Suzuki V-strom Dl650 Gp Kompozit Touring Cam Uygulaması Orjinal/Touring Kıyaslaması

Merhaba arkadaşlar

Daha öncede bahsini geçirmiştim yazılarımda motosikleti aldığımdan beri fazla kafaya takmasam da motorun görsel anlamda  kalitesini düşüren bir etmen olarak 2008 yılından beri üzerinde bulunan orjinal ön camım aşırı yanık içermekteydi.

Motosiklet hep açık garajda durmuş düzenli güneşle beslenmiş o kadar çok güneşlenmiş ki herhalde motosiklet mat siyah olmasa bile bu kadar sene içerisinde zaten siyaha dönerdi kendiliğinden.

 

Görsellik yine neyse de  yüksek kademeye çıkardığımda önümü görmemi tamamen engelliyor buda keyifsiz bir sonuç ortaya çıkartıyordu.

Neyse bu konuyla ilgili olarak ne yapabilirim diye düşünmeye başladım.

Yeni cam kaç para sanki?

Konuştuğum onlarca v-strom kullanıcısı  sonradan takılan hiç bir camın aerodinamik olarak orijinal cam kadar verimli olmadığını söyledi. Bence mümkünse orijinal camı değiştirme dedi herkes.

Hakları var Asansör kademesini en üst noktaya aldığınızda Çok standart üzeri bir insan olmalısınız rüzgar yemek için. Üreticisi gerçekten yeterinde yapmış bu ön camı.

Zaten bir elin parmaklarını geçmez marka sayısı.

Aklıma gelen üst sınıf markalar Givi,Puig sıfırları.

Arkadaş Çalınabilmesi 3-4 vidaya bağlı bir parça. Kırılabilmesi de mümkün. Çok para vermek istemiyorum.

Gp kompozitte uzunluğuna ve rengine göre 3-4 çeşit ön cam opsiyonu var.

Uzun olan vardı hep gözümde hem konfor hem de motosiklet heybetli olduğundan uzun cam daha bir yakışır diye düşünmekteydim. Rüzgar korumasıda tabi ki bilinçaltımda en çok yatan şey. Çünkü Kış sezonunda da uzun yollara çıkıyorum.

İnternetten Sipariş edeceğim baktım görseldeki yeni kasa hemen telefon açtım böyle böyle abi sipariş edeceğiz resimdeki yeni kasa dedim. Siz eski kasa olduğunu belirtin biz size özel yaparız hazırda mevcut değil dediler .Peki dedim Siparişten 1gün sonra  yaptılar Toplam 2 gün geçmeden elime ulaştı ürün.

 

Suzuki V-strom Dl650 Touring Ön Cam Gp kompozit 52Cm Cam İncelemesi Ve Tecrübelerim

Telefonda sormuştum aerodinamik açıdan nasıl diye. Orjinal camı baz aldıklarını sadece daha uzun olduğunu söylediler nitekim doğruymuşta. Orjinal cam ile aynı sadece daha uzun..

Hemen uygulamaya giriştim zaten 5dakika sürmüyor bile takması.

 

Gerçekten motoru oldukça gençleştirdi.Şöyle bir “after/before” yaparsak.Daha iyi anlaşılacak.

 

Suzuki v-strom dl650 Orjinal ile touring Cam Karşılaştırması

 

IMG_2348

 

Takar takmaz şu gp yazısına takıldım. Sökerim onu güzel  bir suzuki sticker yapıştırırım bir şeyler yapıştırırım kafama göre diye düşündüm. Kötüde durmadı aslında yerli bir üreticinin reklamını yapma fikri hoşuma gitti. Zira orada Givi veya puig yazsa asla sökmezdim bunu da düşününce kendimi biraz etiket bir tip gibi hissettim.

80km civarında yol yaptım aynı akşam.

ön cam.jpg

Cam ile ilgili tecrübelerime gelirsek.

Camın arkasından önüme doğru baktığımda ister istemez görüntü biraz kırılmaya uğruyor.göz yanıltması yapmaz ama sürekli cam arkasından bakmaya çalışınılırsa gözü yorabilir.

1.83 boyundayım şuan yükseklik kademesi en altın bir üst kademesinde hemen hemen kafa hizama geliyor.
Eski camımda  alt noktalar benim için tamamen ölüydü şimdi en azından lastiğe daha yakın noktaları da görebiliyorum.

Ses konusuna gelirsek cam rüzgar sesi sallanma gibi etkiler yapmadı yapmıyor.

 

Malzeme Kalitesine gelirsek. Elime keskin bir nesne alsam veya pratikte olmaz ama teorik olarak elime bir taş alsam ve 2 cama da aynı oranda sertçe çarpsa çizmeye kalksa..

Gp de orjinale göre daha derin izler bırakır. orjinalde o kadar iz oluşmayabilir.
Orjinalin malzeme kalitesi ve sağlamlığının daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu inkar edilemez.

Orjinal cam üzerindeyse ve benim gibi bir problemi yoksa onu söküpte başka cam takmanın kesinlikle manası yok.

Orjinal camınızın kıymetini bilin ona stok lastik muammelesi yapmayın.

 

Dilerim sizlere faydalı olabilmişimdir.

İyi günler Dilerim
Atakan Demirtürk

 

 

0 comments

  1. Atakan selamlar. Ben de orijinal camımı bir sakarlık sonucu kırarak bi süre araştırdım. Büyük firmaların uçuk fiyatları bana da çok mantıklı gelmediği için iki yerli firma arasında kaldım. Biri GP kompozit, bi diğeri sanıyorum Zeus idi. Tesadüfen Zeus kullanan bir arkadaşımdan esneme payı çok sınırlı olduğunu, bir camı daha takarken kırdıklarından bahsedince o markayı direk eledim. GP Kompozit’e telefon açıp bilgi aldığımda çok ilgili davrandılar. Aynen sendeki gibi ellerinde olmadığını,ama hemen hazırlayabileceklerini söylediler. Ben kargo ile değilde ,kendi yerlerinden gidip bizzat almak istedim. Böylelikle yerlerini görüp fikir sahibi olmak istedim. Ürünü almaya gittiğimde yetkili arkadaş yemek söylemeyi bile teklif etti. Üstelik dayanıklılıkları ile ilgili şüphelerimi dinlediklerinde, hiçbir sıkıntı yaşamadan birebir ürünü değiştireceklerini söylediler. Samimiyetleri benim çok hoşuma gitti. Ürünün üzerindeki sticker konusunda aynı duyguları hissetmişiz. Bir tarafım oraya Suzuki yazısını koymak isterken, bir tarafım bi parça da olsa destek olabilmek adına orada bırakmama sebep oldu. Ben tahmin ediyorum 1 seneden fazla oldu kullanmaya başlayalı. Gayet memnunum. Öyle hassas bir kullanıcı olmadığım için ne görüntüde bir bozukluk, ne dayanıksızlık hiç bir olumsuzluk yakalamadım. Bugün motosiklet kullanıcısı kim benden fikir alacak olsa gururla bu markayı tavsiye edebilirim. Sen de güle güle kullan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir