Motosiklette Arkayı  Görememek  Ayna Sorunları

Merhabalar dostlar nereden başlasak bilemiyorum ama motosiklet aynalarının arkayı göstermemesi ezeli beri olan bir problem. Sorun genellikle sizde veya ayarınızda değil.

Kullanıcılar bu konulara ufak çaplı çözümler getiriyorlar bende kendi yaptığım veya size tavsiye edebileceğim çözümleri sunacağım.

Aynalar hakkında bildiğim her şeyi bu yazıda paylaşmaya çalışacağım

Öncelikle

Motosiklet aynaları neden arkayı göstermiyor?

 

Motosikletler tasarlanırken genellikle ortalama insan boyu ve kilosuna göre tasarlanırlar. Mesela Çoğu motosikletin kullanım klavuzun da amortisörün standart sürücü ağırlığı 85 kilo kabul edilir.

Malum her  insanın omuz genişliği boyu ve kilosu farklı. Zayıf kabul edilen kişiler genellikle ayna problemleri yaşamazlar. Ama Biraz iri kalıp bir adamsanız touring veya dualpurpose motorlar  dışındaki commuter , sport ,naked gibi modellerde yoldan ziyade  omuzlarınızı izleme oranınız artıyor.

Motosiklet ayna ayarı nasıl yapılır?

Öncelikle nasıl ki arabada sürücüye özel bir ayna ayarı var. Bu motosiklet içinde geçerlidir.
Dolayısıyla en iyi ayarı kişi kendisi yapabilir.

-Motosikletin üzerine oturulur. Gerekli takımlar ele alınır genellikle çift somunlu olabiliyor ihtiyacımız olan 2 ağzı açık anahtarı önceden ayarlamalıyız. Bazen sele altındaki avadanlıkta da mevcut oluyor.

Genellikle 14-16-17-18 Numaralarından bir veya bir kaçıdır. Motorun kasası ne kadar büyürse anahtar numarası da o kadar büyük oluyor.

Aynanın demiri Arkayı görebildiğiniz ama motosikletin varsa ön camına vs takılmayacak en iyi konuma getirilir. Arkayı en çok görebildiğiniz ve motora takılmayan ayarda ayna sıkılır.

Görselde sağdaki gibi olmalıdır. Sağdaki aracı göremiyorsanız bir problem var demektir.

Motosikleti 2.el aldıysanız ve önceki sürücü gidon yüksekliğini düşürdüyse gidon yüksekliğine de müdahale edebilirsiniz.  Gidon yükseldikçe aynalarda yükselir. İki ayarın beraber yapılması iyi olabilir çünkü gidon yükseldikçe ayna ayarı da farklılaşabiliyor.

Motosiklet Aynaları neden kolay kırılır?

Bir püf nokta verelim bunu çoğu kişi düşünmez. Ustalarda umursamazlar.

Motosiklet aynalarını tatlı sert sıkmalısınız. Rüzgârdan veya titreşimden gevşemeyecek kadar sert ama zorlarsak elimizde bile gevşetebileceğimiz kadar yumuşak olmalıdır.

Neden mi?

Süratli giderken başka bir aracın aynasına veya herhangi bir nesneye çarptığımızda motorun ön takımının  gidiş yönünü değiştirmemeli. Ayna mutlaka ya kırılmalıdır ya da içeriye katlanmalıdır. Ben katlanmasını tercih ederim mesele aynanın fiyatı değil. Kırılma daha fazla enerjinin gidonda sönümlenmesi anlamına gelir.

Özellikle büyük ebatlı  scooterlerin kocaman plastik aynaları olur ve ufak bir vurmada bile kırılırlar.


Üreticiler bunu düşündükleri için tasarımları bu şekilde yapıyorlar.

Ama bu katlanmaya müsaade eden  tatlı sert ayar çoğu durumda sizi kurtarır illa ki vurup kıracağız anlamında değil.

Kamp yerinde ormanda yumuşak zeminde bir kendi kendine devrilmede olabilir. Ayna katlanırsa boşuna ayna ücreti ödemek veya aynasız şekilde tehlikeli kullanmak zorunda kalmazsınız.

 

Ayna Çözümleri

Bunlar dermanı olmayan dertler değiller. Dilerim ki her daim en büyük derdiniz aynanın arkanızı istediğiniz gibi göstermemesi veya motosikletinizde dörtlü flaşör olmaması gibi sorunlar olur.

Yani kalkıp bir motosiklet hakkında nasıldı memnun musunuz diye sorulduğunda “aynası göstermiyordu ya”  demenize gerek yok. Çünkü yukarda da söylediğimiz gibi omuz genişliği 60cm olan adamla 80cm olan adam aynı sonucu almaz.

 

Ben aynadan ziyade motosiklet bakarken önce tabi ki sağlamlığına sonrada benim bedenimle olan uyumuna bakarım.  1.83 –  90  Kilo bir adam olarak altımda çok küçük duracak cılız motosikletleri tercih etmem.

İnsanların ne düşündüğünü umursadığım için değil elbette ama kendi kişisel konforumu ve tercihlerimi ön plana atarım.
Örneğin günümüzde neredeyse ölmek üzere olan vitesli 150cc sınıfında kendime uygun gördüğüm tek motosiklet Honda cbf150’dir. Diğeri çok cılız kalıyor.

Ayna için uygulayabileceğiniz 2 çözüm var.

Ayna Uzatma Aparatı

Daha doğrusu uzatmadan ziyade genişletme aparatı diyebiliriz.
Motosiklet aynaları genellikle 2 farklı kalınlıkta yuva kullanırlar. 10mm veya 8mm.

Honda activa türevi veya bazı nispeten küçük veya eski motorlar 8mm kullanıyor. Çoğu motosiklet buna enduro veya touringlerde dahil 10mm kullanıyorlar. Motosikletinize uygun aparatı tercih edebilirsiniz. Aynayı aşağı yukarı 2-3cm dışarıya alıyor görüntü epey genişliyor.

Şöyle ki cnc üzerinde alüminyum veya metal işlemesiyle aslında üretim maliyeti 5 lira olan bir parça ama 150-200 liralardan satılıyor. Aslında birazcık imkanı olan endüstri sektöründe olan bir motorsever üretip çok daha uyguna satıp bir o kadarda para kazanabilir..

Ayna uzatma aparatı benim kafamda son tercihtir açıkçası. Alternatifi açıklamaya başlıyorum

Ayna Değiştirmek

Benim yıllardır favori çözümüm bu.  Örnekle açıklamak gerekirse atıyorum x modelinin aynası kendisinde iyi göstermezken y modelinde çok daha iyi gösterebiliyor.

Bu takıldığı motorun gidon uzunluğu ayna braketinin yeri aynanın kendi demirinin uzunluğu ve açısı ile ilgili.
Yan sanayi ayna sektörü oldukça geniş ve fiyatları da takım olarak  7-10$  civarında başlıyor.

Örnek
Suzuki v-strom motosikletimdeki aynalardan çok memnundum. Cbf 150 nin aynalarından da bir o kadar şikayetçi. Yan sanayi v-strom aynası buldum taktım ve sonuç inanılmaz oldu. O zaman bi kampanyayla yan sanayi v-strom takımını 40 lira gibi bir paraya almıştım.
V-strom aynası

Suzuki v-strom dl650 Güneşten Sararan orjinal cam

cbf orjinal aynası

Honda cbf 150 ye Ybr 125 aynası uygulaması.Daha geniş ayna

Hondaya uygulanmış v-strom aynası

Farkı anlatmama gerek yok sanırım.

Honda cbf 150 ye geniş açı ayna takmak V-strom aynası Uygulaması

Birkaç sene sonra ormanda motosikletin toprakta kendiliğinden düşmesiyle beraber aynam kırıldı. Tekrar tedarik etmek istediğimde fiyatının çok arttığını gördüm.(200tl civarı )  Bu seferde Honda pcx aynasını uygun buldum.
V-strom kadar olmasa da geniş borusu ve kendi genişliği sayesinde orjinalin den kat kat fazla işimi gördü.

Herhangi bir motosiklet, aksesuar mağazasının önüne park ederek. Elindeki ayna çeşitlerini ücretsizce dükkanın önünde deneyebileceğinizi düşünüyorum.  Mağaza sahibini çok darlamaz çok kıl bir müşteri portföyü sergilemezseniz elinden geldiğince size yardımcı olabilirler.

Motosiklet araba gibi değil. Yani illa ki aynası kırıldı diye gidip aynı model aynı orjinalini almak zorunda değilsiniz. Her daim alternatifleri mevcuttur.

Mesela 2014 senesinde bmw f650 motosikletimin aynaları kırılmıştı ki Bu arada gerçekten mükemmel açısı vardı aynaların arkayı önüm gibi görebiliyordum. Orjinali çok pahalı olduğu için , Yamaha ybr  125 plastik ayna takımı almıştım. Şöyle ki orjinalinin takımı 80€+kdv ise yan sanayi ybr takımı 20 liraydı. Arada 50-100 lira değil o zamanın kuruyla bile 10kata yakın bir fark vardı.

https://www.endurokan.com/2017/08/15/bmw-f650karburatorlu-motosikletim/

Orjinal bmw aynaları

Ybr125 aynaları Hatta motoru biraz daha genç gösterdiğini bile düşünebiliriz. Bakınca 20 küsür yaşında gibi durmuyor.

Velhasıl ybr aynası takmama rağmen görüş açım hiç azalmadı. Bmw  nasıl bir gidon nasıl bir oturuş açısı yaptıysa.

Güzele çuvalda giydirsen güzeldir misali hiç fark etmedi.

Dezavantajlar

Trafikte aynaları katlayan kardeşlerimizi görürsünüz.

Onlar o minicik arkasını bile çoğu zaman göstermeyen spor aynalara bile tahammül edemeyip katlarken. Biz aynaları daha da genişletmeye çalışıyoruz.

Her şeyin bir bedeli var değil mi? İster ayna uzatıcı aparat olsun ister farklı daha konforlu bir ayna. Gidondan ne kadar dışarıya taşırırsanız. Trafikte aralara girerken dikkat etmeniz gereken oran artar.

Ayrıca ne kadar dışarıya çıkarsa ufak tefek düşmelerde dahil olmak üzere  kırılma olasılığı artar.

Tek dezavantajı budur. Ama arkayı görmek daha büyük kazalardan kaçınmak adına küçük bir  bedel. Özellikle süratli gitmeyen 80-100km/h bandında seyir eden sürücü veya motorlar için

En sağ şeritteyken bile sanki size böcekmişsiniz muamelesi yapıp selektör yapan sürücüleri fark etmek için olması gerekiyor.

TAVSİYE ETMEDİĞİM ÇÖZÜMLER

Kör nokta aynası

Kör nokta aynası adı altında minik aynalar satılıyor. Bunlar tümsek ayna mantığında çalışıyorlar .Yani büyük bir alanı dar bir alanda gösteriyorlar.
Ama görüntüyü kavisli yansıttıkları ve aşırı küçük oldukları için
Motosiklet gibi dikkat gerektiren bir alette arkadan ne geliyor diye bakmak için fazladan süre harcamanız gerekebilir.

-Tümsek ayna olduğu için nesnelerin mesafesinde yanılma yaşayabilirsiniz.

-Benim gözüm öyle dört dörtlük görmüyor Türkiye’nin yarısı da aslında minimum 0.50-1 göz derecesinde bozukluk sahibi. Bunu da göz önünde bulundurun. Küçük aynalar herkese hitap etmez.

Kör nokta Tarayıcı ayna 

Yurtdışında bir marka yapmıştı sanırım ilk olarak şuan adını hatırlayamıyorum. Sonra Türkiye’de – çinde uygun muadilleri çıktı.


İlk çıktığında benim çok hoşuma gitmişti. Mutlaka almalıyım diye düşünmüştüm. Sonraları çokta gerekli görmedim açıkçası.
Kullananlar genel olarak memnun. Ama şuna vereceğiniz parayı daha iyi gösteren bir ayna ile fazlasıyla çözümlersiniz.  Ayrıca her motosikletin böyle uzun camı yok. Uzun camı olan motosikletlerde genelde maxiscooter veya touring olduğu için ayna ile ilgili büyük problemler yaşamıyorlar.
Bunun dışında görüntünün kırılması ve mesafe algılı bu üründe de yaşayabileceğiniz bir problem olabilir

Dilerim sizlere faydam olabilmiştir.

Keyifli Sürüşler

Honda Cbf 150’nin Ayna sorunu Cbf 150 Geniş Açı Ayna Takmak

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir