Fiat Panda 169 Amortisör Takozu Nasıl Değiştirilir?

Herkese merhabalar yine bir fiat panda konusuyla karşınızdayım.

Amortisör takozu fazla önemsenmeyen bir parça olmasıyla beraber bir o kadarda önemlidir.Banada aynı şekilde bir çok usta çokta gerekli olmadığını bunun için sökmeye değmeyeceğini ilerleyen dönemde başka parçalarla beraber değiştirmemi tavsiye etti. Bende uzun dönemler erteledim.

Değişim sonrasında hafif sağa yada sola çeken araba ok gibi gitmeye başladı.(Rot ayarına dahi girmeden) değiştirdikten sonra benim arabanın yol gürültüsü %60-70 oranında azaldı meğersem arabam o kadarda gürültülü değilmiş boşuna eziyet çekmişim.

Takozun markası ve oem kodu

Marka OPAR   Stok Kodu     51830518 
Ben piyasadaki normal bir parçacıdan tedarik ettim. yetkili servisle parçacı arasında 3 kat fiyat farkı vardı aynı orjinal markalı ürünü parçacı daha ucuz satıyordu. Ama mutlaka opar marka ve orjinal almanızı öneririm. Yan sanayiyle aralarında çok yüksek fiyat farkları yok.
Gerekli takımlar
  • Helezon yay çektirme aparatı(yada benim gibi dışarıdan destek almak)
  • 15 ve 17 numara derin lokma
  • Muhtelif plastik ve demir çekiç
  • 17 numara bijon anahtar
  • Minimum 1 kriko ve 1 güvenlik takozu
  • Sökerken zarar görmemesi için abs ve fren kaliperini sökmek için torx uç ve yine 17 numara anahtar gerekecektir.
  • Elinizdeki lokmalara uygun lokma kolu
Giriş

Bijonları gevşetip arabayı krikoya alıyoruz. jantı tamamen çıkartıyoruz. Güvenlik için takozumuzu koyuyoruz.

fren merkezi sökülmesi; Kaliperin balatasına bastırmak suretiyle pistonları kapatıyoruz ki takarken zorlanmayalım. Bununla ilgili destek için

Fiat Panda Ön Fren balatası değişimi

Pistonları kapattıktan sonra. 2 adet civatasını 17 numara anahtar desteğiyle söküyoruz.Söktüklerimiz için ufak bir yükselti koyalım ki hortumlar kasılmasın. sol tarafa ufak bir yükselti bırakabilirsiniz.

 

Abs Okuyucu içinde torx tornavidaya ihtiyaç duyuluyor tam modelini şuan hatırlamıyorum.

 

Zrot nasıl sökülür takılır kısmı işte burada;

Bize şuan lazım olan sadece üst taraf bağlantısını sökmek.

Fiat Panda 169 (2005-2011) Zrot Değişimi Nasıl Yapılır?

Rot mili

Rot milinide sökerseniz amortisörü tekrar montajlarken biraz daha kolay takarsınız muhtemelen zira hareket kabiliyeti çok artacak.

Evet Kaldı geriye sadece 2 civata 1 somun.
Amortisör takozu üst pulu  19 numara derin lokma

Amortisör saplamaları 2 adet 15-17 numara takımla sökülüyor (17 numara olan kısım derin lokma)

 

İşte amortisörlerimiz artık dışarıda. Bu evreden sonra. Yay sıkıştırma aparatıyla doğru bir şekilde sıkıştırıp üst takozu değiştirmeniz gerekiyor. Bende bu konuda tanıdığım bir ustadan yardım aldım. Kırk yılda bir değiştireceğim bir parça için tekrar bu ekipmanı satın almak istemedim.Ama eğer ki usta tanıdığım olmasaydı bu ekipmanıda satın alırdım.Çünkü ustaya vereceğim parayla takım zaten bedavaya geliyor.

Geri kalan her şey toplama evresi. Şunu söylemek isterim ki genel itibariyle bakıldığında bazı işlerde sökmesi zor toplaması kolaydır.Bazı işlerdede sökmesi kolay toplaması zordur. Bu iş toplaması bir tık daha zor işlerden. Özellikle amortisörle taşıyıcının deliklerini denk getirmek için biraz uğraşmanız gerekebilir. Ama yapılmayacak şeyler değil bir şekilde halledersiniz.

Unutmadan toplarken en önemli şey ki benimde kafam aşırı karıştı bu konuda.

Arka yazan kısım sürücü bölmesine bakacak. Aşağıdaki metal parçada arabadan dışarı tarafa bakacak. yani sağ amortisörde sağa sol amortisörde sola bakacak. En çok hata bu kısımlarda yapılıyor. Ben 2-3 defa sök tak yaptım anlayana ve araştırana kadar.

Bu yazıları okumakta sizin bu süreci yaşamanızı engelleyerek işin hızlı bitmesini sağlayacak.

 

Dilerim faydalı olmuştur. Keyifli çalışmalar dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir