Bmw F650(karbüratörlü)2.Motosikletim

Merhaba Arkadaşlar Cbf 150 ile Yaklaşık olarak 15bin km yaptıktan sonra küçük motorla bir kaç uzun yol denemesi ardından büyük motor arzusu doğdu bende  yıl 2014
Cebimde yine Para yok.. Yani yok derken bildiğin yok.Hani az olur eksik olur ya bildiğin hiç yok.
Bu esnada bakıyorum piyasaya 6-7bin tl lere çıkabileceğim maksimum.
Yahu motosiklet  yok ne alacağız falan derken Kafayı inazumaya taktım ama Param yok.O zaman daha 2.elleri bile yok piyasada inazumanın sıfırı 12bin tl civarında.

Ben güneş paneli satışı yapıyorum geçen sene bir müşterimle sohbet ederken benimde motosikletim var 10 senedir bende binmiyorum ama satmayada kıyamıyorum demişti Resmini göstermişti.Bayılmıştım.Arada sırada marşa basmak rutin bakım ve muayene dışında kullanmıyormuş.Motor 41binde.
Aradan 1 sene geçiyor müşterim ziyarete geldi teknik soru sormaya abi motoru satıyormusun dedim satmıyorum dedi.
Şaka maka ilanı yok senle ne konuştuysam o hala o şekilde duruyor satmayada niyetim yok ama düşünürsen sana verebilirim kullanmıyorum en azından sen değerini bilirsin dedi.abi param yok ama bakmaya geleceğim dedim açık açık.

3 motosiklet Bakmaya gittik motora.Bu arada daha önce 250cc den büyük motosiklet kullanmamıştım.

Motoru ilk gördüğüm an ve Resimleri;

Motosiklet Hakkında Teknik Detaylara girmeyeceğim Ama f650 lerin ilk örneği Rotax ile ortak yapım karbüratörlü böyle tipi acayip bi motosiklet Ama bmw logosunun albenisi Tavan yaptı bende bilhassa.Heleki kullanınca o tek silindir 650cc Bol bol tork Karbüratörün allah ne versiyse basması beni çok tatmin etti.Dedim almalıyım bunu.

Abi fiyat ne diyorsun dedim 8 lira dedi.Konuştuk ettik eyledik piyasası bu kadar yüksek değil abi dedim gerçektende değil 5-6 hani piyasasıda. Neyse en son 6900tl ye anlaştık..
Dedim Abi söz sözdür seninde acelen yok madem kaporamı veriyorum 500tl.3-4ay içerisindede motorumu satar üzerinde ekleme yaparım alırım kısmetse.Tamam atakanım dedi.
Öyle anlaştık döndük eve ama benim elim ayağım durmuyor heyecandan kafayı yiyorum bunu gören kuzenim 1 gün sonrada elinde parayla geldi bana borç verdi..
Ayda 500tl taksiklet ödedim ona.

Macerada bundan Sonra başlıyor.
F650 yi aldım..Daha aldım 3-4gün hevesimi aldım baktım tüm tesisat oksitlenmiş alternatör kabloları erimiş zar zor şarj basıyor.Hemen söktüm Motorun tesisatını Temizledim.Konjektörü sele altındaydı Kronik arızalanıyormuş burada sıcaklıktan hemen onu dışarıya aldım.

Hava filtresi yırtılmış yarısı eksikti.hava filtresi bulamayınca ütü süngerinden yaptım geçici olarak (sonra orjinal taktım ama bir farkta olmadı)

Bu işlerde Teknik becerim olmasa günlerce motorsuz kalacağım hatta belki yolda kalacağım..

Motosiklet 18lt Yakıt hacmine sahip bu 18litre Yakıt ile Şehir içi 220Km ancak yapabiliyor.Buda Şişli Mecidiyeköy en berbat trafiklerde yani 100kmde 8-9litre Belimi inanılmaz doğruttu.
Kimi kullanıcı 100km 5lt yaktığını iddia ederken kimiside benim gibi yakıyormuş..

Bu arada Ön lastiğin ölçüsünde enduro desenli lastik yok racing lastik takmalısınız çok aptalca yapılmış bir özelliğide budur.

Stickerlarını değiştirdim Biraz tasarım ekledim.Derken ilk uzun yolumu zonguldağa yaptım memleketime..

Motosikletle 1 zonguldak 1 Tekirdağ Yaptım geri kalan her dönem İst İçi kullandım.

Zonguldakta şehir içi 5 litre yaktı bu arada Mesele istanbul trafiğiymiş.
Manifolt contası yırtıldı. Karbüratör ayar bozdu 2 kere gaz teli koptu..

Ne anılar ne uğraşılar verdim bindiğimden çok masraf ettim.Aldığım motosiklet temiz bir motor olmasına rağmen kronik olarak sorunlu bir modelmiş bu f650 karbüratörlüler.
Alanlar Parçalayıp kutu halinde satmışlar hep Arkadaşlar eski motor zaten düşünülmesi gereken bir şey ama bilhassa bu modelden uzak durun lütfen.
Motoru alan arkadaşta hemen ruble vs değiştirmiş benden sonra 1500tl ye.
Oda satmış yeni sahibi lastikleri karbüratörü vs değiştirmiş yaklaşık 3500tl masraf etmiş..

Tam olarak anlaşılması için Bmw f650 Funduro ve St nin kronik sorunlarını yazalım;

*Motosiklet tek silindirli olduğu için geri tepmesi çok kuvvetli tek silindirli olmasına rağmen paralel iki karbüratörle çalışıyor.Manifoltun 2 boğazı var.
Geri tepmesi çok kuvvetli olduğu için ortalama 15-20bin kmde bir manifolt yırtılıyor.Takribi fiyatı borusanda 60€+kdv

Motosiklet çalışırken gidin manifolta dokunun sanki kurbanlık dana kalbi gibi tepiniyor mübarek.

*Aynı geri tepme ve titreşim yüzünden karbüratör ayarları çabuk kaçıyor.

*Motoru park ettiğiniz yerde benzin akıtabiliyor sebebi ise 2 karbüratör içerisindede yakıtı kesen şamandıralar olması bu şamandıraların yer yer takılı kalabilmesi.

*Benzin deposu kapağından depoya su girebiliyor.sudan korumanızı tavsiye ederim.
Girmesi durumunda karbüratördeki tahliye musluğundan dolan pislik ve suyu tahliye edebilirsiniz.Aynı sorun yüzünden uzun süreli güneş altı parklarıda  cidd miktarda yakıt buharlaşmasına sebeb veriyor.

*Marş rublesinin kalitesi veya büyüklüğü motoru çevirmek için yeterince güçlü değil kronik olarak kısa sürede diş sıyırıyor.Sıyırdığı dişleride motor bloğunun içine salıveriyor.Buda motorun ömrünü çokça azaltıyor.Ya filtreye takılıp yağ dolaşımını azaltıyor yada motora daha büyük hasarlar verebiliyor.

*Çoğu f650 Leş gibi benzin kokuyor.O kadar kokuyor ki kafa yapabilir insanda.
Kediler ve Köpekler Asla yaklaşmıyorlar.(Sebebini çok aradım komple söktüm motoru yakıt hortumlarını v.s değiştirdim ama bulamadım.)Depo kapağındaki buharlaşmadan fazlası var bu kokuda ama onunda katkısı vardır.

Ben şuna bağladım en son adamlar benzin deposunu  metal değil plastik yapmışlar.sahte bir grenaj var üzerinde.depo plastik ve özellikle motor sıcakken park edildiğinde benzin ısındığından olsa gerek inanılmaz bir buharlaşma söz konusu oluyor.

*Konjektörü sele altında ise kesinlikle yanıyor yeri değişmeli.

*Bunlar benim yaşadığım sorunlar birde yaşamadığım duyduğum sorunlar var..

Bu motorun yağ değişimi biraz enteresandır motosiklette çift tapa vardır.Yağı şasede dolaşan bir soğutma sistemine sahip.
Birinden tahliye edip diğerinden etmeyi unutabiliyorlar eksik veya fazla yağ koyabiliyorlar doğrusu önce 1.5litre konur marşa basılır yağ dolaştırılır ardından 0.7litre daha konur eğer doğru hatırlıyorsam 2.2litre olmalı toplam.

*Yağ tapası Mıknatıslı yağ tapasını kaybetmeleri durumunda normal tapa kullanıyorlar metal partiküller motosiklet içinde dolaşmaya devam ediyor.

*Motosiklet Alüminyum şase ve komple alüminyum olduğu için cüssesine göre oldukça hafif ıslak ağırlığı 180kg ve kullanması pek keyiflidir.
Ama bunun en büyük dezavantajı yine yağ değiştirirken sıcak yağ değişimi yapılırsa karter tapası çabucak motor bloğunu sıyırabiliyor buna dikkat edilmeli.Aynı şekilde bujiyi takarkende dikkat edilmeli.

*Birde Krank muhabbeti var ki ben bunda bir kroniklik görmedim usta hatalarına bağlıyorum.Krank bozulursa motosiklet çöp.3-4bin lira gibi fiyatlar söz konusu.

*Zor ve sorunlu bir motosiklet olduğu için özellikle rektefiye veya krank değişimi gibi bir işlem geçirdi ise ufak hatalar motosikletin canına mal oluyor.

*Olası bir kazada Ön cam olsun Grenaj parçası olsun bulma imkanınız ihtimaliniz yok.

*Kronik arızalardan biraz sıyrıldık ama motosiklet gören ustalar biraz ürküyorlar özelliklede eski ustalar motorun ne kadar dertli olduğunu bildiklerinden kaçıyorlar.
*Normal bir tamirhaneye gittiğinizdede oo bmw diyip normal ücretin 2-3 katı ücretler çıkartmaya çalışabiliyorlar..

İşte eski sahipleri bunlara ne kadar dikkat etti ne kadar farkında olarak kullandı ustaları düzgünmüydü motosikletin ömrünü bunlar belirliyor.20 yaşında bir motor en az 10 kere el değiştirmiş.10 tane sürücü 10 tane usta demek gerisini siz düşünün.

Bana şuanda  bu motoru bedava verseniz almam arkadaşlar.

Ben 1000tl masraf ile kurtarmıştım..Ama satarken herhangi bir arızası yoktu alan arkadaşa kesinlikle her detayını söyledim..

Öyle işte arkadaşlar Büyük motor tecrübesi olsun Ustalık tecrübesi olsun bana katkıları çok.Ama beni motosikletten soğuttu resmen gezemez hale gelmiştim bu motorun yakıtı ve arızaları yüzünden. O yüzden rodajda 600kmde cbf 150 ile takas ettim üzerinede 2bin tl para aldım.Hem motorsuz kalmadım hemde paramı tamamıyla kurtardım.Eski motosikleti satmasıda zor 6 aylık ilanlar var..
Yinede Motosikletimi seviyorum anıları çok bende şuanki sahibi 9bin tl istiyor ettiği masraflar yüzünden.

Yazımı burada sonlandırıyorum iyi günler dilerim arkadaşlar

0 comments

  1. […] Ciddi Ciddi 1 sene Şehir içi Tecrübe yaptıktan sonra (15bin km civarında) 2-3 uzun yol denemem sonrasında(çanakkale gibi)  Kamyonlarla Baş etmekten çok yoruldum Ev hapsi misali yol var gidemiyorsun bayır çıkarken emniyet şeridine takılı kalıyorsun.. Ve asıl Serüvenim Bundan Sonra başladı. Bu bölümde değil ayrı Başlıklarda Değineceğim. Yinede Kronolojik Olarak Sıralıyorum. 1.Cbf150 2012 Model İlk motosikletim. 2.Bmw F650St(Karbüratörlü Model Tam bir Baş belası) […]

  2. […] Piyasada Lombardini Dizel Su motoru konjektörü olarak satılıyor.2012 li yıllarda 20tl civarında iken şuandada güncel olarak 70-80tl civarında bir fiyatı var.Onlarca f650st-funduro kullanıcısı uygulamış memnun kalmış.300watta kadar olan alternatörler için uygunmuş.Bizim motorda zaten maksimum o kadar üretiyor.Konjektör dediğiniz şey içerisinde bir kaç elektronik parça olan epoksiye batırılmış elektronik kart.İçerisindeki transistörün akımının yüksek olması yeterlidir.Daha önce 100cc lik scooterin konjektörünün 650cc lik enduroya takıldığını ve bu şekilde senelerdir çalıştığına canlı şahit oldum.Yinede olası problemler yaşamamanız için bu bilgileri paylaşmıyorum.Yıl yıl model model parçalar değişiklik gösterebiliyor.F650 sahiplerine fazla bir sözüm yok.Yeni almadılarsa zaten motosikleti az çok biliyorlardır.Aldılarsada eve takım taklavat almaya başlasınlar çünkü ihtiyaçları olacak.Kendi f650 im hakkında kısa incelemem ve yaşadığım arızalarla ilgili eski yazıma göz atmak isteyenler okuyabilirlerhttps://atakandemirturk.wordpress.com/2017/08/15/bmw-f650karburatorlu-motosikletim/ […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir