Bmw f650 St Karbüratörlü Model İncelemesi

Merhaba Arkadaşlar Cbf 150 ile Yaklaşık olarak 15bin km yaptıktan sonra küçük motorla bir kaç uzun yol denemesi ardından büyük motor arzusu doğdu bende  yıl 2014
Cebimde yine Para yok..

Yani yok derken bildiğin yok. Hani az olur eksik olur ya bildiğin hiç yok. Bu esnada bakıyorum piyasaya 6-7bin tl lere çıkabileceğim maksimum.

Ben güneş paneli satışı yapıyorum geçen sene bir müşterimle sohbet ederken benimde motosikletim var 10 senedir bende binmiyorum ama satmaya da kıyamıyorum demişti Fotoğrafını göstermişti. Bayılmıştım. Arada sırada marşa basmak rutin bakım ve muayene dışında kullanmıyormuş. Motor 41binde.


Aradan 1 sene geçiyor müşterim ziyarete geldi teknik soru sormaya abi motoru satıyormusun dedim satmıyorum dedi.

Şaka maka ilanı yok senle ne konuştuysam o hala o şekilde duruyor satmaya da niyetim yok ama düşünürsen sana verebilirim kullanmıyorum en azından sen değerini bilirsin dedi. Abi param yok ama bakmaya geleceğim dedim açık açık.

Motoru ilk gördüğüm an ve Resimleri;

 

 

Motosiklet Hakkında Teknik Detaylara girmeyeceğim Ama f650 lerin ilk örneği Rotax ile ortak yapım karbüratörlü böyle tipi acayip bir motosiklet Ama bmw logosunun albenisi Tavan yaptı bende bilhassa.

Hele ki kullanınca o tek silindir 650cc Bol bol tork Karbüratörün allah ne versiyse basması beni çok tatmin etti. Dedim almalıyım bunu.

Abi fiyat ne diyorsun dedim 8 lira dedi. Konuştuk ettik eyledik piyasası bu kadar yüksek değil abi dedim gerçekten de değil 5-6 hani piyasası da. Neyse en son 6900tl ye anlaştık..
Dedim Abi söz sözdür senin de acelen yok madem kaporamı veriyorum 500tl.

1-2 ay içerisinde de motorumu satar üzerinde ekleme yaparım alırım kısmetse. Tamam atakanım dedi.

Öyle anlaştık döndük eve ama benim elim ayağım durmuyor heyecandan kafayı yiyorum bunu gören kuzenim 1 gün sonrada elinde parayla geldi.

 

Macerada bundan Sonra başlıyor.


F650 yi aldım.. Daha aldım 3-4gün hevesimi aldım baktım tüm tesisat oksitlenmiş alternatör kabloları erimiş zar zor şarj basıyor.

Hemen söktüm Motorun tesisatını Temizledim. Konjektörü sele altındaydı Kronik arızalanıyormuş burada sıcaklıktan hemen onu dışarıya aldım. 

Bmw f650ST-Funduro 91-99 Konjektör Ve şarj Problemleri Konjektör nasıl değiştirilir?

Hava filtresi yırtılmış yarısı eksikti. hava filtresi bulamayınca ütü süngerinden yaptım geçici olarak (sonra orjinal taktım ama bir farkta olmadı)

Motosiklet İçin El Yapımı Hava Filtresi(Acil Durumlarda)

Bu işlerde Teknik becerim olmasa günlerce motorsuz kalacağım hatta belki yolda kalacağım..

 


F650st İncelemesi

 

Sürüşü çok keyifli 180km olan son süratinde bile gidonu sallamadan kıçı başı sallamadan güvenle gidiyor. Daha gücü olsa gidebileceğini hissediyorsunuz. Viraj olsun yol tutuş olsun fren olsun yıl şuan 2022 ve bu konularda en çok keyif aldığım motosiklet budur. 

Sürüş keyfi anlamında en keyif aldığım motosikletim olabilir. Bunların yanı sıra

Size gerçek anlamlı bir inceleme sunacağım. Genellikle eksileri yer alacak. Daha doğrusu olanı anlatacağım siz yorumlarsınız.

 

Yakıt tüketimi

Yakıt tüketiminden başlayalım Öncelikle bir benzin göstergesine sahip değil. Yakıt musluğu var yakıt bitince rezerve çeviriyorsunuz ortalama bir 4.5 litre daha yakıt sunuyor.

Motosikletin toplam depo kapasitesi 18litre. İstanbul için şehir içerisinde en fazla 220km yol yapabildim.  Bahsettiğim yerler şişli -beşiktaş-mecidiyeköy- Türkiyenin en trafik yerleri.

Yani şehir içerisinde 8-9 litre yakıyordu.

Kimi kullanıcı 100km 5lt yaktığını iddia ederken kimisi de benim gibi yakıyormuş..

Bunun dışında uzun yolda Fazla yakmıyor. 120km/h bandında kullanırken 5-6 litre ortalama tüketiyor. Motorun sorunu şehir içiyle ilgiliymiş meğer.

 

Lastik Ölçüleri

 

Lastik ölçüleri diğer touring-enduro tipli motorlardan farklı berbat bir özelliği var.

Normalde dual purpose motorlarda yani örneği v-strom , transalp gibi motorlarda ön jant 19″ veya 21″ olur arkada 17″ olur.

Bu motora has bir durum olarak

ön Jant 18″  (100/90/18)   Arka Jant 17″ (130/80/17)

Bu saçma durum yüzünden ön lastiğe uygun enduro desenli lastik bulamıyorsunuz. Ön lastiği road takmak zorunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla araziye gireyim biraz ormanda gezeyim kısmı biraz havada kalıyor enduro desenli ön lastik bulmak zor.

 

Motosikletle sadece bir kaç kere uzun yol yapabildim. Hem borç ödediğim için Şehir içi benzin yetiştirememekten olsa gerek fazla param kalmıyordu.

Motosiklete tam olarak 8 bin kilometre dayanabildim. bu dönemde edindiğim tecrübeleri ve dezavantajlarını paylaşacağım.

 

Kronik Arızaları

 

  • Motosiklet tek silindirli olduğu için geri tepmesi çok kuvvetli tek silindirli olmasına rağmen paralel iki karbüratörle çalışıyor. Manifoltun 2 boğazı var.

   Geri tepmesi çok kuvvetli olduğu için ortalama 15-20bin kmde bir manifolt yırtılıyor. Takribi fiyatı borusanda 60€+kdv. Yan sanayi zaten dayanmıyor. Değiştirilmesi de kolay bir yerde değil işçiliği uzun sürüyor.

Motosiklet çalışırken gidin manifolta dokunun sanki kurbanlık dana kalbi gibi tepiniyor mübarek.

 

  • Aynı geri tepme ve titreşim yüzünden karbüratör ayarları çabuk kaçıyor.

 

  • Motoru park ettiğiniz yerde benzin akıtabiliyor sebebi ise 2 karbüratör içerisinde de yakıtı kesen şamandıralar olması bu şamandıraların yer yer takılı kalabilmesi.

  • Benzin deposu kapağından depoya su girebiliyor. sudan korumanızı tavsiye ederim.
   Girmesi durumunda karbüratördeki tahliye musluğundan dolan pislik ve suyu tahliye edebilirsiniz. Aynı sorun yüzünden uzun süreli güneş altı parkları da  ciddi miktarda yakıt buharlaşmasına sebep veriyor.


  • Marş rublesinin kalitesi veya büyüklüğü motoru çevirmek için yeterince güçlü değil kronik olarak kısa sürede diş sıyırıyor. Sıyırdığı dişleri de motor bloğunun içine salıveriyor. Bu da motorun ömrünü çokça azaltıyor. Ya filtreye takılıp yağ dolaşımını azaltıyor yada motora daha büyük hasarlar verebiliyor. 


  • Çoğu f650 Leş gibi benzin kokuyor. O kadar kokuyor ki kafa yapabilir insanda.
   Kediler ve Köpekler Asla yaklaşmıyorlar.(Sebebini çok aradım komple söktüm motoru yakıt hortumlarını v.s değiştirdim ama bulamadım.) Depo kapağındaki buharlaşmadan fazlası var bu kokuda ama onunda katkısı vardır.

  • Konjektörü sele altında ise kesinlikle yanıyor yeri değişmeli. Net kronik sorun tartışmaya açık değil.

Bunlar benim yaşadığım sorunlar birde yaşamadığım duyduğum sorunlar var..

  • Bu motorun yağ değişimi biraz enteresandır motosiklette çift tapa vardır. Yağı şasede dolaşan bir soğutma sistemine sahip.
   Birinden tahliye edip diğerinden etmeyi unutabiliyorlar eksik veya fazla yağ koyabiliyorlar doğrusu önce 1.5litre konur marşa basılır yağ dolaştırılır ardından 0.7litre daha konur eğer doğru hatırlıyorsam 2.2litre olmalı toplam.
  • Yağ tapası Mıknatıslı yağ tapasını kaybetmeleri durumunda normal tapa kullanıyorlar metal partiküller motosiklet içinde dolaşmaya devam ediyor.
  • Motosiklet Alüminyum şase ve komple alüminyum olduğu için cüssesine göre oldukça hafif ıslak ağırlığı 180kg ve kullanması pek keyiflidir.

   Ama bunun en büyük dezavantajı yine yağ değiştirirken sıcak yağ değişimi yapılırsa karter tapası çabucak motor bloğunu sıyırabiliyor buna dikkat edilmeli. Aynı şekilde bujiyi takarken de dikkat edilmeli.

  • Birde Krank muhabbeti var ki ben bunda bir kroniklik görmedim usta hatalarına bağlıyorum. Krank bozulursa motosiklet çöp

  • Zor ve sorunlu bir motosiklet olduğu için özellikle rektefiye veya krank değişimi gibi bir işlem geçirdi ise ufak hatalar motosikletin canına mal oluyor.
  • Olası bir kazada Ön cam olsun Grenaj parçası olsun bulma imkanınız ihtimaliniz yok.

  • Kronik arızalardan biraz sıyrıldık ama motosiklet gören ustalar biraz ürküyorlar özelliklede eski ustalar motorun ne kadar dertli olduğunu bildiklerinden kaçıyorlar.

  • Normal bir tamirhaneye gittiğinizde de bmw logosunu görüp bmw tarifesi uygulamaya kalkabiliyorlar.

İşte eski sahipleri bunlara ne kadar dikkat etti ne kadar farkında olarak kullandı ustaları düzgünmüydü motosikletin ömrünü bunlar belirliyor.

 

Kapanış

 

25 yaşında bir motor en az 15 kere el değiştirmiş.15 tane sürücü 15 tane usta demek gerisini siz düşünün.

Aldığınız motorun çok kurcalanmış olma ihtimali yüksek. Bunun yanı sıra yukarıda yazdığım liste motorun kurcalanmış olması ile ilgili değil kronik sorunlarıyla ilgilidir.

Bazen f650 sahipleri çıkıp savunmaya geçebiliyorlar nedense. Hani nerede sağlam f650 ler trafikte göremiyorum ?  Daha bir tane 5bin kilometredir biniyorum çok mutluyum diyen göremedim. Almışlar motorları senede 1-2 kere üzerine binip bmw motora biniyorum diyerek kendilerini tatmin ediyorlar sanırım kilometre yapan ve gerçekten ulaşım aracı olarak kullanan biri yürekten bir şekilde bu motoru savunamaz.

Bu motorun bana kattıkları
  • Çoğu anlamda tamir etmeyi bu motorda öğrendim.
  • Küçük ve az yakan eski cbf 150 min değerini bu motorda öğrendim.
 
Satış

 

Eski model ve fazla piyasası yok satması gerçekten zor. Aldığınız parayı bırak altına satmak bile zor. 6 ay bekleyen ilanlar var. Sahipleri de çok masraf ettikleri için genelde çok ucuz satmaya elleri gitmiyor. 

Bende satamadım. Takasa girdim ama hayatımın en mantıklı takasıydı. 600km de sıfır sayılacak bir cbf 150 ve üzerine 2 bin tl para aldım. Hem motorsuz kalmadım hem de borçlarımı kapatıp güzelce kendimi sıfırladım.

Yani kendi motorumu sattım 1 sene boyunca olduğum yerde saydım bunun arızalarıyla uğraştım en son yine başladığım yere geri döndüm. Ama motoru kutuyla sandıkla satanlar var. Ben en ucuz kurtulandanım.

 

Keyifli sürüşler..

5 comments

 1. […] Ciddi Ciddi 1 sene Şehir içi Tecrübe yaptıktan sonra (15bin km civarında) 2-3 uzun yol denemem sonrasında(çanakkale gibi)  Kamyonlarla Baş etmekten çok yoruldum Ev hapsi misali yol var gidemiyorsun bayır çıkarken emniyet şeridine takılı kalıyorsun.. Ve asıl Serüvenim Bundan Sonra başladı. Bu bölümde değil ayrı Başlıklarda Değineceğim. Yinede Kronolojik Olarak Sıralıyorum. 1.Cbf150 2012 Model İlk motosikletim. 2.Bmw F650St(Karbüratörlü Model Tam bir Baş belası) […]

 2. […] Piyasada Lombardini Dizel Su motoru konjektörü olarak satılıyor.2012 li yıllarda 20tl civarında iken şuandada güncel olarak 70-80tl civarında bir fiyatı var.Onlarca f650st-funduro kullanıcısı uygulamış memnun kalmış.300watta kadar olan alternatörler için uygunmuş.Bizim motorda zaten maksimum o kadar üretiyor.Konjektör dediğiniz şey içerisinde bir kaç elektronik parça olan epoksiye batırılmış elektronik kart.İçerisindeki transistörün akımının yüksek olması yeterlidir.Daha önce 100cc lik scooterin konjektörünün 650cc lik enduroya takıldığını ve bu şekilde senelerdir çalıştığına canlı şahit oldum.Yinede olası problemler yaşamamanız için bu bilgileri paylaşmıyorum.Yıl yıl model model parçalar değişiklik gösterebiliyor.F650 sahiplerine fazla bir sözüm yok.Yeni almadılarsa zaten motosikleti az çok biliyorlardır.Aldılarsada eve takım taklavat almaya başlasınlar çünkü ihtiyaçları olacak.Kendi f650 im hakkında kısa incelemem ve yaşadığım arızalarla ilgili eski yazıma göz atmak isteyenler okuyabilirlerhttps://atakandemirturk.wordpress.com/2017/08/15/bmw-f650karburatorlu-motosikletim/ […]

 3. Güzel kardeşim bir hevesle almışın garajda beklemiş motoru adam seni yaglamis yıkamış, sonra güzelim 650 yi çöp etmişin. Beden yıllardır kullandım bu motoru dediklerinin yüzde 10 u 15 i basima geldi. Sen değil BMW o adamdan UFO bile alsaydın arızalı çıkardı. Bekleyen motor araç neyse hepsi çöp olur. Bende 99 model var yağ kaciriyo harici sorunu yok. Karbüratör den tut şanzıman alt üst ön arka zincir dişli bakım yaptın mı taş gibi motor. Şu an fiyatı da 50 Lik çin mali motor fiyatı . Ne demeye güzelim BMW yi çöp etmişin. Bakmadan araştırmadan almışın garajda pas yapmış BMW yi adam yıkamış üstten suyla sabunla alttaki çürümüş paslanmış . Be hey mübarek ☺️☺️☺️☺️☺️ f650 emek ister İddia ediyorum bakımını parçasını aldın yaptın mı nice aynı klasman 19 15 yaş üstü motorlara taş çıkarır. Malım diye övmüyorum . Ustasını da bulacaksın İstanbul da bursa da İzmir de var eski ustalar. Neyse bı serzeniş yaptım sana genç arkadaşım. Hayatta başarılar sana ?

  • Merhabalar çöp ettiğim yanı neresidir anlayamadım. Saydığım başıma gelen çoğu sorun genel kronik ve tüm kullanıcıların başına gelen sorunlar sıra dışı büyük masraflar veya yolda kalma sorunları değil.

   Neyse ki bu yazı var ve bir çok kişi bu motosikleti almaktan kısa zamanda vazgeçiyorlar. Bu yazıyla ilgili arada sırada teşekkür dönütü alıyorum.

   Anlatmaya çalıştığımda bu sizin de dediğiniz gibi şanzıman karbüratör bakım yaptın mı taş gibi motor ya hani.
   Normal bir motosiklet zaten durup dururken şanzıman bakımı veya sık sık karbüratör bakımı gerektirmemeli.
   Şanzıman bakımı nedir yahu hangi kullanım klavuzunda servis klavuzunda şanzıman bakımı diye bir kavram var?

   9 senedir motosiklet kullanıyorum bu süreçte 5 motosiklet ve 200bine yakın çoğu uzun yol ve keyfi sürüş gerçekleştirdim. (Kuryelik değil tamamen keyif ulaşımı)

   Sitenin genelini incelemenizi motosikletle ilgili neleri tamir edebildiğimi görmenizi tavsiye ederim.

   Görmenizi anlamanızı istediğim şey şu; Bir çok motosikletin bir çok parçasını tamir edebiliyorum arızasını algılayabiliyorum . Hani bir motosikleti kimin çöp ettiğini veya aslında doğuştan bir çöp mü olduğunu yada daha önceki sürücülerinin mi onu bu hale getirdiğini fazlasıyla algılayabilecek mereke ye sahibim.

   Bir motosikletin iyi veya sağlam olduğunu söyleyebilmek için yılda 2-3 bin kilometreden fazla yol yapmak gerekir bunu da söyleyelim.
   30-50 bin kilometre boyunca o motoru sürmek ve bu süreçte ne arızalar çıkardığına bakmak gerekir.

   Garajındaki motoruyla sürekli övünen ama doğru düzgün kilometre yapmayan emekli amcalar Ama yılda 2-3 bin kilometre yol yapıp f650 çok güzel motor ya diyorsanız da saygı duyarım.

   Çünkü ben motosikleti binmek için aldım f650 daha ziyade kullanıcısına binmek isteyen bir motosiklet.

   Yok şu ilde ustası varmış yok bu ildeki bu usta çok iyiymiş.

   Benim nezdimde sağlam motosikletin tanımı şudur ne kadar az ustaya ihtiyaç duyuyorsa o kadar sağlamdır.
   Hatta düzeltiyorum Usta hatalarına karşı ne kadar toleranslıysa ustanın yaptığı yanlış işlemlere rağmen hala yolda kalmaya devam ediyorsa bir o kadar daha da sağlamdır. F650 bu son paragrafta sınıfta kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir