Motosiklet Zincir Temizliğinde Gaz Yağı-Kerosen Kullanımı

Merhaba sevgili motosiklet sürücüsü dostlarım. Zincir temizliği konusunda internette onlarca fikir ve kaynak var. Bunların bir kısmı kendi sattığı ürünleri pazarlama tanıtma amaçlı bir kısmı da benim gibi bilgilerini paylaşma derdindeler.

 

Gaz yağıyla ilgili bir fikriniz yoksa bu yazıdan  sonra epeyce oluşacak. Yorum bırakmayı unutmayın.

 

Yazı içeriği;

 

  • Gaz Yağı nedir Neden gaz yağı?
  • Temizleme performansı nasıldır?
  • Motosiklete zarar verir mi?
  • Zincir temizleme spreyi mi yoksa Gaz yağı mı daha iyidir?
  • Nereden tedarik edilebilir

Ruslar uzay mekiği yapıyor Kerosenle roket kaldırıyorlar bizim Türkiyede’de gaz lambası olduğu için güzelim kerosenin adı oluyor sana gazyağı.

 

Şuan güncel olarak Uçak yakıtı dediğimiz şey aslında kerosen yani gaz yağıdır.

 

https://seyler.eksisozluk.com/ucak-yakiti-olarak-neden-benzin-yerine-kerosen-gaz-yagi-kullanilir#

Malzemeyi küçümsememeniz için bunu paylaşmak istedim.

 

 

Sprey Tipi zincir temizleme ürünleri maalesef hem pahalı hem de pek bereketli değiller kısa sürede bitiyorlar. Yoğun motosiklet kullanımlı veya arazi şartları gibi yoğun kullanım sonrası temizliklerde doğru düzgün bir temizlik için yarım kutu harcamak gerekebiliyor.

 

 

Fiyat performans

 

 

 

Bir ürünü değerlendirirken neye göre değerlendirirsiniz? Fiyat performans mı yoksa en iyisi olmasına mı bakarsınız? Durmadan zincir temizleme spreyi alırsanız ortalama 30bin kilometredir zincir ömründe zincir temizleyici spreye zincirden daha fazla para vermiş oluyorsunuz. Onun yerine zincir %25-40 daha kısa ömürlü olsa bile daha karlısınız. Hesabınızı kendiniz yapabilirsiniz.

 

 

 

Gaz Yağı Nedir?

 

 

 

Öncelikle şundan bahsetmek istiyorum kerosen yani piyasa adıyla gaz yağı oldukça bereketli ve güvenli bir temizleyicidir.

 

 

Gaz yağı Ne mazottur nede benzindir. Petrol rafinerisinde ikisinin tam ortasında yer alır.

 

Gaz Yağı zift lekelerini ve her türlü yağ lekesini çözer. Pas sökme ve yumuşatma özelliği de vardır. Özellikle paslı zincirlerde etkili olduğunu tecrübe ettim.

 

 

 

Mazot gibi arkasında yağlı bir kalıntı bırakmaz. Mazot gibi kaygan değildir lastiğe gelse bile kayma yaratmaz.

 

Lastiğe gelse bile bir gecelik bir parktan sonra tamamen uçabilir arkasında iz bırakmaz.

 

Motosiklette Gaz Yağı Nerelerde Kullanılabilir

 

  • Zincir ve dişli temizliğinde
  • Motor bloğunda ve mekanik aksamdaki bili mum  metal sabit veya hareketli parçaya kullanılabilir. (jant ,civata ve somunlar , maşa temizliği  gibi)

Linkten gaz yağı kullanımda alınması gereken önlemlere göz atmanızı öneririm.

Nerede kullanılmaz?

 

 

  • Gaz yağı wd 40 gibi geçici bir süre motor üzerinde parlak güzel bir etki sağlar. Bu sebeple plastiğe sürüldüğünde çok güzel bir görüntü ortaya çıkartabiliyor. Ancak özellikle gösterge saati- ön cam-far gibi pleksiler de matlaşmaya yol açıyor. Plastik aksama mümkün mertebe sürmeyin.
  • Fren merkezlerine sürmeyin. Wd 40 kadar kötü ve kalıcı bir etkisi olmasa da bir kaç saat kadar frenlerinizin tutmasına engel olabilir.

 

Zincir temizleme spreyi mi yoksa Gaz yağı mı daha iyidir?

 

Ecnebi bir arkadaş onlarca ürünü Farklı koşullarda test ediyor. 9dakikalık şu videoyu izledikten sonra ufkunuz genişleyecek

 

Gaz Yağı ile Zincir Nasıl temizlenir

 

 

Gaz yağını zincire yedirmek ve zinciri hafif bir kuvvetle temizleyebilmek için.  Ufak bir ağzı açık kap. ufakta bir boya fırçası kullanıyorum ben.

 

Zincir temizleme fırçalarını başarılı bulmuyorum fırçayı istediğim gibi yönlendirerek baskılıyorum hem boya fırçası sayesinde motorun farklı yerlerini de temizlememe olanak sağlıyor.

 

En son iyice fırçaladıktan sonra temiz bir bez yardımıyla zinciri iyice kuruluyor temizliyorum. Çünkü ne kadar fırçalasakta malzemeyi bol kullanmazsak pislikler akıp gitmez. Bu zincir temizleme spreyleri içinde geçerlidir.

 

 

Motosiklete zarar verir mi?

 

Gaz yağı motosiklete zarar vermez bilakis faydalıdır. Pas sökme ve bakım özelliği vardır.

 

Nereden tedarik edilebilir 

 

 

Asıl problem burada başlıyor. Aslında Türkiye’de üretilmiyor veya talep görmüyor değil. Ama perakende olarak kullanımı az. Bu sebeple satıcılar veya benzin istasyonları elinde bulundurmuyor.

 

Temizlik şirketleri tankerle gaz yağı alımı halen yapıyorlar. Fabrikalarda kullanılan bir malzeme bu merak etmeyin hiç bir zaman tamamen ortadan kalkmaz.

 

 

 

 

2015 li senelerde litresini 5 lira civarından alıyordum. 8-10-15 lira derken en son 35 liradan aldım litresini. Zaten bulunca bir kere alın 100bin kilometrede hem zincir hem de bir çok parça temizlememe rağmen 10 litreyi zor bitirdim.

 

 

 

Hadi bir şekilde zincir temizleme spreyi aldık. Motorunuzun bakımlarıyla falanda uğraşıyorsanız Pislenen tek noktanın sadece zincir olmadığını bilirsiniz. Örneğin ön dişlinin kapağında çok fazla yağ birikmesi oluyor. bir kutu sprey sıksanız yine zor çıkar bu pislik

Ama 50 mililitre gaz yağı ile tertemiz oluyor.

 

Bazı böyle eski nalburlarda falan olabiliyor ama fiyatını yüksekten saplıyorlar. 81 tane ilimiz var. Artık benzin fiyatları da arttığına göre gidip kapı kapı gaz yağı arayacak haliniz yok. İnternet üzerinden büyük alışveriş mağazalarında satan satıcılar var. Ne kadar pahalı olursa olsun zincir spreyinden daha uyguna geliyor. Gerek malzemenin bereketinden gerek yaptığı iş açısından kesinlikle her motorcunun bir kenarda gaz yağı bulundurmasında fayda var.

 

 

Mesela geçen hafta petrol ofisi genel merkezine İstanbul genelinde gaz yağı satışı yapan şubeleri olup olmadığını sordum.

 

Bir tane büyük çekmecede bir tanede sancaktepe de olduğunu söylediler.

 

Büyük çekmecedekini zaten biliyordum eskiden oradan alıyordum. Ama maalesef kapanmış orası daha kapandığından bile haberleri yok. Bu sebeple gerek yol gerek benzin masrafları harcamak yerine internetten almak her daim daha mantıklı olacaktır.

 

 

Motosiklet Bakımı İçin Gerekli Takımlar Nelerdir? Hobi Garajı dizaynı

Buda Zincir Yağlayıcı karşılaştırması

 

Keyifli temizlikler dilerim

One comment

 1. merhaba Atakan Bey
  Ben hasbel kader zincir yağı spreyi , zincir yağı ve genel temizlik spreyi , yeni yeni kask vizör temizleyici buğu önleyici üretimine başladım. Ürün üretimine girerken rakip olarak kendime motul ıphone xpc gibi ürünleri rakip seçtim. Yerli ve güzel birşeyler yaptığıma inanıyorum. denemek isterseniz memnuniyetle size ürün gönderebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir