12volt Elektrikli Kriko incelemesi 12volt kriko Almak mantıklı mı?

Merhabalar  arkadaşlar bu yazı normalde benim kalemime hitap eden bir konu değil ama konuyla ilgilenenlerin bilinçlenmesi için yazma gereği duydum.
Niye yazdığımı da kısaca anlatacağım hak vereceksiniz 🙂

 

 

12voltÇakmaklıktan çalışan elektrikli kriko incelemesi

 

Yıllar yıllar önce 2013 haziran ayında a101 e gelen 12volt elektrikli krikoyu bizim evdekilerden biri almış ve hiç kullanmamış. aşağıda da bir web sitesinden bulduğum aktuel görseli…

 

Neyse geldi elime ürün bir kaç defa kullandım. İşlevsellik olarak oldukça güzel ama gerçek anlamda ihtiyacım olmadığı için  letgo üzerinden satışa çıkartmıştım..
120tl yazdım aylarca satılmadı. Arıyorlar falan sonra havale yapmaya çekinip almıyor şehir dışındaki arkadaşlar. Satılmadıkça sinirlendim. Normal krikolar bile 100 lira iken elektriklisini 120 liraya satamadık.

 

Neyse Malın fiyatını arttırdıkça arayan sayısı da o kadar arttı. Gel zaman git zaman   fazla geçmedi 300 lira gibi bir rakama hiç pazarlıksız biri havaleyle aldı malı gönderdik. Biraz daha beklese daha da pahalıya gidecekti herhalde.

Pahalıya satılması sendromu ile ilgili tecrübe mi paylaşayım.

 

Ben güneş enerjisi sektöründe senelerce çalıştım ilk dönemlerimizde marin fuarlarına katıldığımızda örneğin bizim panelimizin watt başı fiyatı 2 dolarken yan komşum aynı malı 7 dolara satıyordu ve bizden daha çok satıyordu.(üretici aynı fabrika ithalatçıları farklı sadece)

Gelen müşteri şöyle diyor neden bu daha ucuz bi sıkıntı mı var?

Marin sektöründe özellikle millet öpülmeye o kadar alışmış ki normal olması gereken fiyata  “bir sıkıntı mı var acaba” diye yaklaşıyor. Bugün bu hala böyle

 

Neyse krikoyu satalı neredeyse 2 yıl oluyor. Malı gönderdik ama ayda bir kaç mesaj geliyor abi kriko satıldı mı diye. ulaşabildikleri her kanaldan ulaşıyorlar ama sosyal medya ama eposta ama letgo…

 

Bilesiniz ki bu yazıyı yazma sebebim işte o soran arkadaşlar.

Çok uzattık konuya girelim

 

 

Kumandasında saçma sapan bir tane kendine hayrına olmayan led var sürekli yanıyor. Işık vermekten ziyade evet buraya kadar elektrik geliyor anlamına gelen bir lambaydı.
Kutu içerisinde bir kaç tane yedek sigorta . Aküden doğrudan alınabilmesi için maşalı dişi çakmaklık soketi mevcut.

 

 

Atlasın bu krikosu  2 tona kadar olan araçlar için. Normalde binek araçlar için uygun ama 2 ton diyince binek araçtan biraz daha fazlasına tekabül ediyor pikapa kadar yolu var.
maksimum kaldırma yüksekliği 34cm

 

 

Kumanda üzerinden tabi ki o kadar amper geçmiyor kumanda ufak bir röleye tetik veriyor.
Bunun dışında motoru olması haricinde mekanik olarak normal krikodan en ufak farkı yok.

 

 

Ürün İncelemesi

 

Benim aracım hyundai accent dizeldi yani aşağı yukarı 1.3ton bir araç. Bu aracı çok rahat indirip kaldırabiliyordu.
Bunun dışında Motosikletimin koruma demirlerindeki yamukluğu düzeltmek için kullanmıştım.

Yamulan Motosiklet Koruma Demiri Nasıl düzeltilir Suzuk v-strom DL650-1000

 

Motosikleti 2 sütün arasına koyup arkadan da kıçını açmayacak şekilde arabamdan destek almak suretiyle krikonun bağlı olduğu sağlam orijinal demiri düzelttim.

Anlaşılmıyor ama orada bir arabayı kaldıracak kadar çok kuvvet var. Ayrıca aşağıya doğru bakarsanız fotoğrafta krikoyu besleyen minik 7amper bir akü.!

7amper aküyle aşağı yukarı 10-15 araba indirip kaldırabilir diye tahmin ediyorum. ben demiri düzeltirken çok uğraşmıştım çünkü.

 

Çalışma videosu ve Kaldırma hızı

⇒https://youtu.be/Bv205qY3034

 

12volt Kriko kimler içindir ? 

 

Krikonun kendisi ile ilgili söyleyebileceğim atlas markasını biliyorsunuz? Sonuçta bir dewalt makita değil. Kendi sınıfına göre mal yapmış.

 

Soru ; Sene de 10 kere yağa antifrize kaldıran hobi garajcısıysanız 12volt krikoya ne gerek var?

 

Cevap; Yaşlıyım evde canım sıkılıyor kahveye gitmek yerine böyle saçma sapan eve takım alıyorum hanımda sürekli kızıyor ama seviyorum ne yapayım.
(Ürünü isteyen kitle bunlardı sizin de bunlardan olma ihtimaliniz yüksek )

 

Soru ; Sürekli kullanıyorum tamirhaneme alacağım bunun üzerinden para kazanıyorum.

Cevap;  Günde 20-30 Araba indir kaldır yaparsa bu malzemenin ömrü tamirhane koşullarında haftaları bulmaz bozulur. Tamirhaneye lift veya hidrolik kriko şarttır bunlar oyuncak kalır.

Daha kalitelisini bulup alsanız bile alsanız fark etmez  çünkü bunlar kompakt ürünler.

Soru ; Lastikçiyim yol yardıma gidiyorum. Müşteriye gösteriş yapmam lazım çünkü normal lastikçi 150lira alırken ben 350 lira almayı düşünüyorum müşteriye bir geçiririm sadece bir yardımda zaten parası çıkar ?

Cevap; O zaman tabi ki mantıklı. Ama sana da dayanmaz bunu bil kısa sürede bozulur. Hidrolik kriko her zaman daha güvenilir.

Soru ;Ralli pilotuyum Arazide  lastik patlarsa hızlıca değiştirip yarışa devam etmem gerekiyor

Cevap; O zaman kesinlikle alınız. Ama arazi de yamuk yerlerde kriko zaten pek randımanlı olmaz.

Soru ;O zaman bu ürün kime lazım?

Cevap; Aslında kimseye lazım değil. Mantıklı ve lazım bir ürün olsa ben zaten satmazdım merak etmeyin.

Soru ; Lastiğim patlarsa kolay değiştireyim istiyorum. Belim  sıkıntılı ağrıyor fıtık var bende. öyle eğilip kriko çeviremem .

Cevap; Sigortana 200tl-300tl falan farkla senede 2 tane çekici hizmeti ekleyebiliyorsun yorma kendini çeksinler arabanı lastikçiye 30lira ateşle yoluna devam et. Hatta çekicinin cebine 1 paket sigara atsan o bile yapar. sonuçta sigortadan çekmiş gibi parasını alacak.

 

Kapanış Bölümü

A101 e gelen şu ürünü muhtemelen satışa koyan tek kişi benim. Neden hiç 2.el yok düşündünüz mü ? ben sağlamının pek kaldığını düşünmüyorum. Yada o kadar güzel ki alan satmıyor ben çok şey kaçırdım. 😀 Ama hiç sanmıyorum.
Başka markalarda bu ürünü  ithal etmemiş nedense. Türkiye de pek yok.

Bulunmaz hint kumaşı değil dostlar  yurtdışından da getirilir illa ki istiyorum 12v kriko olmadan geceleri uyuyamıyorum karnıma ağrılar giriyor diyorsanız.

En maksimum çıkacağı para 170dolardır. Hepimiz iyi kötü araba sahibiyiz en ucuz araba olmuş 100 bin lira 170dolar artık çok gelmemesi lazım.

Kinayeleri bırakırsak? Hala almayı düşünen arayan var mı? Varsa neden arıyor lütfen yorum bıraksın çok merak ettim.

 

12volt kriko alternatifleri

Daha da güzeli ve daha basiti. El yapımı ve çok ekonomik bir çözüm olarak

Linke tıklayarak yazıya ulaşabilirsiniz;

Mekanik Kriko İçin El Yapımı Şarjlı Matkap Aparatları

 

Dilerim keyif almışsınızdır sizi aydınlatmıştır kafanızda soru işareti kalmamıştır.

Keyifli günler
Atakan Demirtürk

2 comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir