Motosiklette Gidonun Kabloları Zamanla Yıpratması Sorunu

Merhaba Arkadaşlar 1.5 aya yakın bir zamandır blogumda paylaşım yapamıyorum.Aslında sizlerle paylaşacak çok konum var.Tamamladığımda sizlerle paylaşacağım.
Pazar günü boşken ve elimde medyaları hazır iken bu konuyu tamamlamak istedim.
Kendi motorumda başıma gelen ama her motorda olabilecek bir arıza o yüzden evrensel bilgi olarak mutlaka okumanızı tavsiye ederim.Yaa bende zaten v-strom yok diyip sıyrılamazsınız. 🙂

V-stromu aldığımdan beri incelerken fark ettiğim ufak bir problemi vardı.Ufak ama yolda kalmaya çok müsait bir problem o yüzden hayati önem taşıdığını söylemek gerek.
Bu arıza Neden oluşur;
Sıkışıp Trafikte sürekli gidonu tam sağ tam sol yapıyoruz.Her şeyin bir ömrü olduğu gibi eninde sonunda onlarda yıpranıyorlar..benim motosikletimde bu yıpranma süreci 85bin kilometreleri bulmuş yani benim yeni aldığım döneme denk gelmiş.
Ama bu aşınma direksiyon çevirme miktarı ile orantılı.50bindede aynı miktarda  yıpratılabilir 300bindede.

En önemli sebebi!!
Rutin ömürü dışında!
Motoru daha önce sağa veya sola yatırdınız gidonda 1santimlik bir yamukluk var dikkatli bakılmazsa görülmüyor bile o derece.
İşte o bir santimlik pay zaten mühendislerin milim milim hesap ettiği kablo boyunu çekiştirmeye ve daha erken yırtılmasına sebeb oluyor..
Gidin 500tl ye hemen gidon değiştirin demiyorum ama neden olduğunu bilin motosiklete bok atmayın diye söylüyorum 🙂
İçinizi rahatlatacaksa Benden önce sahibide ufak bir yatırmış gidonum biraz yamuk.
Dikkatli bakılmayınca görülmüyor bile.

Bu kabloda neler var;
Gidona giden kablo biliyorsunuz ki her şeyi kontrol etmemizi sağlayan düğmeleri switchleri barındıran tesisatın can damarı.
Yani insan vücuduyla bağlaştırırsak kısacası bizim kolumuz ve bacaklarımız o derece  gerekli ve önemli.
Öldürmez ama süründürür derler hani o hesap. 🙂
Doktorlar nasıl kopan temdomu v.s onarıyorlar bizim prosedürde aynısı.tek farkı insanlar ameliyattan sonra günlerce o organa dikkat etmek zorundalar bizim motosikletler  anında kullanıma hazır 🙂
Neler vardı gidonda elbette her sürücünün bildiği şeyler;
marş düğmesi, stop düğmesi , Sinyal,far düğmesi ,korna,Hepsinden öte kontak yani anahtar seti.
Sinyal far ve kornayı saymazsak diğerlerinden herhangi birinin temassızlığı  veya kopması direkt olarak motosikletin çalışmaması ile sonuçlanır.Diğerlerindende herhangi 2 tanesinin kopması kısa devre ile sonuçlanacağından yine yolda kalma ile sonuçlanabilir.

Son bölüm
Arıza Tespiti Ve Onarımı
aşınan yer
Öncelikle motorun altına eğildiğinizde solda veya sağda bulunan kabloların dış izolasyonunun sıyırılıp sıyrılmadığını herhangi bir sorun olup olmadığını görmek genellikle çok çok kolaydır.ellede bir muayene yapabilirsiniz ek olarak.
Siyah dış izolasyon kopmuştur içeriden renkli kablolar veya bakırlar görünüyordur..
Görülmeden içerden kopma ihtimali çok düşüktür böyle bir şey için içeriden aşırı derecede oksit alması gerek daha önce komple suya düşen veya komple suya girmiş bir motosiklette elbet mümkün.Bakırda zamanla havadaki nemden bile çürür o yüzden deniz kenarında ikamet eden motosikletlerin tesisatı daha çabuk çürür.
Yağmur bile o kadar çürütmez ama deniz kenarı canına okur.
Benim Korna kablom kopmuştu uzun bir süre kornasız gezdim.Rutin bakımına saklıyordum hava filtresi değişimindede buna giriştim.

Neyse gelelim onarıma;
Aynı rutin bakımdaki gibi  benzin deposunu sökmemiz gerekiyor.
Akabinde sağ grenajı söküyoruz.Sağ grenajı sökebilmek için farın altındaki görünmeyen grenajları birbirine bağlayan plastik grubunuda sökmeliyiz.Ben sökmeden sağ tarafı alabildim ama biraz  daha zor hangisi kolay geliyorsa onu uygulayabilirsiniz.
Eğer koruma demiri yoksa benzin deposunu sökmedende sağ tarafı alabilirsiniz ama genellikle her v-stromda koruma demiri olur.zaten depoyu sökmek 1 dakika sürmüyor

Ardından buraya zaten ulaşıyorsunuz.Hasar alan kablo sol üstte yer alan diagram şemadaki kırmızı okla işaretlediğim kablodur.

İşte kopan tendoma(kabloya) ulaştık;

 

Onarım için Lehim makaron Kumaş elektrik bandı kullandım sizde sağlam olacağına inandığınız şekilde onarımını gerçekleştiriniz.Bir 100bin kilometre daha sorun olacağına inandığım şekilde onarımını gerçekleştirdim.
Bu arada sökünce sadece kornanın değil yanındaki bir kablonun daha koptuğunu fark ettim.Gece geç vakitti o neyi kontrol ediyor bilemedim ama muhtemelen kornaya geliş ve gidiştir hani butonun bir giriş bir çıkışı olur ya.Zaten aksi olsa motorun başka kontrollerindede arıza olabilir veya kısa devre olabilirdi.
Şans eseri diğer kablolara zarar gelmemesi gerçekten çok mucize.

Bu arada kablo öbeğini tutan metal bir kısım var kablo ile arasına sünger gibi bir şey koyarsanız çok çok daha faydalı olacaktır.

Kornasızlığa o kadar alışmıştım ki kornası olan cbf 150 motosikletimde bile korna kullanmıyordum arkadaşlarım sen niye kornayı hiç kullanmıyorsun demeye başlamıştı.
Buda evrim teorisindeki kullanılmayan organlar körelir fikrini kanıtlıyor 😀 😀
Olmasına rağmen kullanmayı unutmuştum.
Neyse işin şakası kornamda biraz antikaydı 80lerden kalma gibi çalışıyordu.

Yakın bir arkadaşım hediye ettiği yerli malı güzel bir korna vardı.Sırf benim kornama sinir olduğu için aldı verdi adam.

Onunda hatrına taktım artık 1 senedir korna bendeydi 😀
110 desibel empar marka çok beğendimmotosikletin  orjinal kornasına göre  göre 3 kat civarı fark hissetim.
Motosiklet büyük zaten insanlar önüme atlamıyordu ama son derece ses izolasyonu yeni arabalarda korna sesi pek duyulmuyor araç sürücülerinin fark etmesi açısından iyi oldu.

V-stromda yeni başlayan bir rölanti düşme sorunu oldu.Bu konuyla ilgili edinebildiğim tüm bilgileri ve tecrübeleri edinmekle meşgülüm.Tamamladığımda bunuda sizlerle paylaşacağım.Eğer becerebilirsem hata kodlarından sensörlerinin nasıl ölçülmesi gerektiğine kadar.kalem kalem paylaşacağım ki benim durumuma düşenler benim kadar uğraşmasınlar.
Önümde  yakın tarihte yazmayı düşündüğüm
*Sensörler ve rölanti konuları var.Tabi önce arızamı çözmeliyim.
*Bunun dışında 10bin kmdir takılı olan spy5000m alarm tecrübelerim olacak.
*V-strom vites göstergesi montajı konusu olacak.
*Motosikletin orjinalini bozmadan var olan park lambalarına çakar takmayı düşünüyorum(emniyet şeridini kullanmak zorunda olduğumda çok fazla önüme atlama vakası yaşıyorum)

İşte böyle arkadaşlar dilerim faydalı olmuştur çünkü herkesin başına gelebilir.
Çözümüde gördüğünüz üzere bir çok arızaya kıyasla gayet basittir.
İyi günler Dilerim.
Atakan Demirtürk

0 comments

  1. Sevgili kardeşim Atakan Demirturk, blogunu zevkle okuyorum ve paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim sağolasın varolasin 👍🙏
    Ben 2008 DL 650 aldım ve paylaştığın bilgiler doğrultusunda motorumun bakımlarını da elimden geldiğince kendim yapmak istiyorum. Tekrar çok teşekkür ederim 👍😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir