Büyük motosikletler küçüklerden daha mı güvenlidir ? Yararlı bir rehber

Merhabalar motosiklet severler bugün akıllarda her zaman karmaşa yaratan bir konu üzerinde ilerleyeceğiz.

Fiziksel olarak daha büyük motosikletlere binmek daha güvenli olabilir. Daha büyük lastikler ve daha fazla konfor. Motosikletlerdeki daha büyük daha güçlü motorlar da sürücünün deneyimine bağlı olarak daha güvenli olabilir.

Tüm bunlara rağmen tabi ki her şart altında daha az deneyimli biniciler için küçük motosikletler daha güvenlidir.

 

Daha Büyük Motosikletler Neden Daha Güvenli?

 

Hem küçük hem büyük motosiklet kullanan çoğu kullanıcı, daha büyük motosikletlerin küçük muadillerinden daha güvenli olduğunu doğrulayacaktır.

 

 

Neden bu konuda bir fikir birliği olduğuna daha yakından bakmaya karar verdim. Bu konuyu araştırdıktan sonra, büyük motosikletlerin en iyi seçim olmadığını bazı durumlarda daha az güvenli olduğunu görüyorum.

 

 

 

 

Bu arada büyük motosiklet derken motor gücü olarak büyük motorların genelini kapsıyorum. Ama bazı konularda gücün yani sıra fiziksel olarak büyük motosikletlerde ekstra avantajlar sağlıyorlar bunu okurken anlamanız oldukça kolay.

 

 

Büyük motosikletlerin daha güvenli olarak kabul edilmesinin başlıca nedenleri şunlardır:

 

  • Büyük motosikletler daha kararlıdır

 

  •  Büyük motosikletlerin daha büyük lastikleri var ( Yol tutuş viraj frenaj)

 

  • Daha büyük motor boyutu daha hızlı hızlanma anlamına gelir (Ani kaçış manevraları tehlikeden kurtulma)

 

 

  • Daha büyük motosikletlerin daha iyi frenleri var

 

 

  • Daha büyük motosikletler daha görünür (Fiziksel hacimleri ve çıkardıkları fazla sesler)

 

 

Büyük Motosikletler Daha Kararlı

 

 

  • Fiziksel olarak büyük bir motosikletle ilişkili ek ağırlık, motosikletin yolda daha kararlı hissetmesine ve kasislerde pürüzlü yol yüzeylerinden daha az etkilenmesini sağlar. Özellikle İstanbul gibi bir şehirdeyseniz köprü geçişleri veya çatalca gibi aşırı rüzgarlı ilçelerde büyük ve ağır motosikletin avantajlarını oldukça hissedersiniz.

 

 

  • Az deneyimli bir binici için, rüzgarlı sallantılı yol koşulları sürücünün dengesini etkileyebilecek koşullar içerebilir. Tabi ki kalkıp büyük motor alın demiyoruz ama hem küçük motorla hem büyük motorla rüzgara karşı hazırlıklı olmalısınız.

 

 

  • Tecrübelerime göre, motoru çok yavaş hızlarda manevra yaparken bir motosiklet ağırlığını dezavantaj olarak hissediyorsunuz.

 

 

 

  • Ağır motosiklet kazaları genellikle motosiklete yeni başlayan sürücülerin kazaları genellikle durma noktasına yakınken oluşan park kazalarıdır. Bu nedenle burada güvenlik bir endişe değildir.

 

 

  • Açık, akıcı bir yolda fiziksel olarak daha büyük daha ağır bir motosiklete binmenin hafif motosikletleri kullanmakla arasında bir dezavantajı yoktur. Aksine rüzgar gibi etmenlerde avantaj sağlar.

 

 

  • Ağır motorlarda genellikle ağırlık merkezleri alçak konumlandırıldığı için 140kilo bir motorla 300kilo bir motor arasındaki farkı doğrudan 2 kat olarak hissetmezsiniz.

İlgili yazı;

Motosiklet Sürmek için Güçlü olmak gerekir mi ?

 

 

Büyük Motosikletlerin Daha Büyük Lastikleri Var

 

 

  • Motor gücü ve hacmi büyüdükçe genellikle lastiklerde büyür ve büyük lastikler her zaman yolun yüzeyine daha fazla temas sağlarlar.

 

 

 

 

 

 

  • Fiziksel olarak daha büyük lastikler viraj alırken veya ıslak koşullarda sürerken daha faydalıdır. Motosikletin ek ağırlığıyla birleştirildiğinde, daha geniş lastikler asfalt üzerindeki kavramayı daha küçük lastikli motosikletlere göre önemli ölçüde üstün kılar.

 

 

  • Yoldaki ekstra lastik miktarı da sert fren yaparken bir avantajdır. Yol yüzeyi ile temas halinde olan ilave lastik yüzeyi, motosiklette durdurulması gereken daha fazla ağırlık olmasına rağmen sürtünmeyi arttırır ve frenlemeyi daha verimli hale getirir.

 

Suzuki v-strom dl650 mt25 boy farkı :)

 

 

  • Küçük motosikletlerdeki daha küçük, daha ince lastikler, kütle eksikliği ile birleştiğinde, bu bisikletlerde virajları daha az güvenli hale getirir ve yağışlı havalarda kolayca yer değiştirir ve bu da çekişlerini daha kolay kaybetmelerine neden olur.

 

  • Şöyle bile söyleyebilirim 280 kilo ağırlığındaki Honda varadero üzerinde bulunan çok eski sertleşmiş bir lastikle daha küçük sınıftaki bir motosiklet üzerinde bulunan sıfır ve üst düzey kalite lastik arasında bir yol tutuş farkı hala bulunur.
   Varadero eski lastiklere rağmen çok daha iyi durabilir veya hızlanabilir.

 

İlgili konu;

Motosiklette İnce lastik mi Kalın lastik mi?

 

 

Daha Büyük Motor Hacmide Daha Güvenli Motosiklet Anlamına Gelir

 

 

  • Motorcu olmayanlar, hızlanmanın bir motosiklette bir güvenlik katkısı olabileceğini tam olarak anlamayabilirler.

 

 

 

 

  • Belalardan çabucak kurtulmak
   Hızlı ivmelenme, motosiklet sürerken sıklıkla tercih edilen bir kaçış manevrasıdır. Sürücüyü yapışkan tatsız bir durumdan kurtarabilir. Bazı durumlarda daha hızlı gitmek, sürücünün frenlere asılması veya yavaşlamasına kıyasla çok daha iyi bir seçenek olabilir

 

 

  • 150cc civarı motosiklet kullanan ve özellikle bu motor grubuyla otoyolda sürüş tecrübesi olanlar beni çok iyi anlayacaklardır. 80-90km maksimum sürat eşikleri nedeniyle bazen sağ şeritte bile sıklıkla tırlarla yakın ilişkiler kurmak zorunda kalabilirler.

 

  • Trafiğin önüne geçmek.
   Trafiğin önüne geçme yeteneği, Hafife alınmaması gereken önemli bir beceridir. Trafik akışının önüne geçmek, sizden çok daha büyük araçlarla karşılaşma oranınızı azaltır. Özellikle tır, otobüs grubu büyük araçlar motosikletlileri fark edemeyebiliyorlar.

 

 

  • Tabi ki fiziksel olarak küçük ama motor hacmi olarak büyük motosikletler daha fazla hızlanma ve güce sahiptirler. (Ss motorlar ve naked motorlar gibi ) Yanlış kullanıldığında binici için kazandırdığından daha yüksek güvenlik tehlikesi oluşturabilirler.

 

 

  • Bununla birlikte, altını çiziyorum sorumlu sürücüler, güvenlik faktörünü önemli ölçüde artırabilecek ekstra güce sahip olmaktan yararlanabilir. Benim düşünceme göre, daha büyük, daha güçlü bir motosiklet, uygun şekilde kullanıldığında motosiklet güvenliği açısından bir güvenlik yönü olabilir.

 

Daha Büyük Motosikletlerin Daha İyi Frenleri Var

 

Büyük motosikletlerin ek ağırlıkları veya duruma göre ekstra güçleri nedeniyle. Daha küçük hacimli motorlara göre daha üstün frenleri vardır.  Bu iş bir de daha kalın lastikle harmanlanıyor.

Şöyle söyleyelim 150cc bir motorun 100km/h hızla giderken ki fren mesafesiyle 600cc bir motosikletin aynı süratteki fren mesafesi aynı değildir. Hızları aynı olmasına rağmen büyük motor daha istikrarlı bir yol tutuşu sergiler ve daha kısa mesafede durabilir.

 

 

 

 

Daha büyük motosikletler daha görünür

 

  • Yüksek görünürlüklü giysiler ve kask takmak gibi sürücü olarak görünürlüğünüzü arttırmanın birçok yolu olsa da, daha büyük bir motosikletin daha fazla görünürlüğe sahip olduğuna şüphe yoktur.

 

 

 

 

  • Boyut, diğer sürücülerin  fiziksel olarak daha küçük bir motosikletten daha fazla fark etmelerini sağlayacaktır.

 

 

  • Büyük bir motosikletin daha büyük ve daha belirgin bir varlığı vardır, bu da sürücüleri trafikte sizi fark etmeye zorlar ve yolu onlarla paylaştığınızın ve size dikkat etmeniz gerektiğinin daha fazla farkında olmalarını sağlar.

 

 

İki Motosiklet Sahibi Olmak Atakan Demirtürk

 

  • Bunu tecrübe etmeden anlamak biraz zor olabilir ama kendimden biliyorum. 2 adet motosikletim var. Biri Honda cbf 150 kurye sınıfının en emektar temel motosikleti diğeri de Suzuki v-strom 650 oda kendi sınıfı üzerindeki hatta bir çok 1000cc sınıfındaki en büyük motosiklet diyebiliriz.

 

Kendi açımdan bir ikisi arasında doğrudan bir güvenlik farkı hissetmesem de arabaların bana olan yol verme miktarları, şerit ihlalleri, saygı gösterme miktarları hatta polislerin çevirme oranları bile değişiyor.

 

Bunun motosikletin fiyatıyla veya silindir hacmiyle doğrudan bir bağlantısı yok. Yamaha mt07 sahibi de oldum. Neredeyse 150cc motosiklet ebatında ki mt 07 de hacmen büyük enduro touring tipi motosikletler kadar saygı görmüyor.

Bu büyüklüğe saygı gösterme eğilimi insan doğasının bir parçası ve aşamadığı aşağılık bir alışkanlık.

 

 

Büyük Bir Motosiklet Ne Zaman Daha Güvenli Olmaz?

 

 

 

  • Motosikletler söz konusu olduğunda büyük bir motorun en güvenli seçenek olmadığı zamanlar vardır. Çoğunlukla bu, sürücünün acemi bir motorcu olduğu zamandır.

 

 

 

 

 

  • Motosiklete yeni başlayan  bir kişi, yoğun trafikte büyük bir motoru kontrol etmeyi zor bulacak ve motoru kontrol etmeye ve kullanmaya o kadar odaklanacak ki, dikkatleri trafik ve yol koşullarına tam olarak odaklanmayacaktır.

 

 

 

  • Büyük bir motorların ek beygir gücü genellikle yeni bir binicinin öğrenme deneyimini zorlaştırır, bu nedenle yeni bir binicinin daha büyük bir motorun ham gücünü almadan önce daha küçük, daha hafif, daha az güçlü bir makinede temelleri öğrenmesi önerilir.

 

 

  • Büyük ve ağır motosikletler asfalt harici yollarda (stabilize ) genel olarak başarılı sayılmazlar. Kontrol etmesi zordur.  Tabi bu daha çok hangi tür motosiklet alacağınızı seçerken gerekli bir maddedir. Kullanıcı motosikleti ne tür bir sürüş için kullanacağını belirlemelidir.

 

 

 

Sonuç

 

 

  • Motosiklet sürmek, iki tekerlek üzerinde olmanın ve bir kaza durumunda daha savunmasız olmanın ek riskleri nedeniyle yolda olmanın tehlikeli bir yoludur.

 

 

 

 

  • Bununla birlikte bizim derdimiz, önlem almak, makul bir şekilde sürmek ve macerayı olabildiğince güvenli hale getirmek, motosikleti daha güvenli bir deneyim haline getirmekten ibaret.

 

  • Eğer sürüş kabiliyetiniz ve tecrübeniz yeterliyse kelimenin tam anlamıyla büyük motosikletler yolda daha güvenli sürüşler yapmanızı sağlayabilecek bir çok avantaja sahiptirler.

 

  • Şu kadar kilometre 150cc tecrübesi bu kadar kilometre bilmem kaç cc kullandım artık tecrübem yeterli gibi bir durum söz konusu değildir. Kimisinin 10 bin kilometrede kazandığı beceriyi kimisi 30 bin kilometrede kazanamayabilir. O yüzden sürücüler kilometrelerden ziyade gerçek anlamda şuanda altlarında ki ve gelecekte altlarında olacak motosikletlere ne kadar hakim olabiliyorlar bunu birazda kendileri belirlemeliler.

 

  • 50 bin kilometredir motosiklet kullanan bir akrabam var. 10bin kilometre civarı kullanan bir çok arkadaşım ne yazık ki o 50 bin kilometredir kullanan akrabamdan daha iyi kullanıyorlar.

 

Mutlu ve bilinçli yolculuklar!

 

2 comments

 1. Hiç mi dezavantajları olmaz. Hep avantajlarından bahsedilmiş. Altlarında gücün fazla olduğu için yapılan ciddi, ağır kazalardan da kurtulma riskleri epey düşük olarak gözlemliyorum. Şehir içi daha yorucu ve yıpratıcı gibi etkenleri vs. İllaki vardır. Kötülemek adına söylemiyorum elbet. Ama hep avantaj hep avantaj. Tek taraflı gözlem yapılmış gibi geldi bana açıkcası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir