Motosiklete Elcik Isıtma Sistemi Uygulaması

Merhaba sevgili motosikletli  dostlarım. Elcik ısıtma sistemleriyle ilgili merak edilenleri ve montajının nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Bu yazıda

  • Elcik ısıtma sistemleri işe yarıyor mu?
  • Elcik ısıtma sisteminin avantaj ve dezavantajlarından
  • Elcik Isıtma sistemi türleri
  • Elcik ısıtma sisteminin montajından bahsedeceğiz

 

Elcik Isıtma işe yarıyor mu?

Biliyoruz ki beden üşüdüğünde tepki verme süreleri uzar. Hissiyat azalır. Veya hareket komutlarının hassasiyeti azalabiliyor.

Elcik ısıtma sistemleri genel olarak bir komfor öğesi olmazsa olmaz demiyorum ama fayda sağlıyor. Isıtmalı bir motora binerseniz kış mevsiminde farklı bir keyif alırsınız.

Ne zaman işe yaramaz?
  • Çok soğuk havalarda iyi bir eldivenin yerini tutamaz çünkü gerek bilek gerek elinizin üst kısımlarını ısıtmıyor.
   Kampı hayal edelim  ateşte ön tarafınızı ısıtırsınız sırtınız üşür sırtınızı ısıtırsınız ön tarafınız soğur hiç bir zaman mükemmel derece bir sıcaklık sağlanmaz.
  • Çok üst segment 0 derecelerde bile soğuğu hissetmediğiniz bir eldiven giyiyorsanız elcik ısıtmanın sağladığı sıcaklıktan faydalanamazsınız.

 

Kişisel Önerilerim

Benim kendi kullanım tarzım şu yönde yazlık eldivenle ilk bahar son bahar geçişlerindeki serin gecelerde kışlık eldivenden daha keyifli oluyor.

  • Kış mevsimindeyse çok kalın olmayan kışlık bir eldivenle randıman alınabilir. Aşırı soğuk havalarda eğer eldiveninizde çok iyiyse zaten bir faydası olmaz.

 

  • En randımanlı kullanım şekli mümkünse elcik kılıfı(deri neopren vs) veya geniş bir rüzgar kesen elcik korumayla kullanımdır. Özellikle elcik korumaların içi hamam gibi oluyor.

 

Isıtmalı elcik Türleri

 

Isıtmalı elcikler


Çok çeşitli olarak piyasada mevcut. Gidonunuzun kalınlığına uygun olan bir model seçebilirsiniz. Şunu söylemekte fayda var kalitesiz olanlar 1-2 seneye kalmadan bozuluyorlar.10-15$ lık bir şey alırsanız ömrü fazla uzun olmaz. Ama motor benle mi yaşayacak zaten sürekli motor değiştiriyorum diyorsanız sizin tercihiniz.
Eğer işçiliğini siz yapmıyorsanız söküp takmanın da bir bedeli var sonuçta.

 

El yapımı Isıtma Sistemleri

Isıtıcı dediğimiz şey Krom nikel telden ibarettir. Uygun omajda ve uzunlukta krom nikel tellerle el yapımı ısıtıcı yapmak mümkün.

Düzgün yapılabilirse hazır olanlardan daha dayanıklı ve 20 de biri fiyatına mal olur.

Eski bwm motosikletim vardı orjinalin de elcik ısıtma vardı. Aynen bu mantıkta yapmıştı bmw.

 

Film tipi ısıtıcı

1

 

Aynen Resimde görüldüğü gibi yamulabilen film haline gelmiş krom nikel tel ve arasında metal renginde yalıtkanlar. Pvc kaplanmış bağlantı noktası falanda gayet güzel.
Bunu elciği hiç sökmeden üzerine uyguluyorsunuz.

Altına uygularsanız daha iyi olur neden mi? Film ısıyı transfer edecek bir şey bulamadığında susuz kalmış ketıl gibi büzüşüp kullanılamaz hale gelebiliyor. Ben aldığım dönemde bu ürün 15liraydı şimdi 10$ dan daha yüksek bir fiyatı var.

Üstüne uyguladığınızda tüm ısıyı elinize verir elinizi yakacak kadar bol ısıtabilir. Hatta fazla geliyor. Düğmeyi açar açmaz sıcak olmaya başlar.

Ama altına uyguladığınızda gidonu ısıtması ve ısıyı dağıtması biraz daha zaman alır. Düğmeyi açar açmaz değil 5 dakika sonra sıcaklığını hissedersiniz.

 

Güç Tüketimi

 

İki tanesi toplam 1.5amper çekiyor.  Bu gücü tüm motosiklet modelleri karşılayabilir.

Far açıkken telefon şarj ederken veya ufak 2 tane sis farı açık olsa motosikletinizde bir sorun yoksa sağlıklı bir şekilde bu gücü karşılayabilmeli.

Far açıkken telefon v.s şarj ederken Kullanabileceğiniz her şeyi kullansanız bile motor çalıştığında elektriğin yetersiz gelip aküyü boşaltma durumu mümkün değil tüketimi oldukça az.

Motosiklet Alternatör Hesapları Motosikletim Ne Kadar Elektrik Üretiyor?

Montajlama

Sağ- Sol Takıp ısıyla daralan makaronu ısıttım.

3

Elektrik bağlantısı için Bir tüyo verelim arabalarda ve motorlarda Aracın tüm metal parçalarında Eksi vardır. Yani akünün eksisine bağlıdır tüm şase.
(Hatta eksi demez ustalar şase kablosu kopmuş şaseden elektrik al v.s derler)

Bende bu tüyo ile gidondaki bir civata’nın arasına sıkıştırdım. Kablo kirliliğinden ve işçiliğinden tasarruf etmiş olduk.

Gidondan sadece tek kablo indim. O kabloyu da pandizota taktığım yeni düğmeye montajladım.

Not :+ Elektriğini alacağınız nokta çok önemli. Aküden direkte alabilirsiniz ama Açık unutmaya bir gün düğmenin bozulması takılı kalması ihtimaline değmez ayrıca bağlanılacaksa mutlaka ona ayrı bir 2-3 amper sigorta takılmalı eğer aküden alırsanız.

Burda da hanım kızımızın kendi bağladığını varsaydığı bir link var okumak isteyenler için bırakıyorum

https://chicksandmachines.com/en/motorcycles-en/heated-grips-motorcycle/

 

Keyifli Sürüşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir