Spy 5000M Motosiklet Alarmı İncelemesi V-strom Dl650

Merhaba arkadaşlar uzun zamandır paylaşmak istediğim yazıyla karşınızdayım.

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki motosiklet takip sistemi ile spy5000 arasında çok gidip geldim eninde sonunda spy daha baskın geldi bununla ilgili düşüncelerimi yine yazı sonunda aktaracağım.

Sadece sokakta durması değil günlük hayattada kısa sürekli parklamalarıda çokça kullanan biriyim genelliklede bilmediğim yeni yerlere giderim.
Bunlara ek senelerdir hayalini kurduğum motosikletide alınca onun hatrına spy5000m
almaya razı geldim.
Zaten bu konuda takıntılıyım.Çok para harcamasamda bütçemin yettiği veya ücretsiz olarak alabileceğim her türlü önlemi alırım.

Giriş bölümü

Kısaca bahsedersek Spy5000m alarm pek rakibi olmayan bir model zaten.Senelerdirde var olan bir ürün yeni çıkmış bir malzeme değil.
Diğer alarm lardan bir kaç farkı var.Ama en en büyük farkı normal alarmlar motorda ses çıkartıp hırsızın caymasını sağlar iken bu alarm ekranlı sesli ve titreşimli.

Motorda alarm çalması durumunda kumandaya sinyal göndererek motorun yanında hareket var biri kurcaladı şeklinde titreşimli ve sesli olarak haber iletiyor.böylelikle hemen kendi malı gibi üzerine oturan köşe başı apaçisini veya hırsızı enseleyebiliyorsunuz.
Bu güvenlik adına ilgi çekebilen en büyük özelliği.Diğerleri biraz işin süsü püsü.

Aslında tek tabanca ürünlerden hiç hoşlanmam. Yani ürünün pek rakibi yok.
Türkiye ye getirende bir firma var.(Kaanelektronik anadolu yakasında)Dolayısıyla kendimi onun reklamını yapıyormuş gibi hissettiriyor.

Atakan Demirtürk Suzuki v-strom Dl650 2008 Spy5000m uygulaması

 

Klavuzları kaybedenler ve 2.el motosiklet aldıkları için klavuz hiç eline geçmemiş arkadaşlar varmış onlar için elimdeki türkçe ve ingilizce klavuzları bloguma yükledim.
Bu konudan klavuzlara ulaşabilirsiniz.

Spy5000M Motosiklet Alarmı Türkçe ve İngilizce Kullanım-Bağlantı Klavuzu

Spy5000m in detaylı özelliklerinden bahsedelim.Güvenlikle ilgili neler yaptığını görüncede çok şaşıracaksınız.
Ben bunu takalı aylar oluyor unuttuğum yerleri olabilir hatırlatabilirsiniz.

Uzaktan kumandasına bakarak konuşalım;
Tüm fonksiyonları uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyoruz.

Spy5000m Motosiklet Alarmı İncelemesi Kumanda özellikleri

*Saati gösteriyor ki bu çok güzel birde cep saatiniz olmuş oluyor.

*Sağ alt köşede motora olan mesafesi yani kapsama alanı görünüyor 500metre denmiş açık alanda ama biraz daha az olduğunu düşünüyorum yinede net görüş olan yerlerde gittiğiniz kafelerde veya bir çok yerde mesafenin yetmemesinin pek imkanı yok.

*Sol altta hemen saatin üzerinde cihazın kendi pil seviyesi görünüyor. kumanda” aaa” yani kumanda pili diye tasvir edilen pille çalışabiliyor.Pilin dayanım miktarı ortalama 1 ay.
Kapsama alanı dışında olması durumunda daha hızlı bitiyor ama yinede 1 ay kadar çok rahat gidiyor.Pilin azaldığını kırmızı ışık yakarak belli ediyor unutamazsınız.unutsanız bile her yerde tedarik edebileceğiniz bir pil olduğundan  sıkıntı yok.
Aynı zamanda içinde şarjlı pil taktığınızda kumanda usb dende şarj olabiliyor.
kutu içeriğinde şarj kablosuda veriliyor. ben şarjlı pil kullanıyorum.geceden sabaha dolmuş oluyor.
Kumanda kayboldu,bozuldu ,şarjı bitti diyelim 

Kumanda kayboldu suya düştü bozuldu yedeği de yanınızda değil.motosikletin kontağını 10 kere aç kapa yaptığınızda alarm bunu algılayıp kendini sustuyor böylede bir özelliği var.
*Kiliç aç kilit kapa ve sessize al modu var. kilit düğmesine iki kere basmanız durumunda motorun sireni çalmıyor ama kumandaya bildirim veriyor.

*Uzaktan kumanda en sağdaki düğmeye ard arda iki kez bastığınızda park ampüllerine elektrik veriyor.uzaktan güzel bir görüntü sağlıyor.(Bu aynı zamanda uzaktan marşa basma özelliğinide sağlıyor eğer bağlarsanız)

*Alarm düğmesine bastığınızda alarm ötüyor.bu arada alarmıda 110desibel o normal alarmlara göre oldukça sesli ve caydırıcı ben biraz sesi az çıksın diye seleyi tam denk getirdim üzerine o derece sesli.

*Dörtlü fonksiyonu yanlış hatırlamıyorsam kilit aç ve kilit kapa dışındaki hangi  herhangi bir düğmeye 2-3 saniye civarı basmanız durumunda uzaktan dörtlüleri yakabiliyor.

Spy 5000m güvenlik ve kumanda ayarları

Kilit aç ve kilit kapa düğmesine aynı anda basmanız durumunda ayar menüsü açılıyor.Ayarların nasıl yapıldığını uzun uzun anlatmayacağım.Buradaki bir inceleme sonuçta

Neleri ayarlayabiliyorsunuz?

*Saati ayarlayabiliyoruz.

*Alarm darbe hassasiyeti 5 kademeli istediğiniz sertliğe alabilirsiniz. ben 3.kademeye alıyorum ki üzerine kedi falan atladığında ufak tefek şeylere çalıverip durmasın.bu hassasiyet ayarı gerçekten çok güzel.En azından yağmurda çalmasını falan engellemiş oluyorsunuz.

*Microwave sensör ayarı. bir insan 30saniyeden daha fazla 15metrelik yakınlık içerisinde bulunursa  alarm ötmeye başlıyor biri yaklaştı gibisinden. Bunu açıp kapatabiliyorsunuz tamamen sizin kullandığınız kapalı bir garaj için harika bir özellik. Yağmurlu havalarda sapıtıyor çünkü radar mantığı ile çalışıyor.muhtemelen insan vücudunun sıvı miktarından algılayabiliyor yağmurda sürekli alarm verme eğilimine giriyor.

Bu sensörü ben taktığım gün söktüm herkese hitap etmez.

 

Kumandadan yapabileceğiniz ayarlar bu kadar arkadaşlar.

Buraya kadar herkesin kullandığı özelliklerdi.Sağlıklı çalışması için bu ayarların yapılması gerekir.

 

Spy5000m ek özellikler;


*Motoru park ettiniz indiniz üzerinden 3 kere öterek ” Abi motoru kitle bak götürmesinler “uyarısı veriyor.(bunu her defasında yaptığı için biraz rahatsız ediyor bu kapatılabiliyor olsa keşke)

*Alarm kurulu  şekildeyken anahtarı takıp marşa basmaya çalışırsanız alarm verip ateşlemeyi kesebiliyor.(aşağıda yazdığım bağlantıyı yaparsanız eğer tabi)

*Uzaktan marşa basma fonksiyonu

Bunu yapabilmek için motosikletinizin imobilizerli olmaması gerekir. bunun dışında kontağa giden kablolara ve marş düğmelerin kablolarını kesip ek almalar gerekir.

Orjinal tesisata zarar vermek istemediğim için ben kullanmadım bu özelliği pekte kullanan yoktur.
Motor ısınsın derdindeyseniz dizliğinizi kaskınızı motorun başında takarsanız motor o arada zaten ısınır 3-5dakika maksimum. Gerçekten hiç gerekli gördüğüm bir şey değil.

 

*Spy5000m Ateşleme Kesme Özelliği

Ateşleme kesme uçlarıda bulunmaktadır hatırlamıyorum ama alarmın 1.veya 2.kez öttürülmesi durumunda motosikletin kill switch diye adlandırdığımız stop  düğmesine seri çekeceğiniz bir hat ile çalışmamasını sağlayabiliyorsunuz böylelikle size şaka yapan bir arkadaşınız bile olsa sadece motorun  anahtarını  alıp çekip gidemiyor spy 5000m motoru kapatabiliyor.
Veya bir hırsız öttüre öttüre çalmaya çalışıyor diyelim.Onada engel olmuş oluyor marşa basıp çalıştıramayacağı için.
Buda motorun orjinal tesisatına müdahale içerdiği için bunuda yapmadım ama hırsıza karşı güvenlik olarak tercih edebilirsiniz.

 

Spy5000M Akü sarfiyatı ,Spy5000m Aküyü bitiriyor mu?

 

Ölçüm Yapmıştım takmadan önce şuanda enerji sarfiyatını hatırlamıyorum ama.
Normal alarmlar bile 0.010A yani 10miliamper tüketiyorlar.
Yanlış hatırlamıyorsam 0.020A yani 20miliamper civarında tüketiyordu.

Buda şu demektir arkadaşlar.

0.020A x 12volt=0.24watt /saat
24saatte 5.76watt tüketiyor.
Akümüzün kapasiteside şöyle hesaplanıyor;
Akü voltajı x akü amperi =akünün toplam watt kapasitesi
12volt x 12amper ise; 144w depolayabiliyor.
Buda şu demek 144w/5.76watt=kaç gün çalışsa akü biter.
144w/5.76watt=25güne denk geliyor.
Ancak aküler %100 verimli aygıtlar değillerdir (%60-70 verimlidir fabrika haliyle bile)
hemde çok boşaltılması tavsiye edilmez.
V-stromda sağlıklı bir akü ile 10gün sonrasında marşa basamama sınırına düşebilir demek.Bizzat bu 10-12 gün olayını tecrübe ettim.
Ama kesinlikle öyle 3-5 günde aküyü bitirmez.

Şayet! 4Amper veya cbf 150 gibi 7amper gibi bir akünüz varsa.yani küçük motorunuz varsa 3-4günde bir mutlaka yol yapmak veya aküyü doldurmak tavsiye edilir.

 

Eski akü sorunları

Ama aküde artık son haftalarını yaşayan eski  bir akü ise zor bela marşa bastırıyor ise 1 günlük bir süreçte bile marşa basmayı engelleyebilir.
Bununla ilgili daha fazla detay için Akü durumu ve akünün ne kadar ömrü kaldığını nasıl anlarım konuma göz atabilirsiniz.

Motosikleti Kışa Hazırlamak Kışın Yatırma Ve Kullanma Püfleri Akü ve Diğer konular

Spy 5000m Akünün yıl olarak ömrünü etkiler mi?

Bildiğiniz üzere her akünün bir şarj ve deşarj ömrü vardır.Normalde biz taşıtlarda kontak kapalıyken elektrik harcamayız sadece marşa basarken marş motorunu çeviririz motor çalıştıktan sonra tüm sistem alternatörden destekle çalışır.Bırak çalışmayı birde aküyü doldururuz.

Sadece spy değil herhangi bir alarm veya aküyü düzenli olarak yavaş yavaşta olsa enerji tüketicek bir cihaz.Akü ömrüne olumsuz yönde etki bindirir.
Şöyle söylemek gerekir.
Bunca yıllık akü tecrübeme dayanarak en az %15 en fazla %30 civarında ömründe azalma olacağını düşünüyorum.4 yıl dayanacaksa 3yıla düşebilir akünün ömrü.

Akü ömrünü belirleyen çok etmen vardır. Kullanım şekli günde 5 kere marşa basmakla dur kalk yapıp 100kere marşa basmak çok farklıdır.Marşa basmak akü için yorucu bir işlemdir.
Aşırı soğuk Aşırı sıcak gibi etmenlerde aküyü erken bozar.
Akü yaşayan yaşlanan bir canlıdır.İyi bakılırsa uzun yıllar gider aynı akü ile 10.yılını doldurana motosiklet sahibi arkadaşlarım var.
Dolayısıyla bunu bir etmene bağlayıp bu yüzden bozuldu demek genellikle çok yanlıştır.

 

Son bölüm

 

Spy5000m ile takip sistemini karşılaştıralım.
Ben nasıl kullanıyorum.Benim hayatım motosikletle geçiyor ne olursa olsun gittiğim kafelerde bile gözümün önüne çekiyorum. Ortalama 250-500metre kapsama alanı var bu benim için inanılmaz derecede yetiyor.

Bunun dışında sesi soluğu kuvvetli  . uzaktan dörtlü yakabiliyor parkları yakabiliyor. Anahtarı takmadan çok karanlık kamp yerlerinde motorumu ve etrafı görebiliyorum.

Alarm olması dışındaki özelliklerde çok işime yaradı gerçekten.

Aslında çok önemli bir kısmı var. Ben kendime ve koyduğum yerlere güvendiğimden biraz kolay montajladım.
Alarm ötmeye başlar başlamaz seleye asılırsanız seleyi de patlatıp kutup başındaki alarm kablosunu koparmakla birlikte 20-30saniyeye gelmeden alarmı susturabilirsiniz.

Kabloları ve cihazı mümkün olduğunca karışık bağlar veya alarm için 2.ci bir ufak akü gizlerseniz hırsız kutup başını sökse bile 2.aküyü bulana kadar 30-40saniye daha zaman kazanırsınız diye düşünüyorum.

 

Spy5000in bir modu daha var hırsıza belli etmeden sadece kumandayı da çaldırabiliyor bunu da aktive edebilirsiniz o zaman hırsızı başında enselersiniz alarmı patlatmaya da çalışmaz.
Alarma güvenipte kilitsiz bırakırsanız kesin çaldırırsınız.

Alarm + 2-3 kilit atarsanız zaten hırsız çalmaktan vaz geçer çalmayı denemez. ortalık kilitsiz motosiklet dolu hemen yanınızdakine yönelir.

Alarm sadece sürücüyü rahatlatma yöntemidir.Güvenlik için katkıları hayal ettiğiniz kadar değildir.

 

Motosiklet Takip sistemi ise Alarm verip ötmüyor.Biri dokunduğunda hareket algılandı motor çalıştırıldı şöyle oldu böyle şeklinde haber veriyor.

Motorun elektriğini kesip çalıştırılarak çalınmasını engelliyor elbette.

Birincisi dediğim gibi kafe önünde  motora yaslanan apaçileri uzaklaştırmıyor.Dokunana  git buradan demek yerine sana haber veriyor bak birileri elliyor ama ben bir şey yapamıyorum diye.Sen gideceksin bide o lavukla tartışacaksın o rencine olunca ters bir şey söyleyecek onu döveceksin v.s v.s ama alarma kim ne diyebilir ki adam hırsızlık önlemi olarak bağlamış gitmiş.

 

Şimdi size buradaki saçmalığı göstereceğim;

Başınıza gelmemiş olabilir ama hırsızlık acayip bir şeydir.
Sıralamasını nasıl yapacağım bilmiyorum ama şöyle genişten bir girelim.

Bu arada benim başıma ne hırsızlık nede herhangi bir hırsızlık girişimi meydana gelmedi.ama her motoruma 2-3 er kilit atarım gittiğim yerlerde. atmazsam da gözüm üzerinde olur.

Burada Başınıza gelebilecek senaryoları işleyeceğim kendi tecrübelerim ve duyumlarımla;

Motosiklet hırsızlığı ile ilgili iki tip vardır.

Biri motoru çalar “Motorun bende polise haber verme şuraya 5bin tl koy.akşama motorun söylediğim garajda olacak” diye ulaşırlar.

Bunda o parayı verdiğinizde gerçekten teslim edenlerde var etmeyenlerde veya motor bende diye kandıranlarda var ama genellikle resim gönderirler.bak işte bende şeklinde.

Diğeri ise sabaha karşı motoru çalar akşamına motorunun parçaları 5 farklı motora yedek parça olarak takılmıştır bile.

Senaryo 1

Diyelim ki motorunuz çalındı ederi 30bin tl bir motosiklet.
motorda kilitler vardı  disk kilidini patlatmaya çalışırlarken bir ön diski yamulttular.
ortalama 500tl
Motoru çalıştırabilmek için imobilizeri veya kontak setini bozup çalıştırmaya çalıştılar her yere levye ile giriştiler.direksiyon kilidi kırık,  motor düz kontak durumunda.
mesela benim mt 07 mi  eski sahibi çaldırmış Veletler düz kontak yapıp binmişler.2-3hafta sonra çevirmede yakalanmış.(allahtan parçalamamışlar binici amatör hırsızmış)
Kontak seti 4bin tl idi 2015 yılı faturasında hala elimde duruyor faturasını da verdi.
bide kaza yapmışlar 1-2 grenaj kırılmış toplam 5bin tl lik faturası var.

Hırsızlar hem 3-4 liralık masraf açıp hem de motorun  ederine göre 5-10 bin tl paralar isteyebiliyorlar.
Oldumu sana 10bin türk lirası.

Şunu demeye çalışıyorum önemli olan çalındıktan sonra bulmak değil hiç çaldırmamak o zaman daha mutlu olursunuz.

Burada en caydırıcı şey aslında sağlam kilitlerdir ne bir alarm nede takip sistemi.
En önemli şey kilitler. Paranın yettiği en iyi kilitleri alacaksın ondan sonra alarm düşün bir zahmet.

Senaryo 2

başımıza gelen bir durum.
Yakın bir arkadaşımın 2016 senesinde nc750x i çalındı sabaha karşı 5 te plaza önünde kaskını çıkartmak için içeri giriyor.20 saniyede gelip pcx ile ittirerek götürüyorlar.
Gidon kilidi açıkmış. Kapalı olsa da yine kırıp alırlardı.(anahtar üzerinde yok)

Hırsızlıkla ilgili adı çıkmış bir kaç semt var. İstanbul’da.
Nurtepe,gültepenin belli yerleri,feriköy mezarlığı(mezarlıkta parçalıyorlar)
Mesela beşiktaştan falan bir motor kaldırıldığında genelde buralardan çıkar.

Neyse hiç gitmedim ama akşam bir kuş tepeye bakalım dedim.4 erkek arabayıda ben kullanıyorum girdik kuştepeye her fren sıkıp durmak zorunda olduğum yerde abi mal lazım mı diye 3 tane genç geliyor cam kenarına..
Sen şimdi motosikletini oradan görsen bile inip alabileceğini mi zannediyorsun. Polisin bile giremediği semtler var. Bastık döndük yusuf yusuf.
Burada çalıntı motorlar nerde diye sorabilirmisin kimseye?

1 ay geçti aradan bir telefon geldi motosikletiniz gülbağda şurda bahçede duruyor gelin alın diye.çocuk kendi gidip aldı.
Arayıp haber veren adam ” polisi aradım şüpheli çalıntı motosiklet var  gelin bakın “diye dedi.
Polisin cevabı da “bu şekilde ilgilenemiyoruz gelemeyiz ” olmuş gelmemişler.
Eşantiyon plakalıkta yazan honda bayisine ulaşmış..

Bayide benim arkadaşa ulaşmış olaya bak.
Hırsızlar arada oraya bırakıyormuş boş bir evin bahçesi 2-3 gün sonrada gelip alıyorlarmış.
Muhtemelen hırsızlar kafa bir milyonken çaldılar.
Sonra almayı unuttular motor orda kaldı. başka mantıklı bir sebep bulamadık.

Birde şimdilerde yeni moda  takip sistemlerinden korktukları ve ilk etaplarda anonsu geçtiği için çalar çalmaz ücra köşede park ediyorlar.2-3 gün sonra hala orada duruyorsa motor gelip götürüyorlar..

Son zamlardan sonra yada daha doğrusu ülkenin git gide fakirleşmesinden sonra lütfen elinizdekilere biraz daha kıymet göstermeye çalışalım.

Dilerim keyif Almışsınızdır. Diğer yazılarıma göz atmayı da unutmayın.

İyi günler Dilerim.
Atakan Demirtürk

 

7 comments

  1. Atakan eline diline sağlık. Ben de hem kasko, hem çift kilit, hem de akşamları branda ile önlemimi alıyorum. Ama işte yine bi takip sistemi, alarm yazısı olunca acaba bunu da mı değerlendirmeli diye heyecanla okuyorum. Mal canın yongası.

  2. Yazdiklarin gercekten guzel ve insanlara umarim yarari olmustur bu alarm sistemini yaklasik 7 aydir kullaniyorum ve alicak arkadaslara siddetle tavsiye ederim deneyimimi soylersen gecen aylarda motorsikletimin zi cirini kesmeye calisan 1.2 kisi kiramadilar tekerlege ve on bidona carptiklari icin alarm otmeye basladi motoru apartmanimizin kapicisinin caminin onune kitliyorum gece gelip beni uya dirdi motorunu almaya calistilar alarm otunce kactilar diye inip baktigimde zincirde biraz kesik izleri gordum zinciride anliyorum abus maggi gibi markalar vok pahali size tavsiyem kilit her zaman kilittir acabilirler o kadar para verneyin karakoyden gemi ziniciri ve 80 lik kilit alip ikisini birden 150 tlye alabilirsi iz ve kesilmiyor iyi gunler

  3. 6 ay önce mi ne bisikletim çalındı, sıfır fiyatı bir motosiklet fiyatında, canım çok yandı bir asgari ücretli olarak. Şu an motosiklet almayı düşünüyorum ve iki aylık maaşım tutarında harcama yapacağım güvenlik malzemeleri için. Zincir kilit, GPS tracker, alarmlı disk kilit ve branda düşünüyorum şimdilik, alarm olursa spy 5000m de ekleyebilirim listeye. Hatta yetmedi portatif motor garajı da yaptırabilirim sanayide. Bir daha polise güvenmemem gerektiğini tecrübe ederek öğrendim çünkü. İlkelerim engel olmasa hırsız olacağım neredeyse, hırsız olmak o kadar rahat bu ülkede.

  4. Merhaba, alarm radyo frekansı ile çalıştığından dolayı kutup başını sökmeden, deneyerek radyo frekansını bulduktan sonra alarmı etkisiz hale getirerek hırsızın motoru çalma ihtimali bulunmaktadır diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz ?

    • Bu biraz zor çünkü bu alarm ghz seviyesinde çalışıyor tabi yinede uğraşan için yapılabilir birşey.iki yönlü alarm olduğu için aralarında bir şifreleme vardır diye düşünüyorum zaten onu çözende çalsın

  5. Orjinal kitapçığında bu kadar açıklama yok. Büyük emek elinize sağlık. (Telif olmasada hak isteseniz yeridir :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir