Motosikleti Kışa Hazırlamak Muhafaza Ve Kullanma Püfleri Akü ve Diğer konular

Tekrar merhabalar motosikleti bir şekilde hayatının bir parçası haline gelmiş dostlar.
Biz ne kadar motosiklet dört mevsim bir alettir yaz kış binebilirsiniz desekte. Kışın binmek herkesin birinci tercihi değil.Hayat büyük şehirlerden veya kırsal iklimden ibaret değil.30cm -1.5 metre kar bağlayan şehirlerimiz var.


Yada mesleği gereği ıslanmakla botla korumalı pantolonlarla uğraşamayan toplantısı olan iş adamı , dersi olan öğretmen ,  acil çağrılan ameliyata girmek üzere olan bir doktor. Her meslekten sürücümüz var.

 

Suzuki V-strom dl650 Atakan Demirtürk

2013ten bu yana sıra dışı bir durum oluşmadığı sürece kar dahil her gün binerim.
Bazen banada anlamsız geliyor 20dakikalık yol gideceğim giyinmem soyunmam bazen yoldan daha uzun sürebiliyor.


Motosiklet kullanmak kesinlikle daha güvenli çünkü bilinçsiz motosiklet sürücüleri ortadan kayboluyorlar…


Ölümcül kazaların çoğu malesef sıcak havalarda meydana geliyor.Kış boyu veya kışın büyük döneminde motosikletinizi kullanmayacaksanız. Alacağınız bir kaç önlem aynı bir insanın sigara/alkol kullanmaması gibi uzun vadede hayatına avantaj olarak yansıyacak kansersiz bir hayat yaşamasını sağlayacaktır.Bu yazıda şunları işleyeceğiz

  • Motosikleti Kış Uykusuna yatırmak (Uzun Süreli Park önlemleri)

  • Motosikleti Kışa hazırlamak (Kullanımda olan motosikleti kışa hazırlamak )

Uzun süreli Parktan Sonra ilk Çalıştırma(Yapılması gerekenler)

Bunların bir çoğu için motosikletten profesyonel şekilde anlamanıza gerek yoktur.
                                                                               


Motosikleti Kış Uykusuna HazırlamakPark Edilecek yer


Eğer doğru düzgün bir garajınız yoksa. Kışında Apartmanın kömürlüğüne kaldırırım diyorsanız bu fikir mantıklı olmayabilir.


Rutubet-Nem olmayan bir yere park etmekte fayda var. Kapalı ama rutubetli bir ortam dışarıda kar altında kalmasından kat kat fazla zarar verecektir.
Bunu Anlamak için Nem oranını ölçen basit bir nem ölçer yeterli . İstanbul gibi bir yerde zaten normalde %50 oranında nem var.


Örneğin 2 katlı bir kapalı otoparkınız varsa.-1 i değil 0 ı tercih edin..(havadar olan kısım neresiyse)
%60 sonrası risk grubuna giriyor.


 

Brandayı doğru yerde  Kullanmak


Çok nadiren faydalı olan bu malzemenin genelde zararı var. Özellikle kapalı bir alanda branda kullanımı motosikletin daha çok korozyona uğramasına sebeb oluyor. İçerideki havanın ısınıp soğumasıyla branda içerisinde bir yoğuşma durumu gerçekleşiyor.
Buda motosiklete veya arabaya faydadan çok zarar veriyor..
Kıllık yapıp tozlanmasın diye kapalı ortamda branda örtmek sırf zarar…Sokağa çektiniz Sürekli yağmur yağan bir dönemdesiniz. Branda Çok mantıklı genel olarak sudan korur..


Ama ben Kullanmıyorum 3-5ay  yaz kış sıcak soğuk branda takılı kalsın derseniz yine aynı yoğuşmaya maruz kalır.

 

Evim yapılırken 6 ay kadar garajsız kaldığım bir dönem olmuştu. Aktif kullansam da bu şekilde muhafaza ediyordum motorlarımı.Ayrıca brandanın da kalitesi çok fark ediyor naylon bazlı olanlar rüzgarda sallandıkça motorun boyasını hafifte olsa yıpratıyor(İçeride biriken tozlarla sürtünüyor)Lastikler


Beton veya asfalta sürekli aynı noktadan temas etmemesi adına ve havasının inmemesi adına. Motorun doğrudan zeminle olan temasını azaltıyoruz.


Varsa yan ayaklık yerine orta sehpaya alıyoruz.Yada paddock standına.
lastik altlarınada tatlı bir kaç tahta atabiliriz.Dış ortam önlemleri bu kadar gelelim motosiklette alınacak önlemlereBenzin Deposu


Fazla önemsenmese de insan bedeni için mide ne ise motosiklet içinde depo o.
Kaliteli Japon motosikletlerinde kolay kolay problem yaşamıyorsunuz. Fotoğrafını gördüğünüz motosiklet 12 yaşında 130bin kilometredeki suzuki v-strom motosikletime ait.(tertemiz)Suzuki v-strom dl650-dl1000 benzin Deposu Temizliği Nasıl yapılır?

 

Tüm kullanım klavuzları benzin deposunu tamamen boşaltın ardında deponun paslanmasını önleyecek bir kimyasal püskürtün şeklinde yazıyor.


Ama o “bir kimyasal” ne ben bulamadım senelerdir bilen varsa söylesin..


Neyse biz bunu bu şekilde uygulamıyoruz. Motosikleti 1 ayda yatırsanız 6 ayda genel olarak şunu söyleyebilirim.


Yıl ortalamasına bakıldığında Benzin deposu hep dolu kalsın .Benzin deposunun boş olması metalin oksijenle temasını arttırdığı için paslanma hızını arttırıyor. Ancak benzin oksijenle teması kestiği için paslanmayı durduruyor.


Uzun süreli parklarda benzin deposu dolu olmalı.Eğer ki 6ay -1seneden çok daha uzun süre yatırılacaksa. İçindeki eski benzini kullanıp yenisini koymakta fayda var. Çünkü duran benzinin oktanı yanıcılığı azalabiliyor buda motor çalıştığında vuruntu veya farklı sorunlara yol açabilir.Karbüratör


Eğer karbüratörlü bir motosikletse Karbüratörü boşaltmanızda fayda var. Çünkü içerisinde sürekli duran benzin o-ring ve keçeleri sertleştiriyor.


Nasıl yapılır?


Eğer benzin deponuzun vanası varsa vanayı kapatın motoru çalıştırmaya devam edin. Karbüratördeki benzin bitince kendi stop edecektir.


Vana yoksa Karbüratörün tahliye civatasını bulmanız gerekiyor genellikle basit bir yerdedir ve yıldız tornavida ile açılır.


 

 

Buji ve Buji Pipoları


Biraz daha teknik bir kısıma giriyoruz. Buji veya bujileri söküyoruz.


Pipolarda boşta kalıyor. Pipoların ağzını kapatmıyoruz.


Bujilere ekstra özen göstermenize gerek yoktur. Biz burada bujiyi değil motoru korumak için bu işlemi yaptık. Sele altı veya çantaya koyabilirsiniz.


Bujileri söktüğümüz pipolara takmıyoruz.

Motor bloğundaki buji yuvalarına 1 yemek kaşığı motora uygun olan motor yağından döküp. Marşa basar gibi 1-2 saniye düğmeye basıp yağın iyice dağılmasını sağlıyoruz. Ardından deliklere temiz bez tıkıyoruz ki motor içine bir şey düşmesin.(Motor zaten çalışmaz çünkü bujiler sökülü)Korozyona uğramış bir buji piposu örneği


Daha yepyeni bir motorda neden böyle bir durum olmuş anlayamadık. Muhtemelen buji pipolarını yıkayıp nemli şekilde takan bir ustaya denk geldi ve içerisindeki ısınma yoğuşma prosedürüyle paslandı(motor tracer 07 idi)


Pipoları ve bujileri sökmek nispeten ustalık gerektireceği için yapamayabilirsiniz. Normalde buji değişimini kendiniz yapmıyorsanız bu işlemi yapmanızı tavsiye etmiyorum. Buda eksik kalsın yapabildiğinizi yapın.Antifriz Miktarı Ve Radyatör

 

Bulunduğunuz şehir ve sıcaklığa  uygun oranda antrifriz koymalısınız. İçerisinde suyun fazla olması hem korozyona hem de donmalara sebeb olur.


Radyatör suyunu kontrol etmelisiniz. Genellikle 2 yıl veya 3 yılda bir antrifriz değiştirilmesi önerilir
(Motora göre değişir ama genellikle 3 yılı aşmaz)

 Antifriz değişimi hakkındaki blog yazım;

 

Suzuki V-strom dl650-dl1000 Antifriz değişimi?(2004-2010) Motosiklette antifriz nasıl değiştirilir?

 


Bu konunun sadece kış ile alakası yok bu düzenli yapılması ve kontrol edilmesi gereken bir bakım. Her zaman dikkate alın.
Ama tabi ki kış ayına hatalı antrifrizle girmek motora daha çok zarar verir.Yağ Değişimi

6 Aydan daha uzun süreli bir yatırma söz konusu ise parktan hemen önce yağ değiştirilip temiz yağ ile bırakın. Ardından yol yapmadan 20dakika kadar olduğu yerde çalıştırarak yağın her yere dağılmasını sağlayın.


Bu yağın çok kaliteli yüksek devirde sürtünme korumalı bir yağ olmasına gerek yok. Uzun ömürde istemiyoruz. Taze olsun istiyoruz sadece.


Çünkü Motoru tekrar yürür hale getirmeden önce bu yağı tekrar değiştirmemiz öneriliyor. Değiştirirken kaliteli bir yağ koyabilirsiniz.Yağ ile ilgili;


Bu arada şunu söyleyelim kaç kilometre yapmış olursanız olur motosiklet veya arabanın içinde yağın ömrü 1 yıldır. Süre olarak 1 yıla gelen yağ zaten özelliklerini kaybetmiş ve değiştirilmesi gereken yağ olarak tanımlanır.


Rafta sıfır kutusundaki ömrü (ortalama 5yıldır bundan bahsetmiyoruz)Elektrik Tesisatı;


Düğmelere ve görünen muhtelif her noktaya wd40 uygulayıp bırakabilirsiniz.
Alarm müzik sistemi takip cihazı ne varsa elektriği kesilir çünkü aküyü bitirirler.Amortisörler (Genellikle Ön Amortisörler)


Bu durum pek olmaz ama bana denk gelmiş. Eski sahibi motosikleti 1 yıl kadar kullanmadan açık otoparkta bırakmış.
Güneşten plastik amortisör toz kapağı çatlamış. Ve yıllar içerisinde aynı yerde uzun süre parklardan paslanmalar ve çizilmeler olmuş.

 Büyük motosikletlerde önde yer alan bu iki borunun fiyatı motosikletin fiyatına yakın fiyatlara çıkabiliyor.2019 fiyatıyla tanesi 4500tl idi sanırım benim motorumda. O yüzden çok uzun süreli parklarda  bunlarıda wd 40 türevi bir şeyle sıkıp bırakmak veya arada kontrol edip sıkmakta fayda var.(Amaç oksijenle teması kesmek  Sakın bez falan sarmayın daha çok nem çeker.) 


Ben bu pas sorunumu zor çözdüm ihtiyacı olan bu konuyla ilgili özel olarak iletişim kurabilir.


Zincir Dişli Temizliği ve yağlanması


Tıpkı motosikleti kullandığımız süreç gibi hatta yağ olayını biraz daha abartarak iyice kaplayarak eşit dağıtarak park etmek sağlıklı olacaktır.
Zincirde ilgilenilmeyince çok kolay bozulabilen paslanan ve de hatrı sayılır fiyatlı bir malzeme.


Elinizden geliyorsa zinciri söküp daha kuru bir alana da koyabilirsiniz. 

Akü Konusu


Kış şartlarından ve yatırılmak konusundan etkilenen en hassas organ akü.

Motosikletim Aküsü Ne zaman bozulacak ne durumda Akü hakkındaki her şey olmasada bir çok şey

Akü çok soğuğu sevmez çok sıcağı da sevmez. Çok yatırılmayı da sevmez.
Eğer motosikletin üzerinde duracaksa ve motosiklet 2 aydan uzun süre boyunca kullanılmayacaksa büyük ihtimalle akü boşalır. Hatta  kullanılmaz hale gelebilir.

Yukarıdaki prosedürleri zaten uyguladıysanız uzun süreli bir park durumu söz konusudur. Akünüzüde sökerek evde oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.
Aküyü ayda bir bir kaç saat düşük akımla şarja bağlamak suretiyle çok uzun süreler sorun çıkartmadan saklayabilirsiniz.
Aküler hakkında daha fazla bilgi edinmek için hazırladığım diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim.

12Volt Akü Doluluk Oranı Nasıl Anlaşılır? 12volt Akü yüzdesi

Motosiklet Alternatör Hesapları Motosikletim Ne Kadar Elektrik Üretiyor?


Diyelim ki aküyü sökmediniz ve motosiklete akü takviyesi yapmanız gerekiyor.

Takviye püf noktaları;

Akü Takviyesi Nasıl yapılır?Püf noktaları nelerdir?Motosiklet ve Arabada Akü takviyesi

 

Motosikleti uzun süreli park için yapabilecekleriniz aşağı yukarı bu kadar
Yukarıda yazılanlar uzun gibi görünse de uygulamaya konulduğunda 1-2saat gibi bir zamanınızı ya alır ya almaz.Aküyü nasıl şarja bağlayacağım? 

 


Yakında şarj cihazları ve aküyü canlı tutmak ile ilgili detayları içeren bir paylaşımım olacak.
Ama Şarj cihazı almayacaklar için 2-3 ayda bir motosikletçiye aküyü bırakıp 5-10 tl karşılığında şarj ettirebilirsiniz.

https://www.endurokan.com/2020/11/05/el-yapimi-motosiklet-aku-sarj-cihazi-ve-aku-sarj-cihazi-onerileri/

 


Bunlarla Uğraşamam diyenler içinBu kadar yatırma prosedürüyle uğraşamam vaktim veya ortamım  yok diyorsanız.
Motosikletinizi her hafta 20-25 dakika kadar çalıştırıp bir kaç tur atıp veya arada tatlı tatlı gaz vererek canlı kalmasını sağlayabilirsiniz.


Hem akü canlı kalır hem karbüratördeki benzin tazelenir ve tektek saymayacağımız tüm sistemler.


(Farlar kapanabiliyorsa kapatılsın ve aynı şekilde elektrik harcayan tüm sistemler çünkü motosiklet rölantide fazla elektrik üretmiyor)Önemli bilgi
Neden 20-25dakika neden 5 dakika değil?


Bu süre her motorda farklı olmakla birlikte tam ısınmadan stop edilen motosiklette egzozda ve motor aksamlarında yoğuşma durumu daha fazla oluyor.


Bu durumda bazı parçalara iyilik bazı parçalarada kötülük yapmış oluyoruz.3dakika çalışsın bakalım acaba çalışacak mı demenin anlamı yok.


Bir termostat açsın içerisindeki su devirdaim etsin antifrizdeki bileşik çökelmesi azalsın.
İyi halden Minimum 10-15dakika çalışsın.

 


Bölüm 2

 


Uzun süreli Parktan sonra çalıştırma

 


*
Akümüzü arada sırada şarj ettirdik veya dolu olduğunu biliyoruz. Motosiklete taktık.
*Yağımızı değiştirdik.
*Bujileri ve pipolarını geri yerine taktık.


*Benzinin durumunu biliyoruz benzin uygun durumda benzin vanasını varsa açtık.
Bastık marşa basıyoruz basıyoruz çalışmıyor?
Neden çünkü çok uzun süre yattı eğer karbüratörlüyse karbüratörde tamamen boş benzinle  dolması biraz zaman alacak gazı %20-30 oranında çevirerek çalıştırmaya devam ediyoruz. büyük ihtimalle prosedürler doğru ve motosikletiniz park etmeden önce sağlıklı ise sorunsuzca çalışacaktır.


 
Kullanımda olan motosiklette Kışa Hazırlık


Yukarıdaki konulara paralel şekilde ilerliyoruz. İlk bakılacak şey Radyatördeki antifriz oranıdır. Bulunduğunuz şehrin sıcaklık değerlerine uygun olmalıdır.
Bunun haricinde yaz ile kış arasında motosiklet bakımında büyük farklar yok.Her şey aynı değişim periyotlarında devam ediyor.

Bunun haricinde;
Özellikle kışın yollarda çok dolaşıyorsanız kar yağmasına gerek yok.Belediye buzlanmaları engellemek adına yolları çok tuzluyor.
Bu tuzlu çözelti motor araba artık  ne varsa temas ettiği. Korozyonu çok hızlandırıyor.
Egzoz gibi kısımlar bu konuda ilk etkilenen paslanan organlar oluyor.
Belediyenin tuzlayabileceğini düşündüğünüz veya bildiğiniz yollarda kullanıyorsanız motorunuzu sık sık su ile durulamanız faydalı olabilir

Honda cbf 150 Paslı Egzosu temizleme ve Boyama işlemi

 


Aklıma geldikçe tabiki yazılarımı güncellemeye devam ediyorum.Sizde aklınıza detaylar varsa lütfen benimle paylaşmayı unutmayınız.
Yorumlarınızı bekliyorum.
Keyifli sürüşler dilerim.

Atakan Demirtürk

Atakan Demirtürk Suzuki v-strom dl650 Kar altında

2 comments

 1. Yamaha ybr125 lik motorum vardı askere giderken kışın başı sığınağa bıraktım yazın başı geri geldim motoru dışarı çıkardım ilk marşta çalışmıştı hiç bir önlem vs almadım sıkıntıda çıkmadı bu kadar uğraşı motor ustası kendi motoruna yapmıyordur eminim

  • Bu önlemler motosikletin kilometresine yıpranmışlığına veya bulunduğunuz şehirin iklimine göre daha az veya daha fazla önem teşkil edebilir.

   Bunun dışında uzun soluklu ömrünü değiştiren önlemlerdir. Olaya bu şekilde yakılaşırsak youtube de 20 yıl kullanılmayan ufak bir bakımla ilk marşta çalışan arabaların videoları var. Bunları yapmazsanız motorunuz asla çalışmaz demiyoruz.

   Ki ybr cbf gibi artık eski sınıflandırdığımız motorlar türünün en dayanıklı ve en az parçalı uzun ömürlü motorlardır.. Karbüratör sayısı arttıkça buji sayısı arttıkça yaş ve kilometre arttıkça bakımın önemi artmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir