Motosiklete Su geçirmez Voltmetre Tavsiyesi ve Montajı

Merhaba arkadaşlar daha önce cbf150 motosikletime voltmetre takmış ve paylaşmıştım.Alet işler el övünür derler ya. İşte voltmetre böyle bir şey tüm işi o yapıyor size sadece yorumlamak kalıyor.


Kısaca özetlemek gerekirse akü 13volta ne kadar yakınsa o kadar dolu 11 volta ne kadar yakınsa o kadar düşük demektir. Genellikle 12voltun altında biraz zor marşa basarlar. Voltmetre sayesinde akünüzün gün gün yaşlandığını gözlemleyebilirsiniz.


Voltmetrenin bir kaç türü var. Gidona takılan panel tipi veya grenajı delerek takabileceğiniz modeller.


En başından beri aklımda grenajı delmeden çift taraflı bant ile bir kenara yapıştırmak vardı. Kıyamamıştım delmeye sonra turuncu arka plan aydınlatmalı bu modeli görünce kıymaya karar verdim.

 

Motosiklet -tekne için su geçirmez 12-24volt dc voltmetre

 

Ali’de ve Türkiye de mevcut 30-40tl civarında. Su geçirmez bir model.
Neyse geldi voltmetremiz. sağ grenajımda zaten çakmaklık vardı. Sol tarafa tekrar kablo çekecek halim yok. Çakmağın yanına delik açtım.

 

 

Suzuki v-strom dl650-dl1000 Dijital Su geçirmez Voltmetre uygulaması

 

Çok amaçlı prinç malzemeden yapışmış delici bir ucum vardı bununla olabilen en büyük genişliğe kadar deldim. Yeterli gelmedi. matlap uçlarıyla olabildiğince simetrik olarak genişletmeye devam ettim. Doğru boyda olanı bulursanız çok daha orjinal olacaktır.

 

 

 

Şu tip kelebek tarzı aparatların 30mm modeli tam geliyor mümkünse bundan tedarik ederek deliniz. Bununla yaparsanız daha orjinal olur.

Deliğimiz hazır voltmetrede çok gevşek ve çok sert olmayacak şekilde giriyor. Çok gevşek olsa arasından su sızdırıp motorun tesisatına fazladan su gelmesine sebep olur. Her ne kadar voltmetre su geçirmez olsa da tesisat su geçirmez değil altına su almasını istemeyiz.

 

 

Suzuki v-strom dl650-dl1000 Dijital Su geçirmez Voltmetre uygulaması

Marşa basılı Farlar yanarken rölantide 14.1volt yani sağlıklı tam bir voltaj 13-14 volt arası sağlıklıdır.


Suzuki v-strom dl650-dl1000 Dijital Su geçirmez Voltmetre uygulamasıMarşa basmadan önce Farlar açık aküden 12-14amper civarında güç çekiliyor. Marsa basarken farlar kapandığı için voltaj biraz daha yükseliyor. Yine sağlıklı bir voltaj. Ama kontak kapalıyken 12voltun üzerinde olmalı. Fotoğrafta kontak açık vaziyette..
Tesisatını nasıl yapacağıma henüz karar veremedim. şuan aküden direk gelen sigortalı bir kabloyla besleniyor motosiklet kapalı dahi olsa voltmetre çalışmaya devam ediyor.

Çok çok az enerji harcadığı için 1-2 ay gibi sürelerde dahi sağlıklı bir aküyü bitiremez. Endişeniz olmasın.


Muhtemelen düğmeli yapacağım. Düğme deliği zaten hazır.

Sizde enerjisini ister park ampulünden ister sigortalı bir tesisattan düğmeli veya düğmesiz alabilirsiniz.

Aküden direk gelmeyen tesisattan alınan bağlantıların en büyük dezavantajı yanıltıcı olabiliyor olması.

Aküden çıkıyor sigortalara beyine ve tekrar tüm motosikleti dolaşarak enerji dağıtıldığı için 0.3-0.5volt civarında eksi yönde sapma yapabiliyor.

İkinci bir mevzuda akünün enerji çekilmezken ki voltajını göremiyorsunuz çünkü kontak açılır açılmaz bir takım lambalar benzin pompası v.s aktifleşiyor.

Aküden direk aldığınızda daha doğru sonuçlar elde ediyorsunuz.

Su geçirmez soketli lehimli bir tesisat yaptım ve Doğrudan aküden almaya karar verdim.
Çakmaklığa enerji doğrudan geliyor. Voltmetreye ise düğmeli olarak geliyor.

 

Dilerim keyif almışsınızdır.
Keyifli Sürüşler
Atakan Demirtürk

0 comments

  1. Bana da lazımdı yaa… Motosikleti satıyorum, hâlâ aksesuar peşindeyiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir