Evde-Garajda Motosiklet bakımı için gerekli takımlar nelerdir?Bakımlarımı kendim yapmak istiyorum?

Merhaba arkadaşlar özgün içerik miktarım arttıkça blog sisteminden sıyrılıp site sistemine geçiş yaptım.Yeni sunucumdaki ilk yazımla karşınızdayım.

Bildiğiniz üzere bakımlarımı ve bir çok tamir işimi kendi garajımda yapabiliyorum.Motora ilk başladığım dönemde bu konuda çok sıkıntı yaşamıştım. Bakım yapmak istiyordum ama hangi takımları satın almam gerektiğini bilmiyordum.
Ev ortamında veya hobi garajında kullanabileceğiniz ihtiyaç duyabileceğiniz size gerekebilecek tüm takımları paylaşmak istedim.
Hem takımları hemde bu takımları dizmenin maliyetini hesaplamış olacağız.

Motosiklet Kontrolü
Özellikle çok titreşen bir motorunuz varsa civatalar somunlar olası gevşeyen yerler arada sırada kontrol edilmelidir.Çok basit bir civata yüzünden yolda kalabilir kaza yapabilir veya kaza atlatabilirsiniz.

En basit örneğini size vereyim cbf 150 ile 350kmlik bir yolculuktaydım.Bir noktada yavaşladım neyse tekrar yükseltiyorum vitesleri falan ayağıma vites çubuğunun değmesi gerek ama değmiyor!
Kafamı bi eğdim.Vites çubuğu yerinden çıkmış.Düştü düşecek.civatalarından biri düşmüş.100 kilometre boyunca vites pedalına ayağımla baskı uygulayarak seyahat ettim sonrasında şans eseri olarak yol kenarında bir egzoscu buldum ve civata uydurabildik.
Yolda kalınacak bir durum olmasada keyif kaçırmak için yeterli oluyor bu tip şeyler.

 

Motosiklet Bakımları(Periyodik ve Rutin bakımlar)
Bakımsız motor bir yerden sonra tat vermez. Argo tabirle 20’lik çıtır diye aldığınızın 2 sene içinde televizyonun karşısında göbeğini kaşıyan bir şeye dönüşmesine benzer.

Motor yağı bujii gibi parçalar kilometreye bağlı olarak değişirken zincir dişli rulman fren balatası gibi parçalar kullanıcı ve kullanım koşullarına göre farklı ömürlere sahiptir.Bu detaylar şuan bizi çok ilgilendirmiyor.

x motorunda  buji  değiştirirken bir buji anahtarı yeterli oluyorken Y de 7-8 farklı takım gerekiyor.

Bazen bir parça sökersiniz öyle bir anahtar numarası koymuştur ki.Belki o takıma  hayatınız boyunca maksimum bir kaç defa ihtiyaç duyarsınız.Ama işte o an lazımdır.
Biz 10 motordan 7-8 ini hiç tanımadan çok rahat sökebileceğiniz takımlar bütününden bahsedeceğiz.

Belki hepsini satın almaya bütçeniz yetiyor ama bulunduğunuz şehirde ülkede geçici olarak yaşıyorsunuzdur. yada hanım evde bu kadar kalabalık malzeme olmasını istemez!
Belki motosikleti çok seviyorsunuz ama daha çok işiniz mecburiyetinden biniyorsunuz.Hepsini alabileceğiniz gibi sadece ihtiyacınız oldukçada alışveriş yapabilirsiniz.
Ben zamanla  ihtiyaç duydukça ve bütçem oldukça aldım.

Yeterki uygun olmayan bir takımla sökmeye çalıştığınız parçaya zarar verip daha büyük masraflar açmayın asıl amacımız bu.
Zaten hobi motorcularının amacı ustaya verecek üç kuruştan kaçmaktan ziyade kendimiz bir şeyler başarmak ve öğrenmek.

Tornavida Çeşitleri

Boy olarak Uzununundan kısasına incesinden kalınına yıldız ve düz tornavida çeşitleri
Uç Kalınlığı doğru olsa bile bazen bir nokta olur uzun tornavida çevirmek için o noktaya sığmaz veya tam tersi kısa gelebilir.
Yıldız ve düzden farklı ebatta 8-10ar adet ile hemen hemen her şey sökülebilir.
Bir küçüğüde idare eder diyebilirsiniz.Genellikle idare eder.ama sıkı bir vidaya gelir ve vida başınıda yalama yaparsanız tadınız kaçar.
Titreşim nedeniyle motordaki vidalar genellikle sıkıdır.Evde priz değiştirmeye benzemez.

 

 

 

 

Anahtar takımları
Yarım ağız ve ağzı kapalı olarak piyasada iki yaygın çeşit var.
Yarım ağız fazla güç gerektirmeyen yerlerde veya özellikle kapalı ağzın giremediği yerlerde ve somunlarda gerekiyor(zincir ayarı debriyaj ayarı gibi)
İkiside eşit miktarda gerekiyor.ikiside birbirinin yerini asla tutmuyor.
Güç gerektiren yerlere ağzı açık anahtar vurulmaz civata sıyırabilir.Örneğin karter tapasını ağzı açık anahtarla açmaya veya sıkmaya çalışmak en çok yapılan hatalardandır.

En çok Kullanılan anahtar numaraları 8-10-12-13-14-15-16-17-19-21-22-24 tür.Bir tarafı yarım ağız bir tarafı kapalı ağız olan anahtarlardan tercih edebilirsiniz.
Bir anahtar fiyatı 2019 itibariyle kalitesine göre 5-25tl arasındaki fiyatlarda değişebiliyor.Takımlarda 100-300tl arasında

 

 

Lokma Takımı
Daha çok güç gerektiren veya anahtar takımlarının girmeyeceği yerlerde herhangi bir tamirhanede en çok kullanılan takımlar arasındadır.
Yönleri ayarlanabilir ve cırcır sistemli oldukları için Çoğu civatada zaman kazandırırlar.Anahtara göre çok daha fazla kuvvet uygulayabiliriz.Sert civatalarda daha verimlidirler.
Motosiklette lokmaya genellikle 12 numara ve üzeri numaralarda çok ihtiyaç duyulur.Bir çok büyük mekanik aksamda anahtardan çok lokma kullanılır.
Örnek uygulama alanları;Fren merkezlerinin sökülmesi takılması,Yağ tapası sökülmesi(karter tapası) ,Jantların sökülmesi ve takılması
8-10-12-13-14-15-16-17-19-21-22-24 Numaraları neredeyse tüm motorlara yeterli gelecektir.
Özellikle lokma takımı anahtarlardan daha komplike ve parçalardan oluştuğu için kötüleri idare ederi geçtim.Bir tane bile sökmeden kırılabiliyor bozulabiliyor.
Almışken iyi bir takım alın yada hiç almayın bu kadar basit.
Fotoğrafta benim izeltaş takımımı görmektesiniz ben 180tl ye almıştım.Şuandada ortalama 250-300tl civarında fiyatları var.
İzeltaş iyi bir markadır ama tek iyi marka değildir elbette alternatiflere yönebilirsiniz.Yazı sonunda birkaç markadan bahsedeceğim.

Yağ filtresi Anahtarı
Yağ filtresi sökmek için olmazsa olmazdır.Modele göre özel modelleride mevcuttur.
Kayışlı zincirli ve vidalı tipleri var.
Ben vidalı modelini kullanıyorum.

 

 

 

 


Allen
takımı

Grenajlarda çok karşımıza çıkıyor çin malından alman malına hemen hemen her motorda biraz allen civata bulunur.O yüzden bunlarda olmazsa olmazlardandır.Set halinde alabilirsiniz.Her evde olması gereken fazla yer kaplamayan bir takım.

Allen takımın yanı sıra motosikletinizde çok allen varsa benim gibi “T allen” lerde ilava ederek işi kolaylaştırabilirsiniz.Plastik tutumaçları olan bu uzun allenler işi biraz daha kolaylaştırıyor.
Özellikle v-stromda rutin bakımda bile onlarca 4numara allen sökmek zorunda kalıyorum t allen bana sökme takma işlemlerimde hiç kazandırmasa 10 dakika kazandırıyordur.
Set halinde satıldığı için fazla numara vermeye gerek yok.Ama en çok kullanılanlar 3-4-5-6 numaralarıdır.
Kalite her zamanki gibi önemlidir.

 

 

 

 

Torx allen Takımı
Yine bir allen Takım çeşitidir.Fazla kullanılmaz ama ihtiyaç duyulduğundada sap gibi kalırsınız.5 senede toplam 2 kere ihtiyaç duydum.

v-stromda ihtiyaç duyabiliyorum.

 

 

 

Kumpas
Civataların boyunu ve posunu ölçmemizi sağlayan ölçüm aleti.Bu alet sayesinde açmaya çalıştığınız bir civata olduğunda ve buraya uygun takım bulamadığınızda kaç numara anahtar tedarik etmemiz gerektiğini görebiliyoruz.(Başını ölçerek)
Paslanmış zarar görmüş bir vidayı söktüğümüzde kaç mm olduğunu söyleyerek yeni civata tedarip edebiliyoruz.(
Söktüğümüzü götürüp aynısından isteriz derken duyar gibiyim sizleri.)

Eğerki motosikletin önemli bir civatasıysa ve motosikleti kullanmanız gerekiyorsa civata geri yerine  takılır.Yenisi satın alındığında eksisi sökülerek yenilenir.Yada idareten bir civata vardır bir sonraki bakımda hazır sökmüşken değiştireyim durumları olur.
Köyde yaşayan adamın civatacıya gidip çeşit çeşit civata görme olasılığıda yok ayrıca.

Mıknatıslı  Parça Yakalama Aparatı
Motosiklet sıkışık bir alet
Sökülen civata ve somunlar elimizden kaçarak motorun el girmeyecek saçma sapan bir yerine gidebiliyor.İşte bu gibi durumlar için uzanabilir esnek mıknatıslı aparat.

Çekiç Pense Yan keski Kargaburun
Fotoğraf eklemiyorum.
Sanırım bunları dile getirmeye bile gerek yok  ürünlerin görsellerini görmek bile aşağı yukarı ne işe yaradıklarını anlatmaya yetiyor.
Gerekirse evde fındık kırmak için bile kullanılan bu ekipmanlar aslında elimiz ayağımız.
Yan keski diğerlerinin yanında biraz aykıri gibi görünsede cırt kelepçe kesmekten elektrik tesisatı değişikliğine kadar bir çok yerde kullanıyoruz.

Seyyar lambalar projektörler
Lambalar genellikle tavanda olur.Ama motosikleti söktüğümüz yerler genellikle yan ve alt kısımları.Söktüğümüz yeri görmek için kafa lambası el feneri seyyar lamba gibi lambalardan faydalanırız.Her garajın olmazsa olmazıdır.

 

 

 

 

12V kontrol kalemi, Multimetre
Sigortaların kontrolünden tutun akünün sağlamlığını ve şarj durumunu ölçmeye kadar uzanan elektrik işlerinin tamamında kullanılır.
Buda bakımdan ziyade arıza kategorisine giriyor elektriğe ilgi duyuyorsanız yada eski elektrik tesisatına sahip bir motosikletiniz varsa yolda kalmamak adına veya kalırsanız çözmek adına mecburen biraz olsun bilmek zorunda olduğunuz ekipmanlar.
Bunları Bakım ve gerekli takımlar kategorisine almayalım

 

 

 

 

 

 

Kompresörler Kompresör Kullanımı

Bir garajda Kompresör yoksa giriş seviyesi ekipmanınız var sayılırken.Kompresör varken uzaktan bakıldığında” daha ne olsun kompresör bile var ” diyebiliriz.
Kompresör tek başına bir işe yaramıyor.bir nevi elektrik gibi düşünebiliriz.elektrik var ama elektrikle çalışacak aletler nerede?

 

 

 

 

 

Kompresör kullanım alanları;

Hava tabancası;Parçaları Temizlemek ve kurutmak için kullanırız.Oto yıkamacılarda araç içi temizliği ve kurutma için kullanırlar.
En can alıcı kısmı ise tüm taşıtların hava filtresi temizliğinde kullanılması.
Scooter dostudur.Varyatör ve debriyaj temizliği için şarttır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Darbeli somun sıkma Tabancası
Aslında En önemli özelliği buydu niye sona sakladım bilmiyorum.Benim en olmazsa olmazım olabilir.
Lastikçiler bijon sıkmak gevşetmek için çokça kullanırlar.O meşhur sesi çıkartan alet.

Jant somunları fren merkezi somunları gibi somunlar çok sıkı olabiliyorlar.
Civatayı çok sıkmakla ilgili değil.Örneğin frene basarken civataların bağlandığı noktaya inanılmaz bir kuvvet uygulanıyor.Buda civataların iyice sertleşmesine sebeb oluyor.
İnsan gücüyle açmak gerçekten çok zor.Darbeli makine dakikada yüzlerce darbe uygulayarak gevşetiyor veya sıkıyor.

Hava tabancası için 8mm hortum yeterken somun sıkma gibi tüketimi fazla bir alet için 12mm ve fazla genleşmeleyen kaliteli bir hortum kullanmazsanız cihaz performanslı çalışmaz.

 

 

 

 

Kompresörümü ve somun sıkma tabancamı sizlerle paylaşıyorum

Kompresörler normalde hatrı sayılır miktarda ses yaparlar.Apartman ortamında olduğum için sessiz kompresör tercih ettim.Odanın camı açıkken bile dışarıdan duyulmuyor oldukça sessiz.

İlk önce evde yer kaplamasın diye 9lt modelini satın aldım.
Hava filtresi temizlemek
bile 10 dakikamı aldı..Tank küçük olduğu için zırt pırt boşalıyor dolmasıda çok uzun sürüyordu.
Bu alet kompresörü sevmemi sağladı sanırım bana kattığı tek güzellik bu.

Darbeli sıkma içinde minimum 50lt tavsiye edelim.Videoda basınç düşüşünü görüyorsunuz.Basınç düştükçe cihazın torku azalır.
Ben 50litre modeline geçtim Somun sıkma için ideal.


Darbeli sıkmanın havalı
ve elektrikli olarak iki türü var.
Havalıyı zaten yukarda paylaştık.

Kompresörü taşımak biraz problem olabiliyor sessiz kompresörde olsa eninde sonunda takım aleti sesli çalışıyor.

Elektrikli veya şarjlı olarak mevcut.Şarjlıları oldukça pratik ve güçlü ama fiyatları oldukça ciddi.
Ben şarjlı almayıda düşündüm.Ama ustalar gibi ticari faaliyetlerde kullanmadığım için bu kadar ciddi bir pratikliğe ihtiyacım yok.
Hemde bataryasıda gitse gitse 5-6 sene gidecek sonra yeni batarya almak gerekecek oda cihazla neredeyse aynı para.
Sırf bu sebebten şarjlıyı tercih etmedim.

Lastik şişirme tabancası;

Kompresöre takılabilen bu aparatla lastikler hızlıca şişirilebiliyor.Ne gerek var normal pompa zaten 20-30tl diyebilirsiniz.
Arabada veya motosiklette lastik tamamen inerse yanak atma dediğimiz durum oluşuyor.Bu durumda normal pompayla lastik yerine oturmuyor.
Kompresör gibi güçlü ve basınçlı hava verebilen bir kaynakla bir anda oturtulması gerek.
Bazen lastikte küçük bir kaçak oluyor.kullanırken fark etmiyorsunuz eve gelip park ediyorsunuz.sabah bi bakmışsınız lastik oturmuş.

Tamirciye gidecek kadar bile yerinden kıpırdamıyor.Yanak atmış lastikle taşıt kullanmak tehlikesini hadi saymayalım lastik kuşaklarına zarar verebilir.
Kompresörle yanağı yerine oturtabilir lastikçiye kadar geçici çözüm üretebilir yada kendi fitilinizi atarak devam edebilirsiniz.
Kompresörüm yokken defalarca ihtiyaç duydum kompresör varken hiç ihtiyaç duymadım 🙂

 

 

 

 

 

 

 

Sele Altı Motosiklet Avadanlığı için Kumaş Çanta İncelemesi

Avadanlık
Motorun kendi takım çantasıdır.Selenin altında bulunur.
Genellikle 10-12-14 anahtar bir kaç allen anahtar amortisör ayar aparatı ve buji anahtarını barındırır.
Bu konuyla ilgili bir yazı yazmıştım.Eğer bilginiz yoksa konudan sonra göz atabilirsiniz.
Neden paylaştık avadanlığı Örneğin buji anahtarı motosiklete özel sayılır.Çapı aynı olsa bile uzunluğu kısa veya uzun olabiliyor.

 

 

Motorla birlikte gelmediyse Motorunuza göre ölçerek veya avadanlığı kaybolmamış bir motor bularak ondan buji anahtarı ölçüsü temin edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Matkap-Şarjlı Matkap
Matkapla pek işimiz yok.Ama şarjlı matkap işleri hızlandırabiliyor.Süre kazandırıyor daha az yorulmamızı sağlayabiliyor.
Özellikle matkap kullanırken çok dikkatlı olmak zorundasınız.vidayı civatayı yamuk hatalı oturtma neticesinde yataktaki dişleri sıyırmak veya fazla sıkma doğrultusunda yine dişleri sıyırmak çok sık başa gelen bir durumdur.Amatör kullanıcıların civataları kesinlikle şarjlı matkapla dalmasını önermiyorum.
Bende şarjlı matkabı çok nadir kullanırım.(Sis farı gibi motorun orjinalinde olmayan şeylerde özellikle çok işe yarıyor)

Kullanıcılar yanlışlıkla bunu yaparken tamirhanedeki genç elemanlarda umurlarında olmadığı için yaparlar.Belirli kilometrenin üzerindeki bir motosiklet veya arabada Hava filtresini tutan 10 vida varsa genellikle 3-4 tanesi yalamadır.
Geçen aylarda daha ikinci hava filtresi değişimi olacak olan mt25 in yıldız vidasını sökemedik.Servisteki vatandaş aşırı sıkmış.
Tornavidayı
kullanan motorun sahibi arkadaşta biraz tecrübesizlikle vidayı sıyırdı.Bir vida yarım saatimizi çaldı.

Matkapta tork ayarı var? (ne kadar tork ayarıda olsa el kadar hassas algılayamazsınız. Ben uyarımı yaptım 🙂
Ertesi gün hapı var prezervatife ne gerek var gibi bir şey bu söylediğiniz.

 

 

 

 

 

 

Organizer Kutu

Civataları somunları kategorize etmek organize etmek için kullanıyoruz.Belki şuanda civatanız somununuz olmayabilir.Ama zamanla birikiyor.

Büyük kutu depolama için kullanılırken küçük kutuyu boş tutuyorum.
Motosiklete bakım yaparken civataları geçici olarak bu kaba koyuyorum böylelikle civatalar karışmıyor kaybolmuyor.
30-50tl lik şu ekipman büyük kolaylık.Marka olarak Mano markasını tavsiye edebilirim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takım Dolabı Veya Takım çantası
Takım Dolaplarını normal dolaplardan ayıran tek özelliği daha fazla yük taşıyabilmesi daha dayanıklı olabilmeleri
Birde sanırım tekerlekli olmasıdır böylelikle iş yaptığınız taşıtınız sağına soluna sürükleyebilirsiniz.
Şart değil ama işe profesyonellik kattığı doğru.Açıkçası ben takım dolabımı görmekten bile keyif alıyorum.

Takım dolapları içini dolduracak takımların toplamı kadar pahalı.Eğer bütçeniz yoksa en son düşünülecek ekipman olabilir.Veya ikinciel tercih edilebilir.(1000-2000tl)

Dolabı elverişli bir noktaya yani bakım yapacağınız ortama koyamadıktan sonra dolabı almanın bir mantığı yok.Çoğu zaman takım çantası daha elverişli olabilir.
Ben dolap+ takım çantası kullanıyorum. Sadece Takım çantasıda kullanılabilir.

 

 

Maliyet Tablosu
Kaliteli malzemeyle en temel gereçleri alırsak seviyede ilerlersek
Tornavidalar 100-150tl
Anahtar takımı 100-200tl
Lokma Takımı 200-300tl
Allen takım 100tl-150tl
Torx takım  100-200tl  
Organizer
20-50tl
Filtre anahtarı  50-100tl

Toplam 500-800tl

Yani Motosikletin 4-5 bakım parasına gerekli çoğu takımı alabiliyoruz.

İleri seviye olursa
Kompresör Sessiz olursa 1000tl
Normal olursa ikincielde 300 sıfırda 500-600tl
Darbeli somun sıkma 300-500tl – Şarjlı olursa 1500-2000tl -Elektrikli olursa 400-500tl
Lastik şişirme 100tl-150tl
Hava tabancası 40-100tl
Şarjlı matkap 300-1000tl
Toplam 2000-3500tl
Takım dolabını bu fiyatlara dahil etmiyorum.

Marka Önerileri

Stanley, izeltaş ,gedore , bosch, makinatakım ,retta, Cetaform ,proskit ,retta ,rico  gibi bilenen markalar
black&decker, Einhell,Dbk,Somafix ,winsent ,rtrmax gibi markalar var.Hobi için bunların hepsi yeterli
Birde türkiyede fazla bilinmeyen sevdiğim bir isveç markası var. Bahco fiyatlarıda fena değil.

Hiç Takımdan anlamasanız bile bir kaç saat bauhouse gezerek fikir sahibi olabilirsiniz.Örneğin Somafix ve winsent bauhouse markaları.
Çoğu ürün piyasadan pahalı iken bazı ürünlerde bauhouse avantaj sağlayabiliyor veya çoğu zaman gezerek evdeki eksik takımları tespit edebiliyorum.
Kimse size bu takımı niye eline aldın demiyor her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleme fırsatı sunuyorlar.Bu bağlamda benim için bir fuar alanından bile verimli.

Kapıdan dışarıya adım atmak 40tl den başlıyor.Bir sinema olabilir yemek olabilir kahve olabilir hatta bazen hepsini aynı günde yapıp 100-150tl harcayabiliyoruz.
Ayda bir gün eksik gezerek gerçekten her takım alınabilir.

Bisiklet kullanırken motosiklet hayatımdan önce Dökme takım satan işportadan 1 tlye 10 numara anahtar alarak başladım takım dizmeye.Yıllar içerisinde ihtiyaç duydukça yada ihtiyaç duymadanda fiyatını uygun gördüğüm şeyleri satın alarak tamamlamaya devam ettim.
Sol tarafta 5 takım görüyorsunuz.Hepside aynı amaç için tasarlanmış.Hepsi 10 numara civata sökmek veya sıkmak için.
1 tane 10 numara anahtar aldım oh be artık 10 numara civataların hepsini rahat rahat sökebilirim dedim.
İşin içine girdikçe bu kadar basit olmadığını anladım.bunu anlatabilmek için yükledim bu fotoğrafı.
1)Cırcırlı 10 numara dar alan yerde daha hızlı ve yorulmadan sök tak yapabilmeyi sağlar.
2)Normal 10 numara
3)Matkap ucuna takılabilen 10 numara anahtar hız kazandırır.
4)uzun ve dar yerler için tornavida şeklinde 10 numara Alternatifi yok
5)Lokma şekilde 10 numara anahtar sıkı civataları açmayı sağlar

Şunu söylemeye çalıştım Ne kadar takım alırsam alayım daha önce sökmediğim tecrübe etmediğim bir şeyde genellikle yeni takımlara ihtiyaç duyuyorum.

 

Almayı düşündüğüm ekipmanlar;

*Kırılan kopabilen koruma demirleri onarabilmek için güzel bir çanta kaynak makinesi
*Gerekirse metal parçaları kesmek için taşlama
*küçük parçaları zımparalayabilmek ve kesebilmek için gravür aleti elektrikli veya havalı

Sarf Malzemeleri
Wd 40, gazyağı, cırt kelepçe , izole bant ,Gres yağı ve sıvı gres,Balata spreyi ,izole bant  gibi örneklenebilir.
Bunlardan bahsetmiyorum ihtiyaca göre alınır.Yedek parça ne kadar önemliyse bunlarda bir o kadar önemli.

Ekstralar
Bakım sıvıları ve yedek parçalar için yaptığım raf sisteminin yapılışı ve detayları ilginizi çekebilir.
Tam bu yazıyı yazarken o kadar üzerine geldiki.Dün akşam akut’un afet eğitimindeydim.Bu tarz bakım sıvılarının en azından çok yanıcı olan gaz yağı gibi ürünleri odadan çıkartmaya karar verdim.Odada nitro yakıtı bile var daha ne olsun.
Deprem durumunda bu havayı solumak zorunda kalmak veya yangın durumunda ciddi eklemeler yapabiliyor.


Kapanış
;

Bu dönem hayatımda köklü değişiklikler yapmayı planlıyorum.2020 şubat ayında aranızdan 6 aylığına ayrılarak askere gideceğim.
Geçtiğimiz günlerde bir kaç teknik ehliyet aldım.Bu sınavlara çalışırken 5 yıl önceki kadar hızlı ve verimli olamadığımı hissettim.Buda Henüz gençken bunun kıymetini bilmem gerektiğini hatırlattı.(2019 itibari ile 24 yaşındayım)
Asker sonrasında mümkün olduğu süre kadar çalışmayarak mesleki ve kişisel gelişimime eklemeler yapmak istiyorum.2010-11 yılından beri kesintisiz çalışıyor sayılırım.
Bu dolu sıkışık hayatıma büyük bir inziva molası vermek istedim.

Gidiş dönüş ve sonrasını düşünürsek neredeyse 1yıl sonrasından bahsediyoruz o yüzden elbette fikirlerim değişebilir.Sosyoekonomik durumlarım değişebilir.

Hayaller into the wild hayatlar işsizlik maaşı.

Çok fazla hobim var ve bu hobileri sürdürebilmek için hatrı sayılır harcamalar yapıyorum.Takım dolabım bu konudaki en taze örnek olabilir.
Henüz ev geçindirme-evlilik gibi sorumluluklarım olmadığı için yaptığım hamlelerin sonuçları hep bireysel sonuçlanıyor çevreyi etkilemiyor ve bunun avantajlarını sonuna kadar kullanıyorum.

Senede 15-20 gün yıllık izin hadi 1 ay olsun sizin izniniz.
30 yıllık çalışma hayatında 900-1000 gün arasında toplam izin süresi yapıyor. 30yıl çalışıp aslında 2.5yıl yaşamak..
Hayatımın yarısını karşılığında %8 oranında kendime zaman ayırabilmek.

Her şeyin sonunda bu kafaya ulaştım sadece 1 yıl dahi çalışmadan yaşasam 10 yılda dinleneceğim toplam süreyi dinlenmiş kendime ayırmış oluyorum.

Eğer çalışmama anlayışınız hiç bir şey yapmadan sabahlara kadar oturup öğlen uyanıp yaşamaksa çalışmanız kendinize ve ülkenize daha faydalı olabilir.

Saniyede 3-4 insan doğup 1  insanın öldüğü bir nüfus artış hızıyla yaşıyoruz.Sadece aç kalmamak için bütün gün çalışmayı kabul edecek milyonlarca insan varken.Bu kadar çalışma süreleri gerçekten komik .Geçim sıkıntısı ve kendine vakit ayıramayan insanlar , mutlu değiller.Bunuda geçtim yaratıcı bir genç ülkesine çok daha faydalı olabilecekken olamıyor.

Yarın kanser olmayacağımın garantisi yok benden bir yaş büyük erkek kuzenim bir yıldır kemoterapi görüyor beline kadar gelen saçlarını kaybetmek zorunda kaldı.
Ölümden asla ama asla korkmuyorum ama dönüp tüm hayatın boyunca ne yaptın dendiğinde arada kayda değer şeyler görmek beni mutlu ediyor.
Kemal sunal’ın bombacı mülayim filminde ölmek üzere olduğunu öğrendikten sonra  piyangoyu kazanıp  “Ben zamansız gelen paranın ancak içine sıçarım” diyip tüm parayla  umimi tuvalet yaptırmasına benzer bu hesap.

Türkiyedeki insanların %70 i haftada sadece 1 gün izin yapıyormuş.
O bir gün izindede ailene mi sevgiline mi kendine mi hobilerine mi vakit ayıracaksın.Yoksa dinlenecek mi?
Bu izin süreleri yetmeyince gece yaşamaya başladım eve çok geç girip 2-3 saat uykuyla günü tamamlayabiliyorum.
Bu seferde iş yerinde verimsiz oluyorum.Ve akşamına 2-3 günün tüm yorgunluğuyla yatıp kalıyorum.Beden bir şekilde çaldığın uyku saatlerini enerjini senden geri istiyor.

1 gün izin yapmakla 2 gün izin yapmak arasındaki fark
2 gün üst üste izin yapabilen insan 2 günlüğüne küçük bir şehir dışı kaçamağı yapabilir.Cuma gecesinden konsere gidip sabahlayabilir.2 Gece geç yatma ve 2 sabah geç kalkma hakkı vardır.Bir gün dinlenirken diğer günler işlerini halledebilir.
Sadece 1-2 gün izin alarak 3-4 günlük mikro tatiller yapabilir.

 

Bu dönemler yazılarımın biraz azaldığının farkındayım.Bildiğiniz gözlemlediğiniz üzere sitede yer alan teknik konuların neredeyse tamamı özgün çalışmalarımdan oluşuyor.
Kaynak tamamen ben olduğum için yazı yazabilmem için genellikle  elimin kirlenmesi gerek eğer kirlenmiyorsa teorik bir yazı ortaya çıkıyor.(Bu yazı gibi)
Sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm fazla kaynağı bulunmayan teorik yazıları yazmaktanda elbette keyif alıyorum.

Teknik yazı yazabilmem için motosikletlerime ya bir revizyon ya da bakım yapmam gerek.Yada Yeni bir taşıt projesine başlamalıyım.

Şunuda tekrar söylemeden edemeyeceğim.Benim blogta tecrübelerimi paylaşmaya karar vermemde yatan sebeb bildiğiniz üzere şuydu;

Kullanıcıların %99u sorunu olduğu zaman internette sorununu aratır çözümü bulunca alır kaçar.
Ama kimse   “Evet bendede bu sorun  var ama A sensöründen olabildiği gibi B sensörü bozulduğundada aynı sorun olabiliyor sende A bozulmuş ama bende B bozuk çıktı bunada dikkat edin” diye gelip kendi edindiği bilgiyi paylaşmıyor.

Yazmaya üşeniyormusunuz? Herkes bilgisayar kurdu veya tdk olacak diye bir kaide yok.
Anlaşılır fotoğraflarla beraber benimle paylaşın.Dilerseniz telefonla irtibat kuralım.Ben sizin nezdinizde paylaşımını yaparım.

Arıza çözümlerini paylaşsak hiç bilmeyenin bile az çok bilgisi olur. Ya kendi yapabilir yada cüzdanını ustanın sıcak kollarına daha az teslim eder.Usta motora ne yaptık sorun neymiş? Dediğinizde uyuşan bir cevap verecek mi ustamız ne kadar ustaymış  bunu bile görmüş oluruz.

Dilerim sizlere biraz olsun fayda sağlayabilmişimdir.
Atakan Demirtürk

 

 

 

6 comments

 1. Merhaba,
  Yazın başından sona çok hoşuma gitti, keyifle okudum. Ben bir Endurocu değilim, bir chopper kullanıcısıyım ama sitedeki geri kalan bilgilerin hepsini okumak istiyorum.

  Mutlu Günler.

 2. Bundan sonra ben de avadanlıksız motosiklet almıyorum. Sitedeki yazıları ilgiyle okumaya devam ediyorum. Aynı yaşta ve aynı sorgulamalarla geçen bir dönemdeymişiz. Sanırım şu an askerdesiniz. döndüğünüzde ulaşırsanız mutlaka tanışmak isterim. teşekkürler.

  • Merhabalar öncelikle teşekkür ederim.Viral ve aiesel sağlık gereklilikleri sebebiyle ertelemek durumunda kaldım.
   Tabiki müsait olduğunuzda mail yoluyla irtibat kurarsanız haberleşelim.
   Selamlar

 3. Merhaba bloğunuzu keşfettiğimden bu yana keyifle okuyorum.
  İkinci el bir yamaha tracer aldım aklıma kontrol etmek sonradan geldi içinde avadanlık yok. Acaba sürekli koltuk altında bulunabilecek gerekli anahtar ve ekipmanlar hakkında bilgi verebilr misiniz?

  • Merhabalar
   8-10-12-14 Anahtar-3,4,5 allen-Buji Anahtarı – yıldız düz tornavida
   Arka jant mil civatası için 25 numara bir anahtar
   Ufak bir karga burun veya pense
   Bir çok ihtiyacınızı karşılayacaktır.
   Tesadüf ki dün akşam tracer avadanlığı açtım fazla bir şey bulunmuyor içerisinde bu saydıklarımla orjinal avadanlıktan çok daha güzel bir seri dizmiş olursunuz.

 4. Klasik bi Türk motosikletçisi ve gencinin temel yaşam biçimini çok güzel özetlemişsiniz.Gerekli takım listeside on numara olmuş başarı ve çalışmalarınız devamını dilerim.Bende motorsiklet araba ve pc lerimi kendim tamir ediyorum.Teknisyenim,yardıma ihtiyaç olursa her zaman bildiğim konularda yardımcı olmaya hazırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir