Siz mi Motosiklete Biniyorsunuz Yoksa Motosiklet mi Size biniyor? Motosiklet Araç mı Amaç mı?

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda kafamı kurcalayan konulardan biriyle karşınızdayım.
Bu cümleyi ben kurgulamadım.Bir kaç defa farklı kişilerden kulağıma çalındı.
“Siz motosiklete binin motosiklet size binmesin”
Bu cümleyi duyunca kendimi sorgulamaya başladım..

17076943_560742280802326_9119846033482842112_n.jpg
Benimde başımı yaktı

Öncelikle ne demek bu..
Motosikletin vergi-sigortaları ,bakım onarım masrafları ,aksesuar-parça maliyetleri yüzünden Motosiklete binemez veya Motosiklet dışında bir aktiviteye para ayıramaz hale geldiyseniz Motosiklet size biniyor demektir.Bunun en kısa tanımı bu.

Kendimi düşündüm.Ben bu tanıma uyuyormuyum diye.Motosikletle geçirdiğim 5  yılı düşündüm.Maddi kısımlar yüzünden ilk motosikletlerimde bu tanımlara belirli süreler içinde malesef girmişim.Tabiki bu motosiklet tecrübesizliğimden ziyade hayat tecrübesizliğimden kaynaklıydı.
Bir süre her yeni başlayan gibi daha büyüğünü almak daha iyisini almak cümlelerini geçirdim durdum kafamdan.Bütçemin olmadığı bir dönemdede sancılı bir şekilde geçmeye çalışınca bunun meydana gelmesi gayet doğal.

(Cbf 150 den bmw f650 st ye geçişimi kast ediyorum)
Yinede ailemin bugüne kadar hiç bir işime karışmayıp hata yaparak öğrenmemi sağladıkları için minnettarım.


Bunlardan daha önemlisi hep daha iyisini hedeflerken elindekiyle mutlu olmayı elindekinin kıymetini bilmeyi unutabiliyor insan.
Bende hayat genelime bakıldığında ilişkilerimde,kişisel konularımda hep kaybettikten sonra anladım değerlerini.Motosiklette telafisi var hiç bir zaman geç kalmış olmayız.Ama kaybedilen değerli zamanın ve insan ilişkilerinin dönüşü olmuyor.
Bütçemiz o anda neye el veriyorsa bununla mutlu olmayı bilmeliyiz.
Teknolojinin ve tasarımın bilimsel konuların sonu yok.Ama gelir-gider tablosu küçük bir dört işlem hesabından ibaret.Kendinizi fazla zorlarken mutlu olmayı unutuyor veya erteliyoruz…
Birde bu işin manevi boyutu varki oda şöyle oluyor.
Motosikletiniz ufak bir parçası kırıldı örneğin sinyal. O parçayı değiştirene kadar karalar bağlıyor yaşamayı unutuyorsanız işte o zaman kesinlikle motosiklet size biniyor demektir.
Motosiklet hayatımızı kolaylaştırmak veya genel olarak keyif almak için kullandığımız bir araç.Hayatınızı negatif etkilemesine izin vermeyin.

Motosiklet araç mı amaç mı?
Bunu soruyu kendime sormamış sağlayan kişi blogunu takip ettiğim; @yoldabirivar
https://yoldabirivar.wordpress.com/category/yolun-delisi/

Tabiki yoldabirivar’ın söylemek istediği bu değil..

(Alttaki paragraf paylaştığım linkten alıntıdır)

“Sırf ismi duyulmuş bir araç,cismi duyulmuş bir gereç alıp Bakımıyla servisiyle emeklerin ve kısacık ömrün heba olması…
Harcadığınız bilginiz olsun Aldığınız şey ne olursa olsun size hizmet etsin siz ona değil…”

Dilerim Keyif Almışsınızdır.
Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.
İyi günler  Dilerim.
Atakan Demirtürk

0 comments

  1. Nasıl mutluysan öyle yap. Bu kadar basit. Motosikletle gezmeyi sevenin aldığı mutlulukla, kiminin hergün motorunu yıkamasından aldığı mutluluk hazzı aynı. Bu yüzden mutluysan gerisi teferruattır tezini savunuyorum 🙂

  2. Yazıyı yazarken temamız şu idi…Bazıları bir motosiklet hayal eder…O motoru bir gün alır…Sonra tura,gezilere çıkmaz…Bu açığı kapatmak için ise ismi duyulmuş bazı kafelerin önüne cilalı motorlarını park eder…Kahvesini yudumlar ve mutlu olur…Evet…Biz buna mutsuzluk demiyoruz fakat O motosiklet ile birlikte hayallere yolculuk etmek,hayallere sürecek bilgi birikim ile özgürlüğü yaşamanın vereceği haz ile motosikleti yıkayıp pasparlak motorun karşısında sigara içmeninde keyfi kıyaslanamaz Ben bu yüzden insanlara ”Hepsi birer demir yığınıdır Kullandığımız bu demir yığınları amaç değil araçtır ” derim Sağlıcakla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir