Bmw f650ST-Funduro 91-99 Konjektör Ve şarj Problemleri Konjektör nasıl değiştirilir?

Merhabalar aslında epey eski bir konu bir kaç forumdada paylaşılmıştı.Bu yüzden ele alma gereği duıymamıştım. Yıllar içerisinde kaynaklar azalmış.
Bildiğiniz üzere 1 sene kadar 99 model karbüratörlü f650st kullandım.
Bu dönemde bir çok arıza yaşadım.
Eski motor eski araba adamı usta eder derler kesinlikle boşuna söylenmemiş bu söz.Atakan Demirtürk Bmw f650St incelemesi ve kronik sorunları

Baştan hatırlatmamızı geçelim bu yazı 91-99 yılları arasındaki modelleri kapsıyor 2001 ve sonrası f650gs modelidir.F650st ve funduronun konjektörleri selenin altındadır.motor yüzünden var olan bir sele altı sıcaklığı var.Bunun üzerine birde konjektörün ısınmasını ve soğuyamamasını ekleyince kısa vadede konjektör bozuluyor.
Bu modelin kronik arızası şeklinde dile getirmeyelim.
Bu modelin mühendislik tasarım hatasıdır bu.
Yoksa konjektörden yana bir bozulma durumu söz konusu değil.
Eski sahibi iki defa konjektör değiştirdiğini ve orjinal satın aldığını söylemişti.O zamanlar bu kronik sorundan haberdar değildim.

Motosikleti aldım daha 2-3 gün oldu alalı yolda stop etti marş almadı falan.
Tesisatı aküyü 1-2 sallayarak çalıştırdım 1-2 gün bu şekilde kullandım.
Ciddiye almadım kutup başı gevşemiştir temassızlık vardır diye düşündüm.

Hevesimi aldım artık birazda tesisatına bakayım dedim.

Alternatörden gelen 3 fazlı 3 kablodan 1 tanesini kopuktu.2 taneside şans eseri temas ederek çalışıyordu.Buna rağmen yolda kalmaması ve hala çalışır durumda olması beni gerçekten çok şaşırtmıştı.

Klemens olarak normal klemens kullanmıştım 1 yıl sonunda motor sıcaklığından o klemenste bir miktar kararma ve erime gösterdi.Şimdiki bilgim olsa Isıya dayanıklı seramik klemens kullanırdım.

Elektrik tesisatıda aynı şekilde sağdan solda gelen saçma sapan kablolar ve oksitli bir tesisata sahipti.Orjinali 12V 12Amper olması gerekirken 12v 14amper takmışlar bu yüzden akü yuvasına taşma yapmış yerinden oynayarak çalışıyormuş.Kabloların dahada gevşemesine sebeb olmuş.

Tesisatı topladım yanan kabloları kesip klemens taktım.Bu şekilde bir kaç hafta kullandım ardından sürücü olarakta selenin çok ciddi ısındığını fark ettim.Yazın rahatsız edecek kadar.Yukarıdakileri rahatsız eden aşağıda tesisata neler yapmaz.Plastikleri sertleştirir kabloların izolasyonuna ciddi zararlar verebilir.

Konjektörü dışarıya almak oldukça kolay.Nereye koyabilirim diye baktım.En ideal yer sağ arka kuyruk grenajı olduğuna karar verdim civata deliği bile hazırdı ben hiç bir şey yapmadım.(yan çanta için olsa gerek)

İşlem oldukça basit toplam 5 kablo var. 3 tanesi alternatörden gelen kablolar (eriyen kablolarım sarı olanlar)
2 taneside aküye gidecek kablolar.Sökme sıralaması takip ederek takılabilir ve kablo mesafesi yetmiyorsa bunlara ek olarak kablo uzatılabilir.

Grenajıda takınca konjektörü fazla kapatmadığı ve hava aldığını görmek beni rahatlattı.Sürüşlerim sonrasında kontrol ettiğimde sıcaklığın ideal aralıkta olduğunu gözlemledim.Bildiğim kadarıylada benden sonrada problem çıkarmadı.

2.Bir alternatif ise şu;
Konjektörünüz bozuldumu ? Yenisi bilmem kaç euro mu?
F650 sahipleri deneyerek tecrübe etmişler Sanel Markasının ” srr 685 ” Model kodlu konjektörü f650lerde uygun.
Çin malı yan sanayi bir konjektörden daha iyi olacağını düşünüyorum.

Görselde f650 ye uygulanmış halini görebilirsiniz.Uygulayan vatandaş rahat soğusun diye öne yerleştirmiş.
Bence radyatörün yanında olması hata sayılır.Giderken rüzgar soğuttuğu gibi Durakladığı yerlerde radyatör çevresindeki havayıda ısıtacağı için dezavantaj oluşturabilir.

Öne kadar kablo çekmekte büyük bir işçilik Bunun yerine yine arkaya koyup konjektöre daha büyük bir alüminyum soğutucu yerleştirebilirsiniz.
Temel fizik Yüzey alanı büyüdükçe sıcaklık kaybı artar.

Piyasada Lombardini Dizel Su motoru konjektörü olarak satılıyor.2012 li yıllarda 20tl civarında iken şuandada güncel olarak 70-80tl civarında bir fiyatı var.
Onlarca f650st-funduro kullanıcısı uygulamış memnun kalmış.

300watta kadar olan alternatörler için uygunmuş.Bizim motorda zaten maksimum o kadar üretiyor.

Konjektör dediğiniz şey içerisinde bir kaç elektronik parça olan epoksiye batırılmış elektronik kart.İçerisindeki transistörün akımının yüksek olması yeterlidir.
Daha önce 100cc lik scooterin konjektörünün 650cc lik enduroya takıldığını ve bu şekilde senelerdir çalıştığına canlı şahit oldum.Yinede olası problemler yaşamamanız için bu bilgileri paylaşmıyorum.Yıl yıl model model parçalar değişiklik gösterebiliyor.

F650 sahiplerine fazla bir sözüm yok.Yeni almadılarsa zaten motosikleti az çok biliyorlardır.Aldılarsada eve takım taklavat almaya başlasınlar çünkü ihtiyaçları olacak.

Kendi f650 im hakkında kısa incelemem ve yaşadığım arızalarla ilgili eski yazıma göz atmak isteyenler okuyabilirler
https://atakandemirturk.wordpress.com/2017/08/15/bmw-f650karburatorlu-motosikletim/

Dilerim faydalı olur Takıldığınız yerlerde benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.