seyirde kullanılırsa diğer motorlar kadar uzun ömürleri olabilir.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktörde, yüksek kaliteli motorların markasız modellere göre çok daha uzun yaşayacağıdır.

Bir motosikletin ömrü, motosikleti üreten üretici tarafından bile belirlenebilir. Farklı üreticiler, aynı fiyat aralığında motosiklet üreten diğer üreticilerden çok daha uzun ömürlü motosikletler üretebiliyorlar.

 

En uzun Ömürlü Motor markaları

Japonlar genellikle en uzun süre dayanma eğiliminde olan motosikletleri yaparlar. Honda, Suzuki ve Yamaha ,kawasaki gibi üreticiler mükemmel üretim ve tasarım tekniklerine sahiptir ve şu anda seri üretilen motosikletlerinin kalitesi açısından rakipsizdir.

 

Bir motosikletin ne kadar yaşayacağını belirleyen faktörler neredeyse sonsuzdur.

Yani bu beni orijinal soruma geri götürüyor:

 

Motosikletlerin ömrü nedir?

Motosikletinize ilk günden itibaren bakıyorsanız. Yüksek kaliteli yedek parça ve motor yağı kullanıyorsanız. İyi muhafaza ediyorsanız. Kullanılmadığında doğru şekilde saklıyorsanız. Hayatınızın geri kalanını aynı motosikletle geçirebilirsiniz.

 

Bir motosiklet için yüksek kilometre veya yaşlılık olarak kabul edilen değer nedir?

 

Bir motosikletin kat ettiği kilometre, her zaman motosikletin ne kadar iyi çalıştığının
veya ne kadar ömrünün kaldığının bir göstergesi değildir.

 

Touring motosikletlerde 100.000-150.000km kilometre nispeten yüksek sayılabilir.

Spor motosikletlerdeyse 50.000 bile yüksek sayılabilir. Ama dediğimiz gibi spor motorlar genelde maksimum performans bazlı kullanıldığından onları diğer motorlarla kıyaslamak yanlış olacaktır.

Bunun dışında bir denklem daha var. Spor motosiklete parası yetmeyipte büyük hacimli bir touring motosiklet alıp. Touring bir motoru hiç durmadan spor motor gibi kullanmaya kalkarsanız. Touring motosikletin ömrü spordan daha kısa olacaktır.

150-250cc motosikletlerde ise 50.000km veya üzeri yüksek sayılabilir.

Bu bahsettiğim değerleri alman Japon İtalyan gibi kaliteli motosikletler içindir.

 

Kilometre Artışı

Her gün bir motosiklete binen birisi, sadece birkaç yıl içinde 100.000kilometre gibi bir sayıya kolayca ulaşabilir. Ben 2013-2022 yılları arasında öyle çok fazlada kullandığımı düşünmeyerek 5 motosikletle toplam 170bin kilometre yol yapmışım.  Bununla birlikte, motosiklet sadece hafta sonları için ayrılmışsa, bu mesafelere ulaşmak ömür boyu da sürebilir.

 

Eski nedir?

 

Genel olarak konuşursak, 10-15 yıl bir motosiklet için eski olarak kabul edilir, ancak birçok motosiklet bu kriteri aştı ve sürücülerine daha uzun yıllar sadakatle hizmet etmeye devam ettiler ediyorlar.

 

Yüksek kilometreli motosikletler hakkında bir makale yazdım

Yüksek Kilometrede Motosiklet Alma Korkusu Ve Motosiklet Seçimi

Ayrıca eski motosikletlerle ilgili bu makaleme göz atmanızı öneririm

Eski motosikletlerde başınıza gelebilecek Arızalar

 

 

 Bir motosikletin ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

 

 

 

Hangi motosikletler en Uzun ömürlüdür?

 

Küçük motorlu motosikletler, daha hızlı aşındıkları için daha büyük motorlu motosikletlere kıyasla daha az bir ömürleri vardır.

 

İstatistiklere göre, en uzun süren motosikletler, 1000cc motorlu veya daha fazla motorlu büyük, tur motosikletleridir ve Japon motosiklet üreticileri tarafından üretilmiştir. Bu genel bir ifadedir, ancak bu motosikletler iyi korunursa, inanılmaz derecede uzun süre dayanırlar.

 

 

Sonuç

 

Bir motosikletin ne kadar süreceğini söylemenin tek yolu, nasıl korunduğunu düşünmektir. Bakımlı motosikletler uzun yıllar dayanır ve kötü bakımlı motosikletler sadece kısa bir süre sürülebilir..

Bakımlı motosikletler onlarca yıl sürebilir ve 200.000km’den daha fazlasına kolayca ulaşabilir.

Mutlu yolculuklar!

One comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir