Motosikletten Gelen sesleri yorumlamak-Arıza Tespiti

Motosiklet motorları çeşitleri sesler çıkartırlar. Dakikada binlerce kez titreşime ve farklı mekanik kuvvetlere maruz kalan parçalardan oluşan bir alet için bu durum şaşırtıcı değil.

Motosikletinizden gelen mekanik seslerden endişe ediyorsanız atölyenize ufak bir steteskop için yatırım yapabilirsiniz.

Hiçbir şey olmasa bile uzun bir düz tornavidayı motor bloğuna temas ettirerek bir şeyler yorumlayabilmeniz mümkün.

 

 

Motor gürültüleri ile  Arıza teşhisi

 

Silindir kapağı , valf kapakları  eksantrik zinciri ve gergi mekanizması gibi motorun etrafındaki farklı noktaları dinleyerek başlayın.

Bileşenler yük altında olmadığında ve eğer motor soğuksa motor genellikle başlangıçta normalde olması gerekenden biraz daha gürültülü zırıltılı çalışabilir. Ama sonra normal bir ritimi yakalamalıdır. Motor bloğu seslerini insan nabız veya kalp sesine benzetebiliriz ritmik bir yanı olmalı.

Normalde olmaması gereken bir ses varsa bu söz konusu bir parçadaki aşırı aşınmayı ifade eder.

 

Gurultu-sürtünme

 

Dinlediğinizde Sıvı içerisinde temaslı bir sürtünme sesi gibi canlanıyorsa. Soğutma sisteminize bakma zamanı.
Soğutma sıvısı normalde sessizce dolaşmalıdır.

Benim aklıma gelen benzettiğim ilk ses eski pentium 2-3 win 98 bilgisayarların yüke bindiğinde çıkarttığı kasada tuhaf bi vızırtı vardı tıpkı ona benziyor.

Öncelikle su seviyesini kontrol edin. Herhangi bir düşüş sorun olduğunu gösterir. Var olan bir azalma varsa hava yapması sorunu oluşmuş olabilir hava sebebiyle pompa devirdaimi doğru şekilde sirküle edemez.

 

Böyle bir sorununuz varsa doldurun tekrar seviyesi azalıyorsa muhtemelen contalardan birinden kaçak yapıyordur gerekli contalarını değiştirin.

Sorununuz hala düzelmiyorsa ve var olan sorunlarınız içerisinde hararet veya yağın içine su karışma durumu varsa motor contası yanmış veya ilgilenilmesi gereken başka aşırı ısınma sorunları olabilir.

 

Ani tıkırtı

 

Deponun altında bir çanta dolusu bozuk para varmış gibi mi geliyor? Özellikle eskiyse veya yakın zamanda kurcalandıysa  headers –egzoz grubunu kontrol edin. Manifolt contasında küçük bir boşluk  veya gevşek bir başlık bileziği veya paslı borularda açılan küçük bir delik ritmik olmayan tıkırtı seslerine neden olabilir.

Soğukken en iyi şekilde kontrol edilebilir. İlk birkaç saniyede biraz buhar çıktığını veya su damladığını görebilirsiniz. Ve yanma hava kaçtığını elininizi yakınında tutarak hissedebilirsiniz.

 

Subap-Valfler

 

 

Egzozunuz iyi ve sızdırmaz durumdaysa. Motosikletiniz ısındıkça normalde dönen ancak yüksek devirlerle birlikte artan bir ses varsa. Subap boşluklarınıza baktırmanızı tavsiye ederim. Boşluk artarsa valf kaldırıcıları üst valfleri sallayacaktır. Eksikliği hemen hissedilmez ancak çok gevşek valfler performansa mal olur ve sonunda üst uç noktada çok fazla yük oluştururlar.

Dinlerken Bir stetoskop, sesleri belirli bir alana kadar daraltmanıza yardımcı olabilir.

 

Takırtı ve Tokatlama

 

Hareket halindeyken veya gaz kelebeği kapalıyken en yaygın problemlerden biri.

Egzantrik zinciri veya gergisi sorunlarıdır

Tıpkı motosikletin arka zinciri gibi çalışırlar. Belirli oranlarda gerilirler ama arka zincirden farklı olarak otomatik bir zincir germe mekanizmasına sahiptirler.

Eksantrik zincirlerinin belirli bir ömürleri yoktur. Sürücünün sürüş şekline ve motoru düşünerek yaptığı tüm davranışlara göre motorun kalitesine göre ömürleri değişir. Örneğin benim motosikletim(Suzuki v-strom)  şuan 133 bin kilometrede hala bir işlem yapılmadı ama öte yandan 2. Motosikletimde 44 bin(cbf 150) kilometredeyken değiştirilmesi gerekti.

 

Bazı motosikletler zincir gergi paletlerinin yorulmasından muzdarip olabilirler. Her iki durumda da zincir bollaşıp gürültüye neden olabilir. Diş Atlama tehlikesi vardır. En iyi ihtimalle performans düşer. En en kötü ihtimalle ise ! Subap zamanlaması bozulur ve subaplar/pistonlar bir araya gelebilir. (Örneğin Emme zamanında ateşleme yapmaya kalkabilir veya ateşleme zamanında egzoz) Sonuç olarak blokta inanılmaz  masraflar çıkartabilirler.

 

Tahrik zinciri

 

Motor devriyle ilgili görünmeyen, vızıldayan, yüksek frekanslı metalik bir gürültü mü var? Tahrik zincirinizi kontrol edin. Sağlıklı bir zincir zaten nispeten ritmik şekilde gürültülüdür ,ancak motosiklete binerken dikkatinizi çekecek kadar çok ses çıkarmamaları gerekir.

Titreşim veya çınlama bazen ayak peglerinde de hissedilebilir. Zincirde sıkı katlanan noktalar yada sert bağlantılar var olduğu anlamına gelebilir. Zincir temizliği , zincir arızaları , aşırı gerginlik gibi durumlar kontrol edilmelidir.

Zincirle şaka olmaz idare eder diye bir kavram olmaz. Bir zincir ya sağlam ve kullanılabilir durumdadır yada çöp durumdadır ortası olmaz.

Zincirle ilgili daha fazla bilgi için;

Motosiklet Zinciri Hakkında Bilgiler Neden Ayar Yaparız

Vurma

 

Motorun Derinliklerinden gelen sağlam bir vuruntu çok kötü bir haber sayılır ve genellikle motorun alt ucuyla ilgilidir. Aşınmış büyük uçlu gömlekler ve çökmüş yataklar motorunuzun aniden kilitlenmesine ve tamamen kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

Motordan metalik olarak hantal ve kuvvetli bir ses geldiğini duyar duymaz güvenli bir şekilde durun ve ciddi bir araştırmaya hazır olun. Ve muhtemelen ciddi bir onarım bedeline.

Motosikleti mümkünse nakliye veya en kısa yoldan tamircinize ulaştırın gereksiz kullanmayın. Sadece arızalı parçayı yaptırmak varken olası bir motor kilitlenmesi durumunda 5 katını harcamanız gerekecektir.

Onu daha fazla zorlayarak veya kullanarak sihirli bir şekilde tamir etmeye çalışmayın bu o tür problemlerden değil.

Bazen çok basit rulman bilya sorunları olabiliyor. Ancak yine de motorun tamamen sökülmesi gerektiği için en pahalı arıza türü bu kategoridir.

 

Geri tepme/Patlama

 

Bazı motosikletler hızlandıklarında bir çıtırdatırlar. Ancak büyük patlamalar veya sürekli patlamalar normal değildir. Egzoz bağlantılarından bir boşluk olup olmadığını kontrol edin.Atakan Demirtürk Suzuki v-strom Dl650 2008 Egzos kelepçesi

Suzuki v-strom dl650-dl1000 Egzos kelepçesi değişimi

Benim başıma gelen aşırı paslanmadan kopan kelepçe kaynaklı bir problem olmuştu örneğin.

Sızıntı yapan gaz hemen belli olmasa da genellikle küçük kurum birikintileri veya ısınırken damlayan yoğuşma nedeniyle açığa çıkarlar.

 

Vites içi Vızıltı uğultu

 

 

Yük altındayken normalde olması gerekenden daha farklı sesler çıkartmak, genellikle bir şanzıman sorununu işaret eder.  Bunu yalnızca bir iki viteste yapıyorsa muhtemelen o vites dişlilerindeki bir aşınmadır.

Dişliler çiftler halinde çalışırlar ve motosiklet vitesindeki bir sorun genellikle diğer taşıtlardan çok daha kolay kendini belli eder.

 

 

Bu sorun genellikle en çok kullanılan dişli olan 2. Veya 3.viteste olur.

 

 

Eğer Tüm viteslerde özellikle motor freni esnasında olan bir vızıldama varsa. Bu dişli kutusu yatağının aşındığı ve millerin hizasının bozulduğundan şüphe etmenizi gerektirir.

 

Nispeten çok acil bir sorun sayılmaz. Binlerce kilometre yapmadan ilgilenmenizi öneririm.

 

 

Fren vuruşu

 

Motosikletinizin ön veya arka freninde problem olabilir. Kaliperinizde vuruş önleyici metal bir plaka bulunur ve eğer yanlış takılmışsa veya takılı kalmışsa balatalar hatalı hareket edebilir.

Bunun kontrolü oldukça basittir. Orta sehpadayken veya birinden yardım alarak lastikleri kaldırıp döndürerek sesini dinleyin ardından gerek varsa temizlik ve bakım yapabilirsiniz.

İlgili Konu;

Motosiklet Fren balatası Diske Sürüyor?

 

Rezonans

 

Motosiklet sürekli titreyen ve bir çok plastik -metal bileşikten oluşan bir alet olduğu için bazen bazı devirlerde olmaması gereken plastik sesleri zırıltı sesleri de yapabilirler.

Hiç bir devirde ses yapmazken sadece 5 bin devirde kulağınıza bir ses geliyorsa muhtemelen bu tip bir sestir. Bir motosikletin hayatı boyunca bu tip durumlar sıklıkça karşılaşılabilir.

Bunlar arızadan ziyade motosikletin kalitesi veya montajıyla toplanmasıyla ilgili konulardır.  Plastik aksamlarda titreşim kauçukları oluyor ancak motosikletler söküldükçe zamanla düşebiliyor ve yerine tekrar takılmayabiliyor.

Bu tarz durumlarda motoru söküp araya kauçuk vs titreşim emici aksamlar yerleştirmeniz gerekebilir.

 

  • Örneğin Koruma demirlerinin civataları gevşemiş olabilir
  • Herhangi bir civata gevşemiş veya düşmüş olabilir parça sallanıyordur
  • Grenajlar hatalı takılmıştır boşluk yapıyordur
  • Titreşim kauçukları düşmüş olabilir
  • Motosiklet fazla kaliteli olmayabilir (Son dönem çin markaları isim vermeye gerek yok)

 

Motosiklet Bakımı İçin Gerekli Takımlar Nelerdir? Hobi Garajı dizaynı

Keyifli Sürüşler Dilerim.

 

One comment

 1. Bende tvs apache rtr 150 var 3 bin devir ile 2 bin devir arasına bi uğultu var tam da bi uğultu değil super charger gibi vınlama sesi bir ustaya götürdük krank mili diyor motor soğukken de ses gelmiyor sorunu ne olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir