Honda pcx 150 Şanzıman yağı nasıl Değiştirilir?

Merhaba herkese
İlk scooter yazımla karşınızdayım.Muhtemelen devamıda gelecek.
Varyatör ,hava filtresi temizliği ve yağ değişimi Buji değişimi gibi

Pcx 150 nin kullanma klavuzda yazdığı üzere şanzıman yağı 24 ayda bir yani 2 yılda bir değiştiriliyor.Aslında şu kadar kilometre sonra veya kilometre dolmasa bile şu kadar yılda bir değiştirin yazar.
Sadece ay belirtilmiş.
2014 Model pcx 150mizin bizde olduğu süre boyuncaki ikinci şanzıman yağ değişimini yapıyoruz.Şuan güncel olarak 36bin kilometrede.

Bu arada yağ olarak motulun şanzıman yağını tercih ettik. 1 litresi 100küsür lira.Bizim ihtiyacımız ise 100ml.

12numara lokma ile fotoğrafta görünen civatayı gevşetiyoruz.Altına bir kap koymayıda ihmal etmeyelim tabi.
İçerisinde zaten 100ml civarında bir yağ var.Aktıktan sonra tıpayı kapatıyoruz.

Honda pcx 150 Şanzıman yağı Nasıl değiştirilir?

Hemen üzerindeki ise dolum civatası Burada işler karışıyor.Tüm pis yağ aksın diye tıpayı kapatmadan biraz yağ basıyoruz.
Ardından kapatıyoruz.
Şimdi gördüğünüz gibi yağ doldurulan yer motor yağı değişiminde kullandığımız huni ile doldurabileceğimiz bir yer değil.

Honda pcx 150 Şanzıman yağı Nasıl değiştirilir?

 

Onun için Görselde gördüğünüz yağdanlık benzeri materyaller kullanıyoruz.Bauhaousede veya nalburlarda var.20-25tl civarında bir parça.Yağdanlıkta kullanılabilir.
Böyle bir malzemeniz yoksa pet şişe ve pipet tarzı üründen kendiniz yapabilirsiniz.

 

Honda pcx 150 Şanzıman yağı Nasıl değiştirilir?

 

Alt tıpa kapalı
Üstten dolumu yaptık peki ya dolduğunu nasıl anlayacağız?
Yağ doldurduğumuz civatadan yağ gelmeye başladığı an doldu demektir.Acele etmeden civatayı sıkabilirsiniz zaten ihtiyacı kadarını aldı içerisi.

 

Honda pcx 150 Şanzıman yağı Nasıl değiştirilir?

Tüm işlem bu kadar aslında yağ değiştirmekten bile daha kolay.Fazla ihtiyaç duyulmadığı için bu konuyla ilgili kaynakta yok.

Dilerim sizlere fayda sağlar.
Bakımları yaptıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim takipte kalabilirsiniz.

İyi günler Keyifli sürüşler dilerim.

7 comments

  1. Faydalı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık kimse bu konu hakkında bilgi paylaşımı yapmamış benim gibi merak edenler için işe yarar bir bilgi teşekkürler…

  2. Merhabalar, gerçekten çok faydalı bilgiler veriyorsunuz. Fakat pratiğe dökme konusunda başarılı olamıyorum. Acaba bir gün kendi malzemelerimle yanınıza gelsem bana pratiklik konusunda yardımcı olma şansınız var mı?

    • Bora bey merhabalar şimdiye kadar böyle bir şey yapmadım desen yalan olmaz açıkçası. Pratiklik konusunda nasıl yardımcı olabiliriz bilemiyorum size gerekli olan tek şey biraz cesaret her şey zamanla oturuyor. Bunun dışında eposta üzerinden iletişim bilgisi bırakırsanız pcx 150 nin bir bakım gününde sizi de davet etmeye çalışalım. Selamlar

  3. Kardeşim iyi hoş vatandaşı bilgilendiriyorsunuz. Ama pcx şanzıman yağı değişimi konusunda marka olarak motul diyorsunuz 80/90 mı,75/90 mı,kaç numara belirtmiyorsunuz?

    • Merhabalar şuan hatırlamadığım için yazamıyorum ama kullanım klavuzunuzu okursanız kaç numaralı yağ kullanabileceğinizi görebilirsiniz. hem servis klavuzları hem kullanım klavuzları web sitesinde var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir