Evde-Garajda Motosiklet bakımı için gerekli takımlar nelerdir?Bakımlarımı kendim yapmak istiyorum?

Merhaba arkadaşlar özgün içerik miktarım arttıkça blog sisteminden sıyrılıp site sistemine geçiş yaptım. Yeni sunucumdaki ilk yazımla karşınızdayım.

Bildiğiniz üzere bakımlarımı ve bir çok tamir işimi kendi garajımda yapabiliyorum. Motora ilk başladığım dönemde bu konuda çok sıkıntı yaşamıştım. Bakım yapmak istiyordum ama hangi takımları satın almam gerektiğini bilmiyordum.
Ev ortamında veya hobi garajında kullanabileceğiniz ihtiyaç duyabileceğiniz size gerekebilecek tüm takımları paylaşmak istedim.
Hem takımları hem de bu takımları dizmenin maliyetini hesaplamış olacağız.

Motosiklet Kontrolü

Özellikle çok titreşen bir motorunuz varsa cıvatalar somunlar olası gevşeyen yerler arada sırada kontrol edilmelidir. Çok basit bir cıvata yüzünden yolda kalabilir kaza yapabilir veya kaza atlatabilirsiniz.

En basit örneğini size vereyim cbf 150 ile 350kmlik bir yolculuktaydım. Bir noktada yavaşladım neyse tekrar yükseltiyorum vitesleri falan ayağıma vites çubuğunun değmesi gerek ama değmiyor!
Kafamı bi eğdim. Vites çubuğu yerinden çıkmış. Düştü düşecek. cıvatalarından biri düşmüş.100 kilometre boyunca vites pedalına ayağımla baskı uygulayarak seyahat ettim sonrasında şans eseri olarak yol kenarında bir egzoscu buldum ve civata uydurabildik.
Yolda kalınacak bir durum olmasa da keyif kaçırmak için yeterli oluyor bu tip şeyler.

Motosiklet Bakımları(Periyodik ve Rutin bakımlar)

Bakımsız motor bir yerden sonra tat vermez. Argo tabirle 20’lik çıtır diye aldığınızın 2 sene içinde televizyonun karşısında göbeğini kaşıyan bir şeye dönüşmesine benzer.

Motor yağı buji gibi parçalar kilometreye bağlı olarak değişirken zincir dişli rulman fren balatası gibi parçalar kullanıcı ve kullanım koşullarına göre farklı ömürlere sahiptir. Bu detaylar şuan bizi çok ilgilendirmiyor.

x motorunda  buji  değiştirirken bir buji anahtarı yeterli oluyorken Y de 7-8 farklı takım gerekiyor.

Bazen bir parça sökersiniz öyle bir anahtar numarası koymuştur ki. Belki o takıma  hayatınız boyunca maksimum bir kaç defa ihtiyaç duyarsınız. Ama işte o an lazımdır.
Biz 10 motordan 7-8 ini hiç tanımadan çok rahat sökebileceğiniz takımlar bütününden bahsedeceğiz.

Belki hepsini satın almaya bütçeniz yetiyor ama bulunduğunuz şehirde ülkede geçici olarak yaşıyorsunuzdur. yada hanım evde bu kadar kalabalık malzeme olmasını istemez.
Belki motosikleti çok seviyorsunuz ama daha çok işiniz mecburiyetinden biniyorsunuz. Hepsini alabileceğiniz gibi sadece ihtiyacınız oldukça da alışveriş yapabilirsiniz.
Ben zamanla  ihtiyaç duydukça + bütçem oldukça aldım.

Yeter ki uygun olmayan bir takımla sökmeye çalıştığınız parçaya zarar verip daha büyük masraflar açmayın asıl amacımız bu.
Zaten hobi motorcularının amacı ustaya verecek üç kuruştan kaçmaktan ziyade kendimiz bir şeyler başarmak ve öğrenmek.

Tornavida Çeşitleri

Boy olarak Uzununun dan kısasına incesinden kalınına yıldız ve düz tornavida çeşitleri
Uç Kalınlığı doğru olsa bile bazen bir nokta olur uzun tornavida çevirmek için o noktaya sığmaz veya tam tersi kısa gelebilir.
Yıldız ve düzden farklı ebatta 8-10ar adet ile hemen hemen her şey sökülebilir.
Bir küçüğü de idare eder diyebilirsiniz. Genellikle idare eder. Ama sıkı bir vidaya gelir ve vida başını da yalama yaparsanız tadınız kaçar.
Titreşim nedeniyle motordaki vidalar genellikle sıkıdır. Evde priz değiştirmeye benzemez.

Anahtar takımları

Yarım ağız ve ağzı kapalı olarak piyasada iki yaygın çeşit var.
Yarım ağız fazla güç gerektirmeyen yerlerde veya özellikle kapalı ağzın giremediği yerlerde ve somunlarda gerekiyor(zincir ayarı debriyaj ayarı gibi)
İkisi de eşit miktarda gerekiyor. ikisi de birbirinin yerini asla tutmuyor.
Güç gerektiren yerlere ağzı açık anahtar vurulmaz civata sıyırabilir. Örneğin karter tapasını ağzı açık anahtarla açmaya veya sıkmaya çalışmak en çok yapılan hatalardandır.

En çok Kullanılan anahtar numaraları 8-10-12-13-14-15-16-17-19-21-22-24 tür. Bir tarafı yarım ağız bir tarafı kapalı ağız olan anahtarlardan tercih edebilirsiniz.
Bir anahtar fiyatı 2019 itibariyle kalitesine göre 5-25tl arasındaki fiyatlarda değişebiliyor. Takımlarda 100-300tl arasında

Lokma Takımı

Daha çok güç gerektiren veya anahtar takımlarının girmeyeceği yerlerde herhangi bir tamirhanede en çok kullanılan takımlar arasındadır.
Yönleri ayarlanabilir ve cırcır sistemli oldukları için Çoğu civatada zaman kazandırırlar. Anahtara göre çok daha fazla kuvvet uygulayabiliriz. Sert civatalarda daha verimlidirler.
Motosiklette lokmaya genellikle 12 numara ve üzeri numaralarda çok ihtiyaç duyulur.Bir çok büyük mekanik aksamda anahtardan çok lokma kullanılır.
Örnek uygulama alanları; Fren merkezlerinin sökülmesi takılması, Yağ tapası sökülmesi(karter tapası) ,Jantların sökülmesi ve takılması
8-10-12-13-14-15-16-17-19-21-22-24 Numaraları neredeyse tüm motorlara yeterli gelecektir.
Özellikle lokma takımı anahtarlardan daha komplike ve parçalardan oluştuğu için kötüleri idare ederi geçtim. Bir tane bile sökmeden kırılabiliyor bozulabiliyor.
Almışken iyi bir takım alın yada hiç almayın bu kadar basit.
Fotoğrafta benim izeltaş takımımı görmektesiniz ben 180tl ye almıştım. Şuanda da ortalama 250-300tl civarında fiyatları var.
İzeltaş iyi bir markadır ama tek iyi marka değildir elbette alternatiflere yönelebilirsiniz. Yazı sonunda birkaç markadan bahsedeceğim.

Yağ filtresi Anahtarı

Yağ filtresi sökmek için olmazsa olmazdır. Modele göre özel modelleri de mevcuttur.
Kayışlı zincirli ve vidalı tipleri var.
Ben vidalı modelini kullanıyorum.

 


Allen
takımı

Grenajlarda çok karşımıza çıkıyor çin malından alman malına hemen hemen her motorda biraz allen civata bulunur. O yüzden bunlarda olmazsa olmazlardandır .Set halinde alabilirsiniz. Her evde olması gereken fazla yer kaplamayan bir takım.

Allen takımın yanı sıra motosikletinizde çok allen varsa benim gibi “T allen” lerde ilava ederek işi kolaylaştırabilirsiniz. Plastik tutamaçları olan bu uzun allenler işi biraz daha kolaylaştırıyor.
Özellikle v-stromda rutin bakımda bile onlarca 4numara allen sökmek zorunda kalıyorum t allen bana sökme takma işlemlerimde hiç kazandırmasa 10 dakika kazandırıyordur.
Set halinde satıldığı için fazla numara vermeye gerek yok.Ama en çok kullanılanlar 3-4-5-6 numaralarıdır.
Kalite her zamanki gibi önemlidir.

Torallen Takımı

Yine bir allen Takım çeşitidir. Fazla kullanılmaz ama ihtiyaç duyulduğunda da sap gibi kalırsınız.5 senede toplam 2 kere ihtiyaç duydum.

v-stromda ihtiyaç duyabiliyorum.

Kumpas

Civataların boyunu ve posunu ölçmemizi sağlayan ölçüm aleti. Bu alet sayesinde açmaya çalıştığınız bir civata olduğunda ve buraya uygun takım bulamadığınızda kaç numara anahtar tedarik etmemiz gerektiğini görebiliyoruz.(Başını ölçerek)
Paslanmış zarar görmüş bir vidayı söktüğümüzde kaç mm olduğunu söyleyerek yeni civata tedarip edebiliyoruz.(
Söktüğümüzü götürüp aynısından isteriz derken duyar gibiyim sizleri.)

Eğer ki motosikletin önemli bir civatasıysa ve motosikleti kullanmanız gerekiyorsa civata geri yerine  takılır. Yenisi satın alındığında eksisi sökülerek yenilenir. Yada idareten bir civata vardır bir sonraki bakımda hazır sökmüşken değiştireyim durumları olur.
Köyde yaşayan adamın civatacıya gidip çeşit çeşit civata görme olasılığı da yok ayrıca.

Mıknatıslı  Parça Yakalama Aparatı

Motosiklet sıkışık bir alet
Sökülen civata ve somunlar elimizden kaçarak motorun el girmeyecek saçma sapan bir yerine gidebiliyor.İşte bu gibi durumlar için uzanabilir esnek mıknatıslı aparat.

Çekiç Pense Yan keski Kargaburun

Fotoğraf eklemiyorum.
Sanırım bunları dile getirmeye bile gerek yok  ürünlerin görsellerini görmek bile aşağı yukarı ne işe yaradıklarını anlatmaya yetiyor.
Gerekirse evde fındık kırmak için bile kullanılan bu ekipmanlar aslında elimiz ayağımız.
Yan keski diğerlerinin yanında biraz aykıri gibi görünsede cırt kelepçe kesmekten elektrik tesisatı değişikliğine kadar bir çok yerde kullanıyoruz.

Seyyar lambalar projektörler

Lambalar genellikle tavanda olur.Ama motosikleti söktüğümüz yerler genellikle yan ve alt kısımları.Söktüğümüz yeri görmek için kafa lambası el feneri seyyar lamba gibi lambalardan faydalanırız.Her garajın olmazsa olmazıdır.

12V kontrol kalemi, Multimetre

Sigortaların kontrolünden tutun akünün sağlamlığını ve şarj durumunu ölçmeye kadar uzanan elektrik işlerinin tamamında kullanılır.
Buda bakımdan ziyade arıza kategorisine giriyor elektriğe ilgi duyuyorsanız yada eski elektrik tesisatına sahip bir motosikletiniz varsa yolda kalmamak adına veya kalırsanız çözmek adına mecburen biraz olsun bilmek zorunda olduğunuz ekipmanlar.
Bunları Bakım ve gerekli takımlar kategorisine almayalım

 

 

 

 

 

 

Kompresörler ve Kompresör Kullanımı

Bir garajda Kompresör yoksa giriş seviyesi ekipmanınız var sayılırken. Kompresör varken uzaktan bakıldığında” daha ne olsun kompresör bile var ” diyebiliriz.
Kompresör tek başına bir işe yaramıyor. bir nevi elektrik gibi düşünebiliriz. elektrik var ama elektrikle çalışacak aletler nerede?

Kompresör kullanım alanları;

Hava tabancası; Parçaları Temizlemek ve kurutmak için kullanırız. Oto yıkamacılarda araç içi temizliği ve kurutma için kullanırlar.
En can alıcı kısmı ise tüm taşıtların hava filtresi temizliğinde kullanılması.
Scooter dostudur. Varyatör ve debriyaj temizliği için şarttır.

Darbeli somun sıkma Tabancası

Aslında En önemli özelliği buydu niye sona sakladım bilmiyorum. Benim en olmazsa olmazım olabilir.
Lastikçiler bijon sıkmak gevşetmek için çokça kullanırlar.O meşhur sesi çıkartan alet.

Jant somunları fren merkezi somunları gibi somunlar çok sıkı olabiliyorlar.
Civatayı çok sıkmakla ilgili değil. Örneğin frene basarken civataların bağlandığı noktaya inanılmaz bir kuvvet uygulanıyor. Buda civataların iyice sertleşmesine sebep oluyor.
İnsan gücüyle açmak gerçekten çok zor. Darbeli makine dakikada yüzlerce darbe uygulayarak gevşetiyor veya sıkıyor.

Hava tabancası için 8mm hortum yeterken somun sıkma gibi tüketimi fazla bir alet için 12mm ve fazla genleşmeleyen kaliteli bir hortum kullanmazsanız cihaz performanslı çalışmaz.

Kompresörler normalde hatrı sayılır miktarda ses yaparlar. Ben daha az ses çıkartması için sessiz model tercih ediyorum.

İlk önce evde yer kaplamasın diye 9lt modelini satın aldım.
Hava filtresi temizlemek
bile 10 dakikamı aldı.. Tank küçük olduğu için zırt pırt boşalıyor dolması da çok uzun sürüyordu.
Bu alet kompresörü sevmemi sağladı sanırım bana kattığı tek güzellik bu.

Darbeli sıkma içinde minimum 50lt tavsiye edelim. Yukarıda Video da basınç düşüşünü görüyorsunuz. Basınç düştükçe cihazın torku azalır.
Ben 50litre modeline geçtim Somun sıkma için ideal.

Darbeli sıkmanın havalı ve elektrikli olarak iki türü var.
Havalıyı zaten yukarda paylaştık.

Kompresörü taşımak biraz problem olabiliyor sessiz kompresörde olsa eninde sonunda takım aleti sesli çalışıyor.

Elektrikli veya şarjlı olarak mevcut. Şarjlıları oldukça pratik ve güçlü ama fiyatları oldukça ciddi.
Ben şarjlı almayı da düşündüm .Ama ustalar gibi ticari faaliyetlerde kullanmadığım için bu kadar ciddi bir pratikliğe ihtiyacım yok.
Hem de bataryası da gitse gitse 5-6 sene gidecek sonra yeni batarya almak gerekecek oda cihazla neredeyse aynı para.
Sırf bu sebepten şarjlıyı tercih etmedim.

Lastik şişirme tabancası;

Kompresöre takılabilen bu aparatla lastikler hızlıca şişirilebiliyor. Ne gerek var normal pompa zaten 20-30tl diyebilirsiniz.
Arabada veya motosiklette lastik tamamen inerse yanak atma dediğimiz durum oluşuyor. Bu durumda normal pompayla lastik yerine oturmuyor.
Kompresör gibi güçlü ve basınçlı hava verebilen bir kaynakla bir anda oturtulması gerek.
Bazen lastikte küçük bir kaçak oluyor. kullanırken fark etmiyorsunuz eve gelip park ediyorsunuz. sabah bi bakmışsınız lastik oturmuş.

Tamirciye gidecek kadar bile yerinden kıpırdamıyor. Yanak atmış lastikle taşıt kullanmak tehlikesini hadi saymayalım lastik kuşaklarına zarar verebilir.
Kompresörle yanağı yerine oturtabilir lastikçiye kadar geçici çözüm üretebilir yada kendi fitilinizi atarak devam edebilirsiniz.
Kompresörüm yokken defalarca ihtiyaç duydum kompresör varken hiç ihtiyaç duymadım 

Sele Altı Motosiklet Avadanlığı için Kumaş Çanta İncelemesi

Avadanlık

Motorun kendi takım çantasıdır. Selenin altında bulunur.
Genellikle 10-12-14 anahtar bir kaç allen anahtar amortisör ayar aparatı ve buji anahtarını barındırır.
Bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım. Eğer bilginiz yoksa konudan sonra göz atabilirsiniz.
Neden paylaştık avadanlığı Örneğin buji anahtarı motosiklete özel sayılır. Çapı aynı olsa bile uzunluğu kısa veya uzun olabiliyor.

Motorla birlikte gelmediyse Motorunuza göre ölçerek veya avadanlığı kaybolmamış bir motor bularak ondan buji anahtarı ölçüsü temin edebilirsiniz

Avandanlık konusu;
https://www.endurokan.com/2017/11/08/motosiklete-el-yapimi-avadanlik-takim-cantasi-uygulamalari-incelemesi/

 

Matkap-Şarjlı Matkap

Matkapla pek işimiz yok. Ama şarjlı matkap işleri hızlandırabiliyor .Süre kazandırıyor daha az yorulmamızı sağlayabiliyor.
Özellikle matkap kullanırken çok dikkatlı olmak zorundasınız .vidayı civatayı yamuk hatalı oturtma neticesinde yataktaki dişleri sıyırmak veya fazla sıkma doğrultusunda yine dişleri sıyırmak çok sık başa gelen bir durumdur. Amatör kullanıcıların civataları kesinlikle şarjlı matkapla dalmasını önermiyorum.
Bende şarjlı matkabı çok nadir kullanırım.(Sis farı gibi motorun orjinalinde olmayan şeylerde özellikle çok işe yarıyor)

Kullanıcılar yanlışlıkla bunu yaparken tamirhanedeki genç elemanlarda umurlarında olmadığı için yaparlar. Belirli kilometrenin üzerindeki bir motosiklet veya arabada Hava filtresini tutan 10 vida varsa genellikle 3-4 tanesi yalamadır.
Geçen aylarda daha ikinci hava filtresi değişimi olacak olan mt25 in yıldız vidasını sökemedik. Servisteki vatandaş aşırı sıkmış.
Tornavidayı
kullanan motorun sahibi arkadaşta biraz tecrübesizlikle vidayı sıyırdı. Bir vida yarım saatimizi çaldı

Matkapta tork ayarı var? (ne kadar tork ayarıda olsa el kadar hassas algılayamazsınız. Ben uyarımı yaptım.
Ertesi gün hapı var prezervatife ne gerek var gibi bir şey bu söylediğiniz.

Organizer Kutu

Civataları somunları kategorize etmek organize etmek için kullanıyoruz. Belki şuanda civatanız somununuz olmayabilir. Ama zamanla birikiyor.

Büyük kutu depolama için kullanılırken küçük kutuyu boş tutuyorum.
Motosiklete bakım yaparken civataları geçici olarak bu kaba koyuyorum böylelikle civatalar karışmıyor kaybolmuyor.
30-50tl lik şu ekipman büyük kolaylık. Marka olarak Mano markasını tavsiye edebilirim.

Takım Dolabı Veya Takım çantası

Takım Dolaplarını normal dolaplardan ayıran tek özelliği daha fazla yük taşıyabilmesi daha dayanıklı olabilmeleri
Birde sanırım tekerlekli olmasıdır böylelikle iş yaptığınız taşıtınız sağına soluna sürükleyebilirsiniz.
Şart değil ama işe profesyonellik kattığı doğru. Açıkçası ben takım dolabımı görmekten bile keyif alıyorum.

Takım dolapları içini dolduracak takımların toplamı kadar pahalı. Eğer bütçeniz yoksa en son düşünülecek ekipman olabilir. Veya ikinciel tercih edilebilir.(1000-2000tl)

Dolabı elverişli bir noktaya yani bakım yapacağınız ortama koyamadıktan sonra dolabı almanın bir mantığı yok. Çoğu zaman takım çantası daha elverişli olabilir.
Ben dolap+ takım çantası kullanıyorum. Sadece Takım çantası da kullanılabilir.

Maliyet Tablosu

Kaliteli malzemeyle en temel gereçleri alırsak seviyede ilerlersek
Tornavidalar 100-150tl
Anahtar takımı 100-200tl
Lokma Takımı 200-300tl
Allen takım 100tl-150tl
Torx takım  100-200tl  
Organizer
20-50tl
Filtre anahtarı  50-100tl

Toplam 500-800tl

Yani Motosikletin 4-5 bakım parasına gerekli çoğu takımı alabiliyoruz.

İleri seviye olursa
Kompresör Sessiz olursa 1000tl
Normal olursa ikincielde 300 sıfırda 500-600tl
Darbeli somun sıkma 300-500tl – Şarjlı olursa 1500-2000tl -Elektrikli olursa 400-500tl
Lastik şişirme 100tl-150tl
Hava tabancası 40-100tl
Şarjlı matkap 300-1000tl
Toplam 2000-3500tl
Takım dolabını bu fiyatlara dahil etmiyorum.

Marka Önerileri

Stanley, izeltaş ,gedore , bosch, makinatakım ,retta, Cetaform ,proskit ,retta ,rico  gibi bilenen markalar
black&decker, Einhell,Dbk,Somafix ,winsent ,rtrmax gibi markalar var. Hobi için bunların hepsi yeterli
Birde türkiye de fazla bilinmeyen sevdiğim bir isveç markası var. Bahco fiyatları da fena değil.

Hiç Takımdan anlamasanız bile bir kaç saat bauhouse gezerek fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin Somafix ve winsent bauhouse markaları.
Çoğu ürün piyasadan pahalı iken bazı ürünlerde bauhouse avantaj sağlayabiliyor veya çoğu zaman gezerek evdeki eksik takımları tespit edebiliyorum.
Kimse size bu takımı niye eline aldın demiyor her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı sunuyorlar. Bu bağlamda benim için bir fuar alanından bile verimli.

Kapıdan dışarıya adım atmak 40tl den başlıyor. Bir sinema olabilir yemek olabilir kahve olabilir hatta bazen hepsini aynı günde yapıp 100-150tl harcayabiliyoruz.
Ayda bir gün eksik gezerek gerçekten her takım alınabilir.

Bisiklet kullanırken motosiklet hayatımdan önce Dökme takım satan işportadan 1 tlye 10 numara anahtar alarak başladım takım dizmeye. Yıllar içerisinde ihtiyaç duydukça yada ihtiyaç duymadan da fiyatını uygun gördüğüm şeyleri satın alarak tamamlamaya devam ettim.
Sol tarafta 5 takım görüyorsunuz. Hepside aynı amaç için tasarlanmış. Hepsi 10 numara civata sökmek veya sıkmak için.
1 tane 10 numara anahtar aldım oh be artık 10 numara civataların hepsini rahat rahat sökebilirim dedim.
İşin içine girdikçe bu kadar basit olmadığını anladım. bunu anlatabilmek için yükledim bu fotoğrafı.
1)Cırcırlı 10 numara dar alan yerde daha hızlı ve yorulmadan sök tak yapabilmeyi sağlar.
2)Normal 10 numara
3)Matkap ucuna takılabilen 10 numara anahtar hız kazandırır.
4)uzun ve dar yerler için tornavida şeklinde 10 numara Alternatifi yok
5)Lokma şekilde 10 numara anahtar sıkı civataları açmayı sağlar

Şunu söylemeye çalıştım Ne kadar takım alırsam alayım daha önce sökmediğim tecrübe etmediğim bir şeyde genellikle yeni takımlara ihtiyaç duyuyorum.

Almayı düşündüğüm ekipmanlar;

*Kırılan kopabilen koruma demirleri onarabilmek için güzel bir çanta kaynak makinesi
*Gerekirse metal parçaları kesmek için taşlama
*küçük parçaları zımparalayabilmek ve kesebilmek için gravür aleti elektrikli veya havalı

Sarf Malzemeleri

Wd 40, gazyağı, cırt kelepçe , izole bant ,Gres yağı ve sıvı gres, Balata spreyi ,izole bant  gibi örneklenebilir.
Bunlardan bahsetmiyorum ihtiyaca göre alınır. Yedek parça ne kadar önemliyse bunlarda bir o kadar önemli.

Ekstralar

Bakım sıvıları ve yedek parçalar için yaptığım raf sisteminin yapılışı ve detayları ilginizi çekebilir.

Motosiklet Bakım Sıvıları İçin Eve Raf Yapımı

Bu dönemler yazılarımın biraz azaldığının farkındayım. Bildiğiniz gözlemlediğiniz üzere sitede yer alan teknik konuların neredeyse tamamı özgün çalışmalarımdan oluşuyor.
Kaynak tamamen ben olduğum için yazı yazabilmem için genellikle  elimin kirlenmesi gerek eğer kirlenmiyorsa teorik bir yazı ortaya çıkıyor.(Bu yazı gibi)
Sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm fazla kaynağı bulunmayan teorik yazıları yazmaktan da elbette keyif alıyorum.

Teknik yazı yazabilmem için motosikletlerime ya bir revizyon ya da bakım yapmam gerek. Yada Yeni bir taşıt projesine başlamalıyım.

Şunu da tekrar söylemeden edemeyeceğim. Benim blogta tecrübelerimi paylaşmaya karar vermemde yatan sebep bildiğiniz üzere şuydu;

Kullanıcıların %99u sorunu olduğu zaman internette sorununu aratır çözümü bulunca alır kaçar.
Ama kimse   “Evet bendede bu sorun  var ama A sensöründen olabildiği gibi B sensörü bozulduğunda da aynı sorun olabiliyor sende A bozulmuş ama bende B bozuk çıktı buna da dikkat edin” diye gelip kendi edindiği bilgiyi paylaşmıyor.

Yazmaya üşeniyormusunuz? Herkes bilgisayar kurdu veya tdk olacak diye bir kaide yok.
Anlaşılır fotoğraflarla beraber benimle paylaşın. Dilerseniz telefonla irtibat kuralım. Ben sizin nezdinizde paylaşımını yaparım.

https://www.endurokan.com/yazarlik/

Arıza çözümlerini paylaşsak hiç bilmeyenin bile az çok bilgisi olur. Ya kendi yapabilir yada cüzdanını ustanın sıcak kollarına daha az teslim eder. Usta motora ne yaptık sorun neymiş? Dediğinizde uyuşan bir cevap verecek mi ustamız ne kadar ustaymış  bunu bile görmüş oluruz.

Dilerim sizlere biraz olsun fayda sağlayabilmişimdir.
Atakan Demirtürk

6 comments

 1. Merhaba,
  Yazın başından sona çok hoşuma gitti, keyifle okudum. Ben bir Endurocu değilim, bir chopper kullanıcısıyım ama sitedeki geri kalan bilgilerin hepsini okumak istiyorum.

  Mutlu Günler.

 2. Bundan sonra ben de avadanlıksız motosiklet almıyorum. Sitedeki yazıları ilgiyle okumaya devam ediyorum. Aynı yaşta ve aynı sorgulamalarla geçen bir dönemdeymişiz. Sanırım şu an askerdesiniz. döndüğünüzde ulaşırsanız mutlaka tanışmak isterim. teşekkürler.

  • Merhabalar öncelikle teşekkür ederim.Viral ve aiesel sağlık gereklilikleri sebebiyle ertelemek durumunda kaldım.
   Tabiki müsait olduğunuzda mail yoluyla irtibat kurarsanız haberleşelim.
   Selamlar

 3. Merhaba bloğunuzu keşfettiğimden bu yana keyifle okuyorum.
  İkinci el bir yamaha tracer aldım aklıma kontrol etmek sonradan geldi içinde avadanlık yok. Acaba sürekli koltuk altında bulunabilecek gerekli anahtar ve ekipmanlar hakkında bilgi verebilr misiniz?

  • Merhabalar
   8-10-12-14 Anahtar-3,4,5 allen-Buji Anahtarı – yıldız düz tornavida
   Arka jant mil civatası için 25 numara bir anahtar
   Ufak bir karga burun veya pense
   Bir çok ihtiyacınızı karşılayacaktır.
   Tesadüf ki dün akşam tracer avadanlığı açtım fazla bir şey bulunmuyor içerisinde bu saydıklarımla orjinal avadanlıktan çok daha güzel bir seri dizmiş olursunuz.

 4. Klasik bi Türk motosikletçisi ve gencinin temel yaşam biçimini çok güzel özetlemişsiniz.Gerekli takım listeside on numara olmuş başarı ve çalışmalarınız devamını dilerim.Bende motorsiklet araba ve pc lerimi kendim tamir ediyorum.Teknisyenim,yardıma ihtiyaç olursa her zaman bildiğim konularda yardımcı olmaya hazırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir