Uzun soluklu Nolan n44 Kask İncelemesi 30Bin kilometre

Merhaba arkadaşlar Yaklaşık 1 senedir kullandığım Nolan n44 Kaskımın incelemesiyle karşınızdayım.
N44-EVO-VIEWPOINT-N-COM-M.White-52
Nolan n44 bir kaç özelliği ile diğer tüm kasklardan farklı bir kask.Görür görmez bu farkı hissetmek mümkün.
Kasklarda Çene açılır diye bir kavram var malum.Bu kask daha çok çenesi çıkabilir diyebileceğimiz kendine has bir tür.Çene kısmı içeri geçme ve yarım kask haline dönüşebiliyor.

Benim bu kaskı tercih etmemdeki sebeblerden biri kesinlikle bu değil.Çene açılır kaskları yapısı itibari ile güvenli bulmuyorum.
maxresdefault.jpg
Ama bu kaskın bir farkı var çene kısmı içeri geçme yukarı doğru kalmıyor.Yani darbe anında açılma ihtimali kesinlikle yok.Mekanizmasıda oldukça sağlam.

Her orta sınıf kask gibi güneş vizörü ve hava tahliye kanalları barındırıyor.Bunları söylemeye gerek duymuyorum.

Ağırlık konusuna gelirsek çene açılır kasklar tam kasklara göre her zaman biraz daha ağırdır.Ama bu kaskta böyle bir şey söz konusu değil.Kendine has mekanizmasından olsa gerek fazla parçaya ihtiyaç duymamış.Standart bir kask ağırlığında 1450gr civarında.

Fotoğraftada gördüğünüz gibi vizörü o kadar büyük ki vizörden ziyade sunrooflu bir araba hissiyatı yaratıyor.Vizörü normal vizörün iki katı diyebiliriz.
Bir paragraf öncede bahsettiğim gibi bu kaskı tercih etmemdeki en büyük sebeb çenesinin çıkması değil.
Evet bu kaskı tercih etmemdeki en büyük 1.sebeb Vizörünün genişliği

IMG_7155.jpg
Artvin Turumdan bir kare

Vizör genişliğinin o kadar çok avantajı varki saymakla bitmez.
*Bilirsiniz normalde tam kapalı  kask taktığınızda ayakkabı bağlarınızı veya mont düğmelerinizi görmeniz biraz zor olabilir.Bu kaskta öyle bir şey yok.Elinize şiş alıp kazak bile örebilirsiniz.

*Ön görüş açısı o kadar geniş ki bazen kask taktığını unutuyor insan.Hatta vizör temizken vizörün varlığını unutup burnumu kaşıyacağım diye vizöre çarptığım bile oluyor.Nasıl oluyor diye sormayın.
Sabah güneşinden güneş batana kadar yol alırsanız benim gibi gece rüyanızda vites bile değiştirebilirsiniz.

*Sıcak bölgelerde yaşayanlar veya özellikle şehir içi sıcak bölgelerde en az bir kere seyahat edenler bilirler ki tam kapalı  kaskta  gözler hariç her noktaya sünger ve kumaş temas eder adamı pişirir..
Kendinizi cüneyt arkın filmlerindeki kuma gömülmüş sadece kafası kumdan dışarıda olan adamlar gibi hissedebilirsiniz.

Bü yüzden güney bölgelerde çenesiz kask tercih ederler.
Motosiklete yeni başladığım dönemlerde ya bu çenesiz kaskları nasıl kullanabiliyorlar aklım almıyor diye çok kızardım.Ama özellikle yazın antalya muğla gibi yerlerin sıcağında tam kapalı kask kullanmak adamı sıcaktan bitirir.Yaşamayan bilmez..
Esen rüzgar bile sıcak estiğinden insanı rahatsız edebiliyor.

Arkadaşlar tamam kaza güvenliği önemlide her insanda sıcak farklı tepki yaratır dikkat dağınıklığınada sebeb olur..
Kask konusuna dönersek Ön kısımda fazla sünger olmaması ve vizör büyüklüğü sayesinde vizörü açtığınızda oldukça serinlediğinizi söylebilirim.
Yani hem çeneniz güvende hemde serinsiniz demektir.Kaskın ön çenesini sökmenize gerçekten gerek yok.

*Özellikle uzun yollarda kafanızı çevirmeden sadece gözlerinizle tüm manzaraya hakim olmanız hem sürüş keyfinizi arttırıyor hemde bir miktar güvenliğinizi.
Acaba bu görüş açısı meselesini ben mi abartıyorum diye düşündüm.1 hafta kadar önce 3200 kilometrelik d915-taşyol -turumdan döndüm.Turda kapalı kask kullanan arkadaşıma tak şu kaskı dedim.yaklaşık 300kilometre kadar kullandı.Oda aynı yorumları yaptı bütçe ayırabilirse kesinlikle alacağını belirtti.
Bu Görüş alma olayını bir kaç kişiyle daha yapıp aynı cevapları alınca abartmadığım kanaatini getirdim.

Sanırım görüş açısını bu kadar övmek yeterli.Dönüp dolaşıp aynı yere dönüyoruz 🙂

*Ön tarafta hava tahliyesi kolay olduğu önüne fazla engel çıkmadığı için pek buğu yaptığı söylenemez.Bu konudada çok memnunum.Öte yandan ekstra satılan buğu vizörüde mevcut.

Enduro Kask?
Kutu içerisinden gelen bir gölgelik var.Vizörü çıkartıp bu aparatı taktığınızda hafif meşrep bir arazi kaskına sahip oluyorsunuz.Tabi enduro gözlük kutu içerisinde gelmiyor.
Fotoğrafla anlatmak gerekirse.

n44
Ben bu halinede ayrı bir ilgi duyuyorum açıkçası.. Çevreden aldığım yorumlarda oldukça yorumlu.Kapıda bir enduro veya süpermoto yattığı izlenimini bırakıyor.

O koca vizörlü oğlan bir anda agresif oradan buradan uçan endurocuya dönüşebiliyor.

hqdefault.jpg

Yaklaşık 30bin Kilometredir bu kaskı kullanıyorum.Beni özellikle cezbeden özellikleri bunlar.Hayat tarzıma her anlamda uyum sağlıyor.

*Vizör büyük olduğu için Normal Vizörlerden Daha önde duruyor.Hemen hemen 5cm civarında daha ileride.Buda düşük süratlerde trafikte v.s vizörü açsanız bile yüzünüze yağmur gelmesini engelliyor.

9580b3a3440869a1f364e3d5346089a8

Ayrıca yüz kısmı ferah olduğu için vedalaşma öpüşme fasılalarınızı kaskı hiç çıkarmadanda yapabilmek mümkün olabiliyor.Tabi yanak öpüşmelerinden ziyade fransız öpücükleri için geçerli bu durum. 😀

 

Avantajlar konusuna noktayı koymadan hemen önce..
*Ben çokça vizör çizen biriyimdir.Ve vizör açıkken kask elden bile yere düşmesi durumunda kırılabilir bir parça.Kask alırken baktığım ilk şey yedek parça fiyatlarıdır.
Shark shoe gibi markaların vizör fiyatları kaskın yarısı kadar olabiliyor.
Nolanda bu durum yok.Nolanın yedek parçaları içlerinde bu segmentte en uygun olan diyebilirim.
kaskın Şuanki güncel fiyatı 290€ vizör fiyatı 30€..
Bu arada üzülerek söylüyorum ki ben bu kaskı 800tl ye almıştım şuanki kurla 2000tl ye geliyor..Gerçi eski stok satanlar daha makul fiyatlardan verebiliyorlar sırf satılsın diye.

*Aklıma bir avantaj daha geliyor o koca vizöre rağmen vizörün yerinde oldukça sağlam durduğunu söylemekte fayda var.ufak tefek elimden düşürmelerde yaşadım kaskı..
yüksek süratlerdede vizör açıkken bir sallanma yok alırken bir acaba dedirten kısım o olmuştu.O konudada içiniz rahat olabilir.

Dezavantajları konusuna gelirsek;

*Kesinlikle Aşırı sessiz bir kask değil.Ama Seslide denmez Full facelerle aynı oranda sese sahip bir kask.Abartısı yok.

Bunun dışında kask ne kadar sessiz olursa olsun lastiğin yere sürterken oluşan tiz bir zırıltı var kullanırken bunu pek duymayız.Saatlerce yol yaptığınızda yatağa uzandığınızda kulağınızın içerisinden gelen bir çınlama sesi duyuyorsanız işte o ses bu ses..
Kulak sağlığı ve kendi kişisel konforunuz için uzun süreli seyahatlerde kulak tıkacı kullanmanız önerilir..
Ben mutlaka kulak tıkacı veya kulakiçi kulaklık kullanıyorum.Çoğunlukla müzik dinlediğim için kulaklık her iki vazifedede yeterli geliyor.
Yoksa söz konusu rüzgar sesi ile sınırlı olsaydı büyük bir ön camınız  varsa kaskın modeline bakmaksızın  rüzgar sesi çok aza zaten iniyor.Ama sağlık +konfor için tıkaç en mantıklısıdır.

*Soğuk yukarıda belirttiğimiz yazınki geniş alan avantajı kışları yanağınıza temas eden parçanın biraz daha az olması ile İçerinin biraz daha soğuk olduğunu söylemekte fayda var.Bu konuda tolere edilebilir düzeyde.
Kaskta terlemeye karşın pek çözüm yok.Ancak üşüme durumunda bir şeyler eklemek kolay.Balaklava veya bandana ile bu işi çözüyoruz.
Saçlarım yüzünden balaklava ile kaska sığamıyorum.
IMG_8989
Vizör geniş şöyle güzel böyle güzel dedik ya. Her şeyin bir bedeli var diye boşuna demiyorlar.
Manzara güzel ama yanaklarınıza komple güneş geliyor..
Çok yakıcı güneşler altında kaskın içerisinden güneş yanığı olabilirsiniz.Vizör güneşin zararlı ışınlarını kesme özelliğine sahip değil sonuçta.Bu arada arkadaşlar bu tam  kapalı kasktada olabilen bir durum bu kaska özel değil bununda altını çizmekte fayda var.

Bu güneş yanıkları genellikle Uzun yol sürücülerinin başına gelir.Günde 7-8saat motosiklet kullandığımızı düşününce.

Bunuda şöyle çözüyoruz tatile eylül ayında çıkıyoruz sorun kalmıyor.Şaka bir yana ben aşırı sıcak seven biri olmadığımdan seyahatlerimi okullar açıldıktan sonra yapıyorum.Hem şehirler seyrekleşiyor hem hava ılıyor..
Şaka bir yana aşırı sıcak özelliklede güneşin en tepede olduğu saatlerde yüzünüzü bandana ile kapatabilir veya güneş koruyucu kullanabilirsiniz.Ben ikisinide uyguluyorum.Zira güneş Yanığı ile kask takıp çıkartmak gerçekten acı verici olabiliyor..

 


Aslında şunun keyfi bir başka ama;
34464066_31af86b4-f2b1-4a6a-91ba-048943fe5730_480_480.jpg
Siyah vizör 🙂   Aşırı aşırı sıcak yerlerde buda tercih edilebilir.Hem serinlik sağlar.
Ülkemiz koşullarında olmazsa olmaz bir materyal  değil.

*Kamera Açısı
Vizör Çok büyük olduğu için epeyce geriye doğru açılıyor.Normal kasklara göre kamerayı biraz daha geriye konumlamak gerekiyor.
Ama görüntü açısından bir engel teşil etmiyor.Sadece kamerayı biraz daha aşağıya baktırmalısınız.

*Artık abartı boyuntundada incelersek Kaskı düz bir zemine koyduğumuzda yere temas eden kısmın biraz kavisli olduğunu fark edebilirsiniz.Biraz eğimli bir yerden kolay yere düşebilir.Normal kaska göre birazcık daha dikkat istiyor diyebilirim.

Şöyle bir Crash Test videosu var.
Arkadaş Teksas katliamı tadında bir crash test yapmış.

Sonuç;
Eğer imkanınız varsa herhangi bir mağazada gidin bu kaskı deneyin varsa bir arkadaşınızdan ödünç isteyip kısa bir sürüş yapın kararınızı kendiniz verin.

İnsan görebildiği kadar gider.Eski tarihlerde bile savaş strajesi planlamak için boşuna tepelere çıkmamış insanlar.
Diğer kasklar artık bana at gözlüğü takmışım gibi hissettiriyor.Sanırım uzun seneler bu kask modelinden vazgeçemeyeceğim.
Bu kaskın görüş açısına ve tasarımına sahip sınırlı sayıda kask var ve bu kask bana kendimi özel hissettiriyor..

Dilerim kask seçiminizde biraz fayda sağlayabilmişimdir.
İyi günler Dilerim.
Atakan Demirtürk

5 comments

 1. inceleme icin ellerine saglik
  sanirim deginmedigin bir diger dezavantaji ise vizor genis buyuk oldugu icin kaza aninda orada alinacak darbelere karsi surucu daha az korumaya sahip oluyor.
  özellikle normal bir vizore sahip kaskta yanaga degen pedler sayesine elmacik kemikleri daha korumali.
  yarim kask takmaktan elbette daha iyi orasi kesin

 2. Merhabalar. Şu ara çok eskiyen kaskimin yerine orta halli bir kask düşüncesindeyim. Şuan aklımda Nolan n44 ve n87 var ve malum kararsızım. Yarın ikisinide bir mağazada deneyecem. Yanliz tek kafamı kurcalayan şey ses olayi. Hali hazırdaki kaskim oldukça rüzgar ve yol sesi alıp beni rahatsız ediyor. Çene pedi de kaybolunca ses berbat hale geldi. Bu ikisi arasında hangisi sessizdir acaba?

  • Merhabalar n87 tabiki n44 e göre daha sessizdir.Bu biraz motosikletinizede bağlı.
   Nispeten touring bir motosiklette camda rüzgari kestiği için pek hissetmezsiniz. Her halükarda uzun yollarda kulak tıkaçı kullandığım için arasındaki farkı hissetmiyorum.
   Kask ne kadar sessiz olursa olsun kulak tıkacının yerini tutmuyor malum..
   Her iki kaskıda öneririm sesten ziyade kullanım şeklinize göre avantaj ve dezavantajlarını düşünerek seçmenizi önerebilirim.

 3. Elinize sağlık sıkılmadan sonuna kadar okudum, çene kısmında rüzgarlık yok kış için kullanım pek müsait değil gibi bende sürekli boyunluk+balaklava+kulak tıkacı kullanan biriyim bunlar kış için çözüm olurmu sizce.
  Birde benim motorum büyük değil gezerken max 90km hız olur oda fazla uzun sürmez,zaten amacınız gezmekse 60-70 kilometre hız yeterli oluyor fazlasında çevreye odaklanamıyorsunuz
  Çok gezen biriyim kışında yol müsait olduğu sürece,dediğiniz gibi at gözlüğü kullanmayı bırakıp böyle bir kask almalımıyım.
  Motorum honda wave 110i youtubede oyuna geldim kullanıcı adıyla paylaşımlarımı görebilirsiniz

  • Merhabalar kanalınızı takip etmeye başladım evet gerçekten de çok geziyorsunuz 🙂
   Wave 110 da gerçekten hondanın yaptığı en sağlam en iyi cup motosiklet olabilir. Her gördüğüm yerde döner bir daha bakarım.
   Şöyle ki motor büyük de olsa kış aylarında 150-200km hızlarla pek dolaşmak zaten mümkün olmuyor çoğu kullanıcı 80-120 bandında kullanıyor.
   O yüzden motor veya sürat bazlı düşünmek yanıltıcı olabilir.
   Çünkü park halinde bile çok üşüdüğümde molalarda kaskı çıkartmak istemediğim kaskın sıcaklığından faydalandığım zamanlar oluyor.

   Ben yaklaşık 50bin(60 binde olabilir) kilometredir kar kış bu kaskı kullanıyorum.
   Üşümekte çok göreceli bir konu kimisinin üşüdüğü havada kimisi montu çıkartmak istiyor o yüzden yanıltıcı bilgide vermek istemiyorum.
   Eğer bir arkadaşınızda denk gelirse 1-2saat tecrübe etmenizi önerebilirim.(korona döneminde biraz problem olabilir)
   Genel olarak kalın balaklava veya balaklava artı kalın bir boyunluk ile full face kasktan pek bir farkı olmuyor.
   Ne zaman dezavantaj olabilir. Yaz günüdür yanınızda balaklava vs yoktur. sabah çıkarsınız sıcaktır hava. akşam eve dönerken hafif bir serinlik yemenize sebeb olur.
   Ama aynı zamanda yazın terletmeyen gezerken manzarayı izleyeyim durunca kaskı çıkartmadan su bile içebileyim. şeklinde bir kask düşünüyorsa rakipsiz olarak bu kask seçilir.
   Yani bu kask kesinlikle cepte olsun. Çok çok üşürseniz yaz/kış kask kombinasyonu düzenlersiniz.

   Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir